MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pasażerowie wracają na lotnisko w Lublinie. Będą obostrzenia

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Łukasz Kaczanowski
Mierzenie temperatury pasażerom, obowiązkowe maseczki i ograniczenie dopuszczalnej liczby osób w terminalu. Tak będzie wyglądać Port Lotniczy Lublin w dobie epidemii. Pierwszy samolot pasażerski wyląduje w środę.

Lotnisko wraca do życia po zapaści, jaką wywołał wybuch pandemii koronawirusa. Pierwszy samolot pasażerski w Lublinie wyląduje w środę 17 czerwca. Pierwszą operacją po przymusowej przerwie będzie przylot z holenderskiego Eindhoven.

- Wdrożyliśmy wszystkie wytyczne dotyczące zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Zadbaliśmy także o kompleksowe przeszkolenie pracowników w tym zakresie. Zależy nam, aby każdy z nich dysponował wiedzą i znał odpowiednie procedury postępowania, tak aby cały proces przebiegał szybko i komfortowo dla pasażerów - mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes PLL.

Do terminala będą mogły wejść tylko osoby, które są pasażerami obsługiwanych rejsów i mają aktualną kartę pokładową lub osoby sprawujące opiekę nad nieletnimi lub niepełnosprawnymi. W lotniskowej poczekalni nie będą mogły przebywać inne osoby, np. członkowie rodzin, znajomi pasażerów, którzy chcieliby ich odprowadzić lub przywitać.

Główne drzwi do terminala zostały czasowo wyłączone z użytku. Do budynku będzie można wejść od przystanku kolejowego, na którym zatrzymuje się szynobus. Pracownicy lotniska na specjalnie przygotowanym stanowisku będą sprawdzali, czy dana osoba ma uprawnienia, żeby wejść do terminala. Stanowisko będzie czynne trzy godziny przed każdym rozkładowym rejsem.

Następnie pasażerów czeka przejście przez bramkę mierzącą temperaturę. Od wyniku pomiaru zależy dalsza ścieżka postępowania. Osoby, które mają temperaturę niższą niż 38 st. Celsjusza będą mogły wejść i rozpocząć kolejne etapy odprawy. Natomiast podróżni z temperaturą równą lub wyższą niż 38 stopni będą kierowani do tzw. kabiny oceny zdrowia, gdzie przeprowadzana zostanie ponowna weryfikacja temperatury, ocena symptomów charakterystycznych dla COVID-19 i wywiad prowadzony pod kątem możliwości zarażenia się wirusem. Jeśli pasażer wykazuje objawy, a powtórne badanie temperatury potwierdzi pierwszy wynik, nie będzie mógł wejść do budynku i tym samym skorzystać z połączenia lotniczego.

Podróżni i pracownicy lotniska będą wchodzić oddzielnymi wejściami. Zatrudnieni w terminalu
są zobowiązani m.in. monitorować stan swojego zdrowia i dezynfekować miejsca pracy przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków. Wszystkie osoby znajdujące się w budynku (zarówno pasażerowie, jak i pracownicy) zobligowani są do noszenia maseczek oraz zachowania bezpiecznego dystansu. W budynku będzie też można skorzystać ze środków dezynfekcyjnych. Ma to zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i pracownikom lotniska, a także przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa.

- Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom znajdującym się na terenie lotniska i wszystkie wytyczne realizowane są z myślą o nich – zastrzega prezes Wójtowicz.

Pomoc dla lotniska
Jeszcze w styczniu PLL obsłużył blisko 27 tys. pasażerów. Wraz z rozprzestrzenianiem się koronowirusa po świecie kolejne państwa zamykały granice i ruch lotniczy malał. W lutym przez lotnisko przewinęło się 22,6 tys. osób, w następnym miesiącu – ok. 9,5 tys. W połowie marca port został zamknięty. Wyjątkiem były samoloty transportowe z maseczkami i sprzętem do ich produkcji.

Władze lotniska odnotowały drastyczny spadek przychodów. Spółce groziło bankructwo. Przez kilka tygodni nie było wiadomo, czy port będzie mógł liczyć na rządową pomoc. W drugiej połowie maja okazało się, że rząd udzieli wsparcia 14 lotniskom w Polsce. Na liście znalazł się także Port Lotniczy Lublin. Spółka uzyskała m.in. z urzędu pracy dofinansowanie do pensji pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski