Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patronem polsko-litewsko-ukraińskiej brygady będzie hetman Konstanty Ostrogski

Marcin Koziestański
Małgorzata Genca
Wielonarodowa Brygada liczy łącznie ok. 4 tys. żołnierzy z trzech krajów. Jej dowództwo, złożone z około 100 osób, stacjonuje w Lublinie. Patronem polsko-litewsko-ukraińskiej brygady będzie hetman Konstanty Ostrogski.

Dowodził wojskami polsko-litewskimi pod Orszą, gdzie w 1514 r. rozbił armię moskiewską. Wkrótce zostanie patronem żołnierzy z Wielonarodowej Brygady w Lublinie. LITPOLUKRBRIG ma także otrzymać własny sztandar.

- W marcu br. na spotkaniu grup parlamentarnych Polski, Litwy i Ukrainy zapadła decyzja, że nasza brygada otrzyma patrona - hetmana Konstantego Iwanowicza Ostrogskiego i własny sztandar. Z takim wnioskiem zwróciła się strona ukraińska - wyjaśnia mjr Wojciech Jakubczuk z Sekcji Wizyt i Protokołu LITPOLUKRBRIG.

- Wręczenie sztandaru odbędzie się 5 października tego roku na Zamku Lubelskim, gdy świętować będziemy drugą rocznicę powstania Wielonarodowej Brygady - dodaje mjr Jakubczuk.

Wojskowi chcieliby, żeby na uroczystościach pojawił się minister obrony narodowej. - Nie mamy jednak do tej pory potwierdzenia, czy Antoni Macierewicz przyjedzie na obchody do Lublina - tłumaczy mjr Jakubczuk.

W 1512 r., gdy wybuchła wojna litewsko-moskiewska, Konstanty Ostrogski dowodził połączonymi siłami polsko-litewskimi w sile 35 tys. żołnierzy. Podkomendnymi hetmana byli Jerzy Radziwiłł, przyszły hetman polny i wielki litewski, oraz Janusz Świerczowski i Witold Sampoliński.

Ostrogski w pamięć zapadł przede wszystkim zwycięstwem w bitwie pod Orszą w 1514 r., w której polsko-litewskie wojska zadały druzgocącą klęskę rosyjskiej armii.

Jeszcze przed nadaniem lubelskiemu dowództwu imienia Ostrogskiego nasi żołnierze odwiedzą jego rodzinne miasto - Ostróg na Ukrainie.

W tym roku, oprócz przygotowywania się do uroczystości wręczenia sztandaru, żołnierze LITPOLUKRBRIG będą brali udział w licznych ćwiczeniach. - Najważniejszym z nich będzie Maple Arch 17. To cykliczne ćwiczenia, które rozpoczęły się jeszcze przed powstaniem naszej brygady. Biorą w nich udział oprócz Polski, Ukrainy i Litwy wojska z Kanady - precyzuje mjr Jakubczak.

Ćwiczenia odbędą się w Nowej Dębie pod Stalową Wolą. Oprócz tego brygada będzie brała udział w dwóch ćwiczeniach międzynarodowych: w Bułgarii i na Ukrainie. - Kolejnym przedsięwzięciem, w którym planowane jest użycie sił LITPOLUKRBRIG, jest udział w polskim ćwiczeniu - to największe działania w tym roku organizowane przez Polskie Siły Zbrojne. Chodzi o ćwiczenia Dragon 17, które odbędą się w dniach 21-29 września - wyjaśnia mjr Jakubczuk.

Jednak w LITPOLUKRBRIG stale coś się dzieje. Chociażby w tym tygodniu Wielonarodową Brygadę odwiedzili goście z Ameryki. Byli to kadeci armii Stanów Zjednoczonych, którzy od poniedziałku przebywają w Lublinie, by zapoznać się ze specyfiką procedur obowiązujących w lubelskim dowództwie.

Wielonarodowa Brygada liczy łącznie ok. 4 tys. żołnierzy z trzech krajów. Jej dowództwo, złożone z około 100 osób, stacjonuje w Lublinie.


Zobacz także: A. Macierewicz zapowiedział w ub. roku: Polsko-litewsko-ukraińska brygada osiągnie gotowość operacyjną w 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski