Paraliż w sądach w woj. lubelskim. W wydziałach orzecznictwa prawie wszyscy są na zwolnieniach

  • Kurier Lubelski

Joanna Nowicka

Od 90 do 100 proc. pracowników nie stawiło się we wtorek do pracy w wydziałach orzeczniczych w sądach w Zamościu, Janowie Lubelskim i Krasnymstawie. Są na zwolnieniach lekarskich. Odbywają się jedynie najpilniejsze rozprawy.
W Sądzie Okręgowym z Zamościu na L4 jest 65 osób
 JN

W Sądzie Okręgowym w Zamościu na zwolnienia poszli pracownicy wszystkich wydziałów orzeczniczych (wydziały karny, cywilny i ubezpieczeń społecznych). Podobnie sytuacja wygląda w podległych okręgowemu Sądach Rejonowych w Zamościu, Krasnymstawie i Janowie Lubelskim.

Na zwolnieniach przebywa od 90 do 100 proc. pracowników wymienionych wydziałów.

- W Sądzie Okręgowym w Zamościu nieobecne są 72 osoby. 65 przebywa na zwolnieniach lekarskich. Na dziś zaplanowanych było 9 wokand, odwołano 7 - informował z kolei dyrektor Sądu Okręgowego, Janusz Skwarek.

W sądach odbywały się we wtorek tylko bardzo pilne rozprawy, w wydziałach karnych dotyczące m.in. tymczasowych aresztów bądź kwestii ubezwłasnowolnień w sądach cywilnych.

Zwolnienia, które dostarczyli pracownicy zostały w większości wystawione na cały bieżący tydzień. - Biłgoraj, Tomaszów i Hrubieszów funkcjonują praktycznie normalnie - mówił nam we wtorek prezes Sądu Okręgowego w Zamościu, Jerzy Żurawicki.

Chcą podwyżek

Podobnie jak w Zamościu, Janowie Lubelskim czy Krasnymstawie sytuacja wygląda w Lublinie i w wielu sądach na terenie całego kraju. W nieformalnym proteście pracowników wymiaru sprawiedliwości biorą udział nie sędziowie, a protokolanci, asystenci czy pracownicy biurowi. Teoretycznie protest ma potrwać aż do 21 grudnia.

Związki zawodowe podkreślają, że nie mają z protestem nic wspólnego. Pracownicy mają organizować się spontanicznie, m.in. przez internet. Domagają się wyższych płac, które miał być im obiecywane od lat.


Zobacz także:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.12.2018, 19:47

moze zmienić pracę i wziąść kredyt

17.12.2018, 19:45

"wdzieczność"

14.12.2018, 08:38

Może nie kupujesz w Biedronkach lub Lidlach, ale zauważyłem że : a) pod koniec dnia tj,. ok. 20-21 przeciętny pracownik na kasie w tych sklepach wygląda na o wiele bardziej zmęczonego niż jakikowliek pracownik sądu, jakich spotkałem w życiu (no może poza sędzią po rozprawie); b) pracownicy ci poza kasą (jak chynba mniemasz praca na kasie też jest bardzo odpowiedzialna, a wszelkie niedobory obciążają zapewne wypłaty pracowników) dźwigają ciężkie towary, okładają je, rozkładają; c) pracują także w soboty i niedziele handlowe; d) zapewne ich praca jest mniej stabilna i trwała, a norma sa zwolnienia peseleowe przed utartą sił fizycznych do pracy fizycznej, a najpóźniej przed wejściem w okres ochronny.

12.12.2018, 16:14

Naprawdę chcesz, żeby przy sprawach o zabójstwo lub wielomilionowe przekręty pracowali prcownicy z ulicy za najniższą krajową? Szkoda, że ludzie są tak zawistni do innych o to przesłania im obiektywną ocenę sytuacji. Na szczęście żaden sędzia nie da byle łapciuchowi akt do ręki, bo wie czym to mogłoby się skończyć (począwszy od unieważnienia postępowania a skończywszy na uniewinnieniu przestępcy bo coś się gdzieś zawieruszyło albo przypadkiem niezapisalo/skasował o przez niedopilnowanie). Że też nasze społeczeństwo ma tyle żółci w sobie, że działa wbrew własnym interesom, byle tylko inni mieli gorzej.

12.12.2018, 15:30

Ministerstwo puściło takiego fake newsa właśnie dla takich małych rozumków jak ty, bo chyba ci się zdaje że to takie proste. Otóż nie, rozwiązanie tego problemu nie jest proste. Nie rozwiąże go też krzyczenie "na bruk". Starzy lompetentni pójdą na bruk, przyjdą nowi niekompetentni i będzie kicha. Wtedy też bedziesz krzyczał "na bruk"? Chciałbyś mieć tanio i dobrze. Niestety tak to już nawet w Chinach nie ma. Chcesz mieć dobrze to zapłać. A sądy to nie Biedronki jak ci się wydaje. Uwierz mi, gorzej dla zwykłych ludzi będzie jeśli w sądach będzie prowizorka.

12.12.2018, 15:00

pismo pytamy wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika. Potwierdza, że zostało wysłane. - To normalna procedura, do której mamy prawo. Skoro jedni pracownicy nie chcą pracować, to dlaczego nie mamy zatrudniać tych, którzy chcą? Ciągłość wymiaru sprawiedliwości musi być zachowana, ludzie przychodzą do sądów po sprawiedliwość - mówi Onetowi.

12.12.2018, 13:54

Przepraszam i kajam się. Jutro poproszę szefa o obniżkę. Lżej ci?

12.12.2018, 12:25

w sektorze prywatnym konkurencja wymusza fachowosc i kompetencje jak nie bedziesz dobry ludzie pojda do konkurencji w budzetowce tego nie ma dlatego jest przystania dla wszelkiej masci niudacznikow sprawdz ile jestes wart w sektorze rynkowym[prywatnym] tu wiekszosc ludzi ma wyzsze wyksztalcenie

12.12.2018, 10:52

A fliziarzowi chcesz dobrze zapłacić za jego pracę? Czy uważasz że w sądach nie pracują fachowcy? Ludziom nigdy nie dogodzisz. Pewnie sam powtarzasz, że nie stać Cię na tanie rzeczy. Jak chcesz wymagać od sądów to im zapłać! A jak nie, to czekaj i narzekaj.

12.12.2018, 10:35

Plytka prowokacja

12.12.2018, 10:12

jak warunki nie pasuja niech sie zwolnia i ida do sektora prywatnego zobacza na ile wyceni ich rynek . a za lewe zwolnienia powinna sie wziasc prokuratura .beszczelnosc budzetowki zerujacej na tych co wytwarzaja pkb

12.12.2018, 08:09

Skąd wiesz czy nie no kontroluje....

12.12.2018, 08:06

Człowieku co Ty piszesz? Jakie łamią prawo ? Są chorzy przemęczenia chcą zadbać o swoje zdrowie dzieci A nie ciągle z gilami pod nosem latać na salę z tonami akt Oczywiście maja lepiej niż ten co zamiast ulice czy kasjer w sklepie ale maja też lepsze wykształcenie większa wiedzę o której jak czytam co piszesz możesz tylko pomarzyć Tak trudno zrozumieć że zamiast stać w kolejce po 500+ czy inne zasiłki chcą godziwie zarabiać za swoja prace Ludzie skad w was tyle jadu i nienawiści Co Ci przeszkadza żeby ktoś dobrze zarabiał?

12.12.2018, 06:26

mają ,,zapierd..... za miskę ryżu'' !!

11.12.2018, 23:22

sondy wolne od cięszkiej pracy, wolni sendziowie i sendzine

11.12.2018, 22:22

dużo wiedzą niech powiedzą jak to jest w tych sądach

11.12.2018, 22:20

walnij sobie baranka w ścianę może zmądrzejesz

11.12.2018, 21:55

Praca,którą może wykonywać małpa...
Pracownicy sądów łamią prawo oszukując społeczeństwo,które zrzuca się na ich nielegalne zasiłki chorobowe!
Gonić to tałatajstwo!

11.12.2018, 21:46

Superwizjer - Jego biznes był wart miliony. Padł ofiarą wrogiego przejęcia

11.12.2018, 21:45

to jak chcesz pracować za miskę ryżu to idź i pracuj,

11.12.2018, 21:34

czekamy kiedy MPK Lublin będzie strajkowac!! Prezes chce dać grosze a prezydent narazie cisza

11.12.2018, 20:54

A gdzie jest kontrola ktora sprawdza czy takie zwolnienia sie naleza??! kazdy moze sobie takie kupic? wystarczy zaplacic lekarzowi?? kary powinny sie posypac sowite dla tych co wystawili i dla tych co bezpodstawnie maja takie zwolnienia!! jakby ktos tak zrobil w prywatnej firmie, to wylecialby z pracy zaraz po powrocie! ale w panstwowej firmie to takie cyrki sa legalne, ehhhh

11.12.2018, 20:49

efekt dojnej zmiany , wszyscy protestują

11.12.2018, 20:29

Niestety zwykłego pracownika sądu nikt nie wesprze, ani ludzie, ani sędziowie, ani ministerstwo ani nawet kierownicy. Biedna szara masa do roboty, ale co się okazuje jak się osioł zaprze - to wóz nie pojedzie. Możecie tupać, straszyć, grozić i tak to nic nie da. Nie ma sądów bez szeregowych pracowników - z wieloletnim doswiadczeniem, fachowców, oddanych i poświęconych swojej pracy. Nie, i nie piszcie, że sądy są jak Biedronki bo nie macie o tym pojęcia. Sądzcie sobie sami nawet za darmo. A jak chcecie wymagać to płaćcie!

11.12.2018, 20:16

Odebrać lekarzom i dać pracownikom sądów, za wystawienie lewych zwolnień....