Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Ludowy w Lublinie pokazuje nową twarz. Zobacz, jak się zmienił

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Jest już nowy drenaż, większość alejek ma wymienione warstwy nośne, gotowa jest konstrukcja kładki nad Bystrzycą a w miejscu dawnego amfiteatru powstaje ogród wodny – za nieco ponad cztery miesiące mają się zakończyć prace przy przebudowie parku Ludowego. To obecnie największa „zielona” inwestycja Lublina. Koszt robót przekroczy 44 mln zł.

Park Ludowy we wtorek odchodzi swoje „urodziny”. Skończył 63 lata. Został otwarty 21 lipca 1957 r. Od ponad roku mieszkańcy nie mają jednak do niego wstępu. Trwają prace przy jego rewitalizacji. Łącznie obejmują teren o powierzchni ok. 23 hektarów.

- Widać już efekty wielomiesięcznych ciężkich robót. Zakończyła się budowa drenaży i rowów odwadniających, aktualnie kończy się wymiana podbudowy pod alejki. To najbardziej niezbędne prace – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublin.

Przebudowa parku ruszyła w marcu 2019 r. Początkowo koszt prac miał się zamknąć kwotą 34 mln zł. Podczas inwestycji okazało się, że ich zakres trzeba poszerzyć. M.in. okazało się, że niezbędna jest wymiana drenażu, trzeba też było dodatkowo wzmocnić alejki.

- Pierwotnie, niektóre z drenów miały zostać tylko wyczyszczone, jednak w trakcie prac okazało się, że spora ich część była niedrożna, co skutkowało wymianą drenażu. Aktualnie woda jest już prowadzona drenami odwadniającymi do rowu melioracyjnego, skąd kierowana jest do nowo wybudowanej przepompowni, a następnie do rzeki Bystrzycy. Odpowiednie odwodnienie było konieczne, by zapewnić prawidłowe użytkowanie parku przez kolejne lata – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Zostały wymienione i wzmocnione (prace wykonano już w 85 proc.) warstwy nośne alejek. Łącznie w całym parku mają 8 km długości. - Wkrótce wykonawca przystąpi do asfaltowania alejek. Przy alejkach gotowe są przyłącza elektryczne do montażu lamp oświetleniowych, ale prace będą mogły zostać wykonane dopiero po zakończeniu ich budowy – mówi Głazik.

Od strony al. Piłsudskiego wykonane są już główne schody wejściowe do parku. - Wytyczono łagodnie wyprofilowane podjazdy dla wózków, wygrodzono 3 wybiegi dla psów (pozostały tylko nasadzenia małej zieleni), kończy się budowa placów zabaw – wylicza Głazik.

Niecka fontanny ogrodu wodnego ma już wszystkie instalacje hydrotechniczne. Obecnie układane są mozaiki i montowane dysze.

Gotowa jest konstrukcja kładki nad Bystrzycą. Brakuje na niej drewnianego pomostu. Ma być ułożony jeszcze w tym miesiącu. - Kończy się także budowa zejść do rzeki oraz przystani kajakowej. Ostatnim etapem prac będzie montaż siłowni zewnętrznych i małej architektury – wskazuje Głazik.

Bezpieczeństwa przebywających w parku (i samego obiektu przed dewastacją) mają strzec 34 kamery monitoringu.

Wkrótce rozpocznie się montaż mebli z granitu. Na terenie parku będzie kilka tematycznych ścieżek spacerowych. Trwa budowa m.in. ścieżki przemijania, ścieżki akustycznej z 11 urządzeniami. Będą też naturalne labirynty z żywopłotów.
W ub. roku posadzono 658 drzew. Teraz trzeba jeszcze dosadzić krzewy, byliny i trawy ozdobne.

– Odnowiony Park Ludowy powinien zostać otwarty dla mieszkańców późną jesienią – zapowiada Szymczyk.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski