Już nie tylko amatorzy piwa znajdą coś dla siebie w bogatej ofercie Perły Browarów Lubelskich. Białe i czerwone wytrawne – takie wina będą produkowane w małych winnicach na Sycylii specjalnie dla lubelskiej spółki.

W ciągu dwóch najbliższych miesięcy wina z Perły mają trafić na sklepowe półki.

– Systematycznie poszerzamy naszą ofertę i tym razem postanowiliśmy wejść w segment win – mówi Sławomir Staręga, dyrektor marketingu Perły Browarów Lubelskich.

Wina będą produkowane pod nową, własną marką.

Kierownictwo Perły na razie nie chce zdradzać jej nazwy. Wiadomo tylko, że wina z Sycylii będą dobrej jakości, a ich cena znajdzie się w przedziale 20-30 zł. Otworzą one drogę kolejnym winom z innych regionów świata.

– W winnicach w Hiszpanii, Portugalii i Francji szukamy nowych smaków – dodaje Staręga.

To nie koniec nowości z Perły.

Jeszcze w tym miesiącu na rynek trafi nowe piwo z Lubelskich Browarów. Trybunalskie Miodowe powstanie na bazie miodu z lubelskiego Apisu. – Będzie miało lekko słodki smak i delikatny aromat naturalnego miodu – mówi Sławomir Staręga.

Trybunalskie Miodowe będzie sprzedawane w półlitrowych, brązowych, bezzwrotnych butelkach. – Ceny nie zdradzę, ale będzie ona konkurencyjna – zapewnia Staręga.

W ciągu ostatnich dwóch lat Perła poszerzyła swoją ofertę o 6 nowych produktów. Sztandarowe piwa z Perły to dziś m.in. Perła Chmielowa, Perła Export, Perła Niepasteryzowana, Perła Czarna, Lubelskie Pils i Lubelskie Mocne.