Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym. Wspólna historia rozpisana na skrzypce i tamburyn

Sylwia Hejno
Bogumiła Delimata, "Bez tytułu", olej na płótnie
Bogumiła Delimata, "Bez tytułu", olej na płótnie Fot. materiały romania art
"Pardes" znaczy ogród, sad owocowy lub raj, to także sposób objaśniania Tory.

109-letnia Alice Herz Sommer, najstarsza osoba, która przeżyła zagładę, codziennie przez dwie i pół godziny ćwiczyła na fortepianie, gdyż, jak wierzyła, w "dobrej muzyce" tkwił sekret długowieczności. Do końca swych dni uważała, że człowiek jest z natury dobry. Rozpoczynający się dziś Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym zaprasza na spotkanie z nią w filmie "Pani spod szóstki" oraz na masę innych wydarzeń, które pozwolą zachować pamięć tych, którzy odeszli.

Wspomnienia o aromacie śliwkowego ciasta

Chaim Goldberg był tym malarzem, który jak nikt inny odmalował atmosferę przedwojennego, żydowskiego Kazimierza. Jego tętniące kolorami obrazy wypełnia muzyka skrzypiec, sceny żydowskich świąt, codziennego życia, które przebiegało wyznaczane rytmem tradycji. Te sceny staną przed naszymi oczami także dzięki fotografiom Menachema Kipnisa. Ponadprzeciętnie uzdolniony śpiewak pasjonował się fotografią. Zostawił po sobie masę zdjęć, które bez ingerowania w rzeczywistość jakby przypadkiem podpatrywały życie ulicy, jej skwerów i tragowisk.
Poznamy także Reginę Jonas, pierwszą na świecie rabinkę i innych bohaterów filmów prezentowanych na "Żydowskich motywach". Wysłuchamy historii powstawania kolonii artystycznych i dowiemy się, co zafascynowało Oskara Kolberga, słynnego etnografa w żydowskiej muzyce (na m.in. jego zbiorach bazuje folkowa Kapela Brodów, która wystąpi w sobotę w kazimierskiej synagodze). Smakowanie historii organizatorzy osłodzą publiczności śliwkowym ciastem i lemoniadą.

Świat widziany z taboru
- Przemierzamy szlaki tradycji i kultury żydowskiej, ale chcemy także poświęcać miejsce kulturze mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych wPolsce. Tego roku zabieramy publiczność festiwalową na wyprawę ku tradycji i kulturze romskiej. "Jadą Cyganie wielu wozami…" to blok tematyczny, przybliżający tradycję i kulturę romską - wyjaśnia Aleksandra Markiewicz, dyrektorka programowa.
Będzie to spotkanie z historią, często bolesną, ale także z tym, co w kulturze romskiej tajemnicze i inspirujące. Organizatorzy przypomną wystawę "Domy srebrne jak namioty" w warszawskiej Zachęcie, która mierzyła się z problemem "niewidzialności" Romów w polskim społeczeństwie, w programie są także spotkania, dyskusje, spektakl oparty na romskich baśniach i prezentacja multimedialna z pleneru artystów romskich w Czarnej Górze.

Program na dwa najbliższe dni:

Wtorek
- Kazimierz na starych pocztówkach/Dom Architekta, Rynek 20, godz. 11
- spacer po polsko-żydowskiej kolekcji malarstwa/Kamienica Celejowska, godz. 12
- "Miasto i oczy" - wernisaż wystawy fotografii Menachema Kipnisa/Muzeum Nadwiślańskie, Rynek 19, godz. 13
- uroczysta inauguracja festiwalu/synagoga, godz. 17
- muzyka żydowska u Kolberga - prezentacja multimedialna/Folwark Walencja, ul. Góry 16, godz. 20

Środa
- spacer po wystawie Chaima Goldberga/Muzeum Nadwiślańskie, godz. 10
- Sztuka po zagładzie - prezentacja multimedialna/Muzeum Nadwiślańskie, godz. 12
- prezentacja twórczości Henryka Haydena/KOKPiT, ul. Lubelska 12, godz. 16
- filmy: "Pani spod szóstki" i "Regina"/Folwark Walencja, godz. 20.30

Pardes Festival, 19-23 sierpnia, Kazimierz Dolny. Pełny program i więcej informacji na stronie: facebook.com/PardesFestival
Wstęp na spotkania jest bezpłatny, bilet na koncert Kapeli Brodów 35 zł, rezerwacja i sprzedaż biletów w Centrum Informacji Turystycznej , Rynek 27, tel. 81 88-10-709

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski