Paweł Majka, nowy prezes Motoru Lublin: Cel klubu został określony przez właściciela. To gra minimum w pierwszej lidze

Marcin Puka
Paweł Majka (w środku) był dotychczas przewodniczącym rady nadzorczej Motoru Lublin. Od 1 sierpnia zastąpi w roli prezesa klubu Leszka Bartnickiego (z prawej)
Paweł Majka (w środku) był dotychczas przewodniczącym rady nadzorczej Motoru Lublin. Od 1 sierpnia zastąpi w roli prezesa klubu Leszka Bartnickiego (z prawej) Małgorzata Genca
Od początku sierpnia 2019 roku obowiązki prezesa trzecioligowego Motoru Lublin pełnić będzie Paweł Majka. Na tym stanowisku zastąpi Leszka Bartnickiego, którego niedawno dymisję przyjęła rada nadzorcza. Od kilku lat jej przewodniczącym jest... Paweł Majka. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z nowym sternikiem żółto-biało-niebieskich.

Jak z perspektywy kilku ostatnich lat, jako przewodniczący Rady Nadzorczej Motoru S.A. oceni pan to, co działo się w lubelskim klubie?
Od kilku lat Motor Lublin, jako klub z „tradycją” nie może potrafi awansować do wyższej klasy rozgrywkowej. Przyczyny były różne. Wiele osób artykułowało różne opinie, w szczególności opinie wpisywane w internecie. Były różne osoby zaangażowane w tzw. „budowanie” klubu, drużyny. Było wiele osób, którym faktycznie zależało na klubie, zaangażowanych społecznie i finansowo, obecnie jest i ich coraz mniej. W międzyczasie pojawiało się wielu tzw. uzdrowicieli, którzy ostatecznie szybciej odeszli niż pomogli. Osobiście uważam, że ogromnym błędem było pozbycie się trenera Dominika Nowaka (został on zwolniony z Motoru w grudniu 2015 roku, mimo, że lublinianie po rundzie jesiennej trzeciej ligi plasowali się na pierwszym miejscu – red). Trener Nowak po odejściu z Motoru odniósł wiele sukcesów w innych klubach (z Miedzią Legnica awansował do krajowej elity – red). Pragnę ponownie podkreślić, że Rada Nadzorcza od kilku lata nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Rada nie prowadzi spraw przypisanych do zarządu klubu.

Czy będą zmiany w zarządzie Motoru?
Zarząd będzie dwuosobowy, z wynagrodzeniem niższym od poprzedniego zarządu. Drugim członkiem zarządu jest i będzie pan Paweł Szymona, właściciel firmy będącej jednym ze sponsorów Motoru. Runda wiosenna 2018/2019 to niestety brak wizji, a w szczególności świadomość, że klub Motor jest w trudnej sytuacji organizacyjnej.

Jaki cel postawił przed panem główny akcjonariusz klubu, a zarazem największy sponsor Motoru, jakim jest miasto Lublin?
Cel główny dla zarządu już został określony przez właściciela. To mianowicie gra klubu w perspektywie kilkuletniej minimum w pierwszej lidze. Ważnym aspektem jest zachowanie płynności finansowej klubu, w tym celu istotne jest pozyskanie nowych sponsorów oraz nowych akcjonariuszy. Niestety, na dzisiaj mamy brak zawartych umów z byłymi już sponsorami, co w mojej opinii jest rzeczą niedopuszczalną. Rozmowy z nimi powinny być podjęte do końca poprzedniej rundy, natomiast nikt z nimi do tej pory nie rozmawiał. Podejmę działania, aby te podmioty dalej pozostały sponsorami klubu, mając świadomość, że kolejny brak awansu nie ułatwia zadania.

Co jeszcze jest priorytetem dla nowego prezesa?
Priorytetowym zadaniem na kolejne lata jest również budowa bazy sportowej oraz obiektów zaplecza organizacyjno-sportowego Akademii Motoru przy Rusałce, aby mogła przyciągać młodych zdolnych piłkarzy z całego województwa lubelskiego. Na dzisiaj osoby zarządzające klubem pozwoliły, aby boiska przy Rusałce były bez oświetlenia. Stare zostało zdemontowane, na nowe nie zabezpieczono środków finansowych. Tak to funkcjonować nie może. Akademia pozyskała od MOSiR Lublin obiekty na Rusałce, co było możliwe jedynie dzięki woli osób w Urzędzie Miasta Lublin odpowiadających za sport oraz samej spółki MOSiR, a nie zarządu klubu. Nic się samo nie dzieje. Akademia piłkarska była powołana za czasów prezesa Waldemara Leszcza. Wówczas wspólnie z panem Waldemarem Leszczem oraz ówczesnym Przewodniczącym Rady Nadzorczej Januszem Gilewiczem opracowaliśmy jej statut i schemat organizacyjny oraz wskazaliśmy jej cele. Do dzisiaj nie uległo to zasadniczej zmianie. Podejmiemy działania w celu wzmocnienia kadrowego Akademii Piłkarskiej Motor Lublin, w szczególności poprzez systematyczne szkolenia i podnoszenie kwalifikacji. Chcemy zwiększyć skuteczność analizy i weryfikacji procesu szkolenia dzieci i młodzieży. Zdecydowanie należy poprawić, a nawet aktywować współpracę z innymi klubami piłkarskimi w Lublinie. Mamy świadomość, że często te kluby mogą mieć odmienną wizję działania, ale dobro "lubelskiej” piłki nożnej powinno być nadrzędne. Planuję powołanie na sezon 2020/2021 jednej, wspólnej sekcji piłki nożnej żeńskiej z Lublina.

W trwającym okienku transferowym Motor pozyskał ośmiu zawodników. Czy będą kolejne transfery? Trener Mirosław Hajdo widziałby w swoim zespole jeszcze m.in. dwóch nowych napastników?
Z pewnością w trybie pilnym z trenerem Hajdo podejmiemy działania w celu pozyskania kolejnych zawodników, w szczególności w formacji ataku. Jak do tej pory w sparingach większość bramek strzelają obrońcy i pomocnicy. Niestety bramkostrzelnych napastników jest w Polsce mało i praktycznie każdy klub ich szuka. Nie zrażamy się tym i podejmiemy próby aby pozyskać „skutecznych” napastników.

W środę obejmie pan stanowisko prezesa Motoru. Co trzeba najpilniej załatwić, czy w klubie będzie dyrektor sportowy?

Sprawy na już to przede wszystkim rozpoczęcie sprzedaży biletów i karnetów, gdyż znając kalendarz rozgrywek i mając szacunek do kibiców, bilety powinny być już z końcem lipca sprzedawane, a tak nie jest. Nie ma powodu powoływania w klubie trzecioligowym dyrektora sportowego. Klubu na dzisiaj nie stać na taką funkcję. Najwyższy chyba czas, aby nie zaklinać rzeczywistości tylko usprawnić działanie klubu Motor.

Motor Lublin wysoko przegrał sparing z Legią II Warszawa. Zo...

Ekstraklasa: Legia zdobędzie mistrzostwo w Poznaniu?

Wideo

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
GOŚĆ 1

Majka może być tylko jedna!

G
Gość

Cała Polska śmieje się z Motoru, jak kilka tygodni temu sprzedawali młodzieżowca do Legii Warszawa to nie umieli ani wyliczyć kwoty za wyszkolenie, ani podać pełnego numeru rachunku bankowego. Tacy to profesjonaliści.

G
Gość

Niestety Pan Majka nie jest człowiekiem dającym choć krztę szans na zmianę filozofii tego klubu. Motor ma szansę jedynie przy wsparciu całego lubelskiego środowiska. Ale nie ma tam dzisiaj a być może nigdy było podstawowych umiejętności komunikacji i realnej otwartości na współpracę. Od lat Motor i jego miejskie otoczenie ma w pogardzie wszystkie kluby dookoła. Dowodów jest wiele choćby mało transparenty sposób dzielenia miejskich dotacji, dostępność miejskich obiektów. Zapowiedzi pana prezesa o tworzeniu drużyny kobiecej brzmią jak smutny żart, skoro akurat dla klubu posiadającego długą tradycję tegoż szkolenia na najwyższym poziomie zabrakło właśnie śmiesznie małych miejskich pieniędzy. Nic Pan nie wskóra na drodze administracyjnej, choć oczywiście od lat całe pańskie środowisko żyje w przekonaniu, że wam się należy. Potrzebne jest nowe otwarcie, życzę Panu jak najlepiej ale już tym wywiadem dał Pan dowód, że czas wielkiej smuty całego piłkarskiego Lublina raczej szybko się nie skończy.

G
Gość

Znowu to samo, ten sam BETON !!! Majka od kilku lat przewodniczący rady nadzorczej - Prezesem - hahaha ! I co tu ma się zmienić ?!

Słuchaj Majka, może wydasz jakieś GŁUPIE oświadczenie podobne do tego z końca rundy wiosennej ? Kto to wszystko kontroluje ja się pytam ???

Coroczne mydlenie oczu KIBICOM !

G
Gość

"Dlaczego Akademia nie przystąpiła do certyfikacji PZPN, kasa wam niepotrzebna ? Może ktoś zawalił ?" - warunek przystąpienia do certyfikacji to poddanie się pełnej kontroli finansowej przez PZPN...ot i cała tajemnica dlaczego Motoru w tym nie ma, a jest BKS, Lublinianka i inni...

J
Jol

Dlaczego Akademia nie przystąpiła do certyfikacji PZPN, kasa wam niepotrzebna ? Może ktoś zawalił ?

P
Pius

Prawda co do Akademii jest taka, że rozwalili obecnie to co powstało za czasów, podobno tego najgorszego Misiurka i Leszcza. Jeden doprowadził do połączenia grup Motoru SA, Piłkarskich Nadziei i LKP, Leszcz . drugi wniósł dobry materiał piłkarski z PN - u który był głównym materiałem do CLJ - tek, którymi tak chętnie się chwalił Bartnicki i jego świta. Chociaż tak naprawdę nie mieli w tym prawie żadnego udziału. Trenerzy łącznie z koordynatorem przebyli również drogę przez PN. Idźmy dalej, oświetlenie na Rusałce powstało za rządów tego najgorszego. Zlikwidowane przez mądrale, w zamian za najmniej potrzebny płot. Najważniejsze są na nim chyba reklamy. Remont szatni, brawo dla najlepszych, tyle że to jak zwykle rodzic zawodnika. Szacunek dla tego Pana. dzierżawa rusałki na plus, tylko co dalej skoro Dług Motoru SA w stosunku do Akademii olbrzymi, innymi słowy pieniądze zamiast na młodzież szły na wiecznie głodnych seniorów. Dużo pracy czeka do wykonania, ale trzeba fachowców i ludzi którzy nie są pamiętliwi i wiecznie ze wszystkimi im nie po drodze.

M
M

A skończy się tym że kibice Motoru założą klub Pan Prezydent zostanie z pustym stadionem za 200 mln. Bo można dać na Arenę Lubliniankę Górnika Łęczna itd.Zmiana szyldu nic nie da ....Nowy Prezes mówi że Motor dzięki Mosirowi ma tereny na Rusałce. Po 1 tereny na Rusałce były terenami RKS Motor.Po dwa MOSiR to firma miejska i 1 rzeczą jest pomaganie innym podmiotom miejskim a nie dojenie kasy za stadion od klubu Miejskiego. Mamy doczynienia z patologią...

G
Gość

Na wsi w Rzeszowie na inauguracji 2 ligi było.. 1587 osób..... W Lublinie na 3 ligę chodzi 4000 średnia ale awanse nie dla Nas.

G
Gość

Spokojnie awansujemy przecież za rok mamy 70 lecie klubu więc wszystkim na tym zależy a szczególnie miastu

G
Gość

Czyli dalej się nic nie zmieni. Towarzystwo wzajemnej adoracji.

A tu potrzeba menadżera z pasją i wiedzą z zarządzania.

Panie Prezydencie Żuk zapowiadał Pan zmiany. Kibice czekają. Lublinianin MM

G
Gość

Jaś nie doczekał. POcił się i starał ca 4 lata i padł. W końcu mu POdziękowali i basta.Ale awansował sam. Z 3 ligi POszedł w świat kopanej do 2 ligi.

B
BiLans

Szef nadzoru właścicielskiego kontroluje... siebie samego. Najpierw jako członka, a następnie przewodniczącego rady nadzorczej. Teraz przyszedł czas, by kontrolował przed własnym lustrem... prezesa.

Ciekawe, kiedy spowoduje, by kontrolowane przez siebie organy spółki, w której jest prezesem — złożyły w KRS sprawozdanie finansowe za ubiegły rok obrachunkowy, które powinno było wpłynąć do sądu rejestrowego do 15. dnia mijającego już miesiąca.

Ile jest straty skumulowanej na dzień powołania nowego prezesa 10, 12 milionów złotych, czy znacznie więcej?

N
N.

ehh... Wy wypisujacy tu „znafcy”. Miejcie swiadomosc, ze w kuluarach mowi sie od dawna, ze Motor ma nie awansowac gdyz wtedy wzrosna koszty utrzymania klubu a miastu na tym nie zalezy! Aspekt sportowy nie ma tu nic do tego. Awans bylby juz dawno gdyby tylko o sport chodzilo

M
Motor

Co zrobią Prezydent czy Pan Prezes gdy znów nie będzie awansu....kto będzie grał.na Arenie..... Lublinianka? dla 100 czy 200 osób...przy świetle za tysiące złotych... Należało zapytać ile miasto zabiera Motorowi na stadion...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3