Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Ludowy w Lublinie. Ma być mniejszy, ale ładniejszy

Sławomir Skomra
Kładki na drzewach to jeden z trudniejszych elementów
Kładki na drzewach to jeden z trudniejszych elementów wizualizacja
Przystań kajakowa, ścianka wspinaczkowa i kładki w koronach drzew. Tak za 18 mln zł ma się odmienić Park Ludowy w Lublinie. Jego obszar zostanie jednak zmniejszony.

Park Ludowy nie jest tak nazwany przypadkowo. Powstał w PRL w połowie ubiegłego wieku. Początkowo był miejscem, do którego chętnie przychodziły odpoczywać całe rodziny. Przyciągało je tam kilka rzeczy - duży zielony teren, bliskość rzeki Bystrzycy nad którą można było rozłożyć koc a hitem była kawiarnia w samolocie. Starsi mieszkańcy Lublina do dziś wspominają, że zwłaszcza samolot był niewątpliwą atrakcją parku. Nawet jeśli alkohol podawano tam tylko spod lady.

Dziś Ludowy już taką popularnością się nie cieszy. - Nie jest to miejsce, gdzie rodziny spędzają czas - przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i ogłasza, że park przejdzie metamorfozę.

Zmiany w Parku Ludowym w Lublinie

Plan przebudowy parku to jeden z projektów tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na które miasto ma już niemal pewne pieniądze unijne. - W przyszłym roku podpiszemy umowy i będziemy mogli zacząć pierwsze prace - zapowiada Ewa Rewakowicz, dyrektor lubelskiego biura ZIT. Przebudowa parku ma kosztować 18 mln zł z czego 85 proc. daje wlaśnie UE.

Park Ludowy jak z bajki

Nowa koncepcja Parku Ludowego to wynik trwających od 2011 r. konsultacji społecznych. Wszystkie uwagi zbierała Rada Kultury Przestrzeni. - Nie było spornych momentów. Raczej rozmawialiśmy, słuchaliśmy, dyskutowaliśmy - mówi Jan Kamiński z RKP.

Co mamy otrzymać za 18 mln zł? Ludowy całkowicie się zmieni. Powstaną nowe ścieżki - nie tylko spacerowe, ale też dla biegaczy czy fanów nordic walking.

Niektóre z propozycji wydają się wręcz nieprawdopodobne. To na przykład kładki w koronach drzew, po których można spacerować między gałęziami, ścianki wspinaczkowe, przystań kajakowa i pomosty umożliwiające zejście do rzeki.

- W ogóle chcemy park otworzyć na Bystrzycę. Cały teren będzie otwarty a jednymi ogrodzonymi przestrzeniami będą wybiegi dla psów - mówi Kamiński. - To będzie park rekreacyjny, stąd boisko wielofunkcyjne czy miejsce o trenowania sztuk walki - dodaje. Centralną częścią parku będzie duża łąka - miejsce na imprezy.

Nowy Ludowy będzie mniejszy od obecnego. Dziś ma 23 hektary, a po zmianach będzie miał 16 hektarów. Stanie się tak, bo, także za pieniądze unijne, chcą się rozbudować Targi Lublin.

Teraz czas na plan

Nad koncepcją przebudowy parku muszą się pochylić jeszcze miejscy urzędnicy i przygotować dokładny projekt. Niekoniecznie wszystkie rozwiązania się w nim utrzymają. - Na etapie planowanie zdecydujemy, które są technicznie do zrealizowania. Chciałbym, żeby udało się wdrożyć wszystkie. Łącznie z kładkami na drzewach - mówi Żuk.

Każdy, kto chciałby jeszcze zgłosić uwagi do koncepcji może do 15 października wysłać maila na adres [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski