MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Perły i perełki Lubelszczyzny: Zioła z doliny rzeki Zielawy (ZDJĘCIA, WIDEO)

Marcin Jaszak
Perły i perełki Lubelszczyzny: Zioła z doliny rzeki Zielawy
Perły i perełki Lubelszczyzny: Zioła z doliny rzeki Zielawy Jacek Babicz
Średniowieczna osada, położona na rubieżach Polesia w północnej części naszego województwa. Przedstawiamy kolejną miejscowość, która chce zostać Turystyczną Perłą Regionu Lubelskiego.

Pierwszy kęs jest wyjątkowo kwaśny, kolejne oddają już słodycz świeżo zerwanego owocu. Zaczyna się robić słodko i soczyście. Tak samo jest z Wisznicami, które podczas wczorajszej prezentacji w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego przy Krakowskim Przedmieściu 41, zapraszały w swoje progi za pomocą świeżych jabłek i ziół. Kolejna miejscowość, która uczestniczy w konkursie na Turystyczną Perłę Regionu Lubelskiego 2013.

Sami reprezentanci Wisznic potwierdzają, że aby poznać uroki tego miejsca trzeba trochę wytrwałości.

- Może nie jesteśmy jakimś wielkim ośrodkiem turystycznym takim jak Zamość czy Roztocze. Mimo to warto do nas przyjechać, bo mamy swoją historię, o której wie niewielu mieszkańców regionu. Zachowało się tu wiele zabytków historycznych. Wśród najcenniejszych wymienić należy cerkiew unicką - dziś Centrum Kultury Chrześcijańskiej, zabytkowy cmentarz, dzwonnicę i plebanię oraz zespół pałacowo-parkowy w Horodyszczu - wylicza Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice.

Wisznice to nie tylko zabytki. Region ma na swoim obszarze dwie ostoje Natura 2000, na których można spotkać wiele rzadkich gatunków fauny i flory.

Oprócz zabytków i przyrody nie można pominąć wspomnianych tu jabłek, soku z nich oraz sękaczy i ziół, z których słyną okolice Wisznic. Właśnie zioła sprawiły, że pięć gmin, a w tym Wisznice, połączyło się w jeden obszar turystyczny pod nazwą Dolina Zielawy. Wspólnym elementem łączącym te miejscowości jest właśnie rzeka Zielawa oraz bogactwo i różnorodność, występujących tu naturalnie ziół. Każda gmina promuje jedno z nich.

Wisznice to mięta, w Podedwórzu króluje rumianek, w Jabłoni dziurawiec, Rososz proponuje mniszek lekarski, Sosnówka czarną borówkę. Większość mieszkańców tych miejscowości podpowie nam jak stosować te zioła.
- Przepisy na potrawy z ziołami oraz całą bazę turystyczną można też znaleźć w folderze o Dolinie Zielawy - mówi Piotr Dragan.
Nie można też pominąć imprez promujących te okolice.

- Osiemnastego sierpnia odbędzie się piknik historyczny w Dubicy, a piętnastego września zapraszamy na dożynki wojewódzkie do Wisznic - wylicza Elżbieta Sokołowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Treści, za które warto zapłacić!
RAPORTY, KOMENTARZE, REPORTAŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski