MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Ludowy dostaje nowe atrakcje. Kładka nad Bystrzycą będzie też punktem widokowym. Zobacz zdjęcia

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Kładka pieszo-rowerowa nad Bystrzycą oraz dydaktyczny ogród wodny w miejscu dawnego amfiteatru – to nowe obiekty, które powstają w ramach przebudowy parku Ludowego. Inwestycja, która miała potrwać do końca września, może się wydłużyć od półtora do dwóch miesięcy.

- Nad Bystrzycą prowadzone są czynności montażowe konstrukcji kładki pieszo-rowerowej, która będzie pełnić również funkcję punktu widokowego. Kładka połączy park z bulwarem po drugiej stronie rzeki. Tworzą ją dwa elementy: pomost dolny przeprowadzający ciąg pieszy, pomost górny o charakterze rekreacyjno-widokowym. Sama nawierzchnia będzie wykonana z drewna – mówi Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

To najbardziej zauważalny dla mieszkańców Lublina element przebudowy parku Ludowego. Teren parku jest zamknięty od marca ub. roku kiedy ruszyły tam prace budowlane. Inwestycje obejmuje teren o powierzchni 22 hektarów.

- W miejscu dawnego amfiteatru, powstaje dydaktyczny ogród wodny, który będzie wypełniony wodą do maksymalnej głębokości 30 cm. Ogród będzie obsadzony roślinnością spotykaną w Bystrzycy, co umożliwi dzieciom poznanie występujących tam gatunków poprzez zabawę

– opisuje Głazik.

Zgodnie z umową przebudowa parku powinna zakończyć się 30 września. Ale termin może ulec zmianie. Możliwe jest przedłużenie robót o półtora do dwóch miesięcy. Dlaczego? To efekt problemu z alejkami. Podczas prac okazało się bowiem, że w projekcie budowlanym przyjęto złe parametry nośności gruntu. W rzeczywistości jest on mniej stabilny i należy wykonać dodatkowo jego wzmocnienie.

Ratusz na te ekstra prace dołożył 8,2 mln zł. Radni przyjęli te zmiany na lutowej sesji. W efekcie koszt przebudowy parku przekroczył 44 mln zł. To ok. 10 mln zł więcej niż opiewał pierwotny kontrakt na roboty, który ratusz podpisał z Budimeksem.

Przeciwko wzrostowi nakładów na przebudowę ostro zaprotestowali radni opozycyjnego PiS. Następnego dnia po sesji, na której wprowadzono zmiany w finansowaniu parku Ludowego złożyli wniosek do CBA o prześwietlenie inwestycji. - Nasz niepokój budzą w szczególności kolejne dokonywane przez zamawiającego zwiększenia wartości przedmiotu zamówienia – wyjaśniał wówczas Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PiS.

Z ratuszowej kasy na przebudowę parku trafi 25 mln zł, pozostałe 20 mln zł to środki z programów UE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski