Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafia ewangelicka szuka właścicieli zabytkowych grobów przy Lipowej. Czy te znikną? (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Niepokój naszego Czytelnika wzbudziły kartki, jakie znalazł na wielu starych grobach ewangelickiej części nekropolii
Niepokój naszego Czytelnika wzbudziły kartki, jakie znalazł na wielu starych grobach ewangelickiej części nekropolii Anna Kurkiewicz
Na starych grobach na cmentarzy ewangelickim przy ul. Lipowej w Lublinie pojawiły się kartki. Parafia prosi o pilny kontakt. Czytelnik: - Boję się, że karteczki na pomnikach to wstęp do ich likwidacji. Proboszcz parafii ewangelickiej uspokaja: - Zabytki nie będą usunięte.

Niepokój naszego Czytelnika wzbudziły kartki, jakie znalazł na wielu starych grobach ewangelickiej części nekropolii przy ul. Lipowej w Lublinie. Dowiadujemy się z nich, że zarząd cmentarza prosi o pilne skontaktowanie się z kancelarią, żeby przedłużyć prawa do grobu. "Brak reakcji na powyższe, skutkować będzie podjęciem przez zarząd cmentarza czynności, o których mowa w par. 16 regulaminu cmentarza..." - czytamy.

Wspomniany paragraf regulaminu zakłada, że jeśli przez 24 miesiące nikt się o pomnik nie upomni, będzie to równoznaczne z "rezygnacją z prawa do grobu". Wówczas parafia będzie mogła rozpocząć procedurę wykorzystania tego miejsca pod nowy grób, a szczątki pochowanej wcześniej osoby, po wrzuceniu ich do worka, zostaną umieszczone "pod najgłębszym pokładem nowego grobu". Stary pomnik ma być przechowywany przez okres pięciu lat, a po tym czasie zniszczony.

- Obok kartek z pieczątką parafii znalazłem wizytówki firmy kamieniarskiej. Boję się, że to jest wstęp do likwidacji zabytkowych grobów. Kartka była na przykład przy pomniku Zygmunta Karola Stryjeńskiego, generała walczącego po polskiej stronie w powstaniu listopadowym - relacjonuje nasz Czytelnik. Stryjeński zmarł 9 lipca 1843 roku, nie w Lublinie, ale został pochowany w naszym mieście, bo tu - tak jak dziś - był jedyny cmentarz ewangelicki w regionie.

Co na to administrator cmentarza? - Wzywamy parafian, żeby indywidualnie porozmawiać o każdym z grobów. Wyjaśnić kwestie własności i zaległości w opłatach - informuje ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie.

- A jeśli okaże się, że nikt się nie zgłosi? - pytamy. - Nie ma mowy o likwidacji zabytkowych grobów. To są jedynie czynności administracyjne - podkreśla ks. Grzegorz Brudny. - Na pewno też nie dawaliśmy zgody na umieszczanie wizytówek reklamujących firmę kamieniarską na terenie cmentarza - dodaje.

Nekropolia jest wpisana indywidualnie do rejestru zabytków. - Nie damy zgody na likwidację zabytkowych pomników, tych stawianych do 1945 roku - podkreśla Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.

Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy chce stworzyć w internecie wirtualną mapę ewangelickiego cmentarza.
- Przy każdym z grobów, obok jego zdjęcia, będzie informacja o tym, ile ma on kondygnacji i kto jest w tym miejscu pochowany - zapowiada ks. Grzegorz Brudny.

Mapa ma zostać udostępniona w internecie na przełomie marca i kwietnia. - Chcemy m.in. objąć cmentarz monitoringiem oraz zrobimy w internecie multimedialną ścieżkę edukacyjną o historii cmentarza i pochowanych tu ludziach. Informacje będą dostępne po zeskanowaniu telefonem kodu - zapowiada.

W planach jest także pielęgnacja drzewostanu na cmentarzu. Już został wyremontowany cmentarny mur od strony ul. Lipowej.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski