Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pora na świąteczne dekoracje i bombki. Zrób je z tego, co dała nam natura. Wykorzystaj pomarańcze, szyszki, żurawinę i popcorn

Justyna Madan
Justyna Madan
Zrobienie własnych, przyjaznych dla środowiska dekoracji na Boże Narodzenie to nie tylko piękna ozdoba dla domu, ale również świetna zabawa, która wprawi nas w świąteczny nastrój. Oto nasze propozycje bożonarodzeniowych dekoracji, wykonywanie ich jest przyjemniejsze z kubkiem gorącego kakao >>>
Zrobienie własnych, przyjaznych dla środowiska dekoracji na Boże Narodzenie to nie tylko piękna ozdoba dla domu, ale również świetna zabawa, która wprawi nas w świąteczny nastrój. Oto nasze propozycje bożonarodzeniowych dekoracji, wykonywanie ich jest przyjemniejsze z kubkiem gorącego kakao >>>Getty Images
Boże Narodzenie to jedno z tych świąt, które inspirują nas do udekorowania całego domu. Chętnie robimy to jak najwcześniej, żeby cieszyć się świąteczną aurą jak najdłużej. To nie tylko bombki, choinki i kolorowe światełka. Nasz dom może wyglądać pięknie bez plastiku i odpadów. Zamiast inwestować w kolejne sklepowe bombki ze sztucznych materiałów, wybierz opcje bardziej przyjazne dla środowiska. Efekt zachwyci. Sprawdź, co możesz wykorzystać i jak to zrobić.

Spis treści

Święta nie muszą być synonimem plastiku

Boże Narodzenie to piękne święto, bo kojarzy się z nadzieją, ale nie oszukujmy się – jest to też okres, w którym generujemy bardzo dużo plastiku. Ozdoby świąteczne pojawiają się w sklepach już na początku listopada, a większość z nich jest niestety wykonanych ze szkodliwych dla środowiska tworzyw sztucznych.

Jednak święta nie muszą być synonimem plastiku. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele przyjaznych dla środowiska sposobów na udekorowanie domu na Boże Narodzenie. Mogą to być rzeczy, które normalnie wyrzucamy do kosza (np. skórki pomarańczy), produkty spożywcze takie jak popcorn czy żurawina oraz skarby znalezione w lesie – takie jak szyszki i patyki. Przy odrobinie wysiłku wyczarujemy z nich piękne dekoracje.

Oczywiście, w szale świątecznego ozdabiania domu, nie wyrzucaj ozdób, które już masz! Zwłaszcza jeśli wykonane są z plastiku – lepiej, żeby służyły najdłużej, jak jest to możliwe, zanim trafią do śmietnika i zaczną powolny, wieloletni proces rozkładania. Wykorzystaj je, mieszając nowe, ekologiczne ozdoby z tym, co już masz w domu. Oto nasze podpowiedzi na ekologiczne, świąteczne dekoracje.

Girlandy i bombki

Sznurek i przedmioty, które chcemy na niego nawlec – takie to proste! Girlandy robiło się kiedyś w szkole, zazwyczaj z pociętych na paski i sklejonych w okręgi kolorowych kartonów, ale do zrobienia girland można tak naprawdę wykorzystać wszystko, co podpowiada nam wyobraźnia. Jest to też okazja na przyjemne spędzenie czasu wspólnie z dziećmi lub przyjaciółmi.

  • Plasterki pomarańczy – pomarańcze kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia, bo w tym okresie są najbardziej soczyste i słodkie. Wysuszone plasterki tego owocu pięknie się prezentują, dlatego warto pomarańczę, wraz ze skórką pokroić na plastry i zasuszyć już teraz. Następnie można je nawlec na sznurek lub zrobić z nich bombki!
  • Skórki pomarańczy – w myśl idei zero waste można wykorzystać też same skórki pomarańczy, które wcześniej suszymy. Przed suszeniem oczywiście wycinamy otwory na sznurek. Skórkę możemy obrać w spiralkę, jak jabłko lub wyciąć z niej dowolne kształty – na przykład gwiazdy. Z ususzonych skórek zrobimy zarówno girlandy, jak i bombki.
  • Popcorn i żurawina – W sklepach coraz częściej, zwłaszcza w okolicy świąt można kupić świeżą żurawinę. Warto wykorzystać ją do ozdobienia domu. Sam popcorn lub żurawina nawleczone na sznurki mogą być trochę nudne, ale jeśli połączymy oba te produkty w dowolnej kombinacji, girlanda nabiera rumieńców i pięknie się zaprezentuje na choince.
  • Masa solna – to kolejna rzecz, z której w szkole, na ocenę robiło się ozdoby. Warto wykorzystać tę wiedzę do zrobienia ciekawej girlandy.

Masę solną robi się, łącząc 1 szklankę mąki z 1 szklanką soli oraz pół szklanki wody. Masa nie jest toksyczna, a po połączeniu składników, można ją formować jak plastelinę. Po ulepieniu figurek (jeśli robimy girlandy lub bombki, należy pamiętać o zrobieniu dziurki na sznurek) odstawiamy je w suche miejsce lub suszymy w piekarniku. Następnie możemy je dowolnie pomalować farbkami lub pozostawić w takiej formie.

Stare butelki i słoiki

Szklane naczynia zawsze warto zostawić w domu nie tylko na przetwory. Te z przezroczystego szkła będą idealne do świątecznych ozdób. Trzeba je najpierw porządnie wyszorować, aby na szkle nie pozostały smugi, ani resztki etykiet.

  • Świecznik z butelki – na świątecznym stole często stawia się świece, ponieważ dają piękne, ciepłe światło i nadają przestrzeni wyjątkowej atmosfery. Dlaczego nie pójść o krok dalej i zrobić świecznik z butelki? Wystarczy do tego woda, gałązka świerku i cienka, długa świeca. Do przezroczystej butelki wkładamy świerkowe gałązki, które zalewamy wodą, aby jak najdłużej zachowały świeżość, a igły nie opadły. W szyjkę wciskamy świecę. Zrobienie takiej ozdoby zajmie nam 2 minuty, a całkowicie zmieni ona wystrój wnętrza.
  • SłoikiSłoik może być również bazą pod świecznik lub piękną ozdobą, do której trafią żurawina, popcorn, suszone pomarańcze, laski cynamonu, sosnowe gałązki, szyszki, patyczki zebrane w lesie – wkładamy do środka wszystko, co mamy pod ręką i co kojarzy nam się ze świętami. Jeśli chcemy podkręcić nastrój, możemy do słoika włożyć sznur światełek – białych lub kolorowych. Świąteczno-leśny lampion gotowy.

Świąteczna choinka z patyków na ścianę

Jeśli nie chcemy mieć w domu choinki lub nie mamy na nią miejsca, zamiast klasycznego drzewka można zawiesić na ścianie własnoręcznie wykonaną choinkę z patyków. Wykonanie jej wymaga trochę czasu, ale nie jest skomplikowane, a efekt zachwyci nawet największych sceptyków.

Potrzebnych jest kilka patyków, gałęzi o różnej długości, tak aby zaczynając od najkrótszego utworzyć trójkąt. Patyki łączymy ze sobą po obu końcach mocnym sznurkiem oraz jednym na samej górze, na którym zawiesimy nasze drzewko na ścianie. Wielkość takiej choinki zależy tylko od tego, ile mamy miejsca na ścianie. Wieszamy ozdoby – po prostu wsuwamy je na każdy patyk przed połączeniem lub zawiązujemy już po zawieszeniu na ścianie, a ozdabiamy dowolnie i według gustu.

Jeśli chcemy zachować ekologiczny charakter – używamy do tego bombek z pomarańczy, lasek cynamonu, szyszek, ale możemy też na takiej choince zawiesić bombki, które już mamy. Na koniec drzewko możemy ozdobić sznurek lampek.

Ekologiczny wieniec

Do zawieszenia na ścianie lub na drzwiach. Zamiast kupować plastikowy wieniec, zrób swój. W tym przypadku wystarczy połączyć ze sobą zielone gałązki i zrobić z nich okrąg, a następnie przyczepić do niego dowolne ozdoby. Kolejną zaletą takiego wieńca jest to, że będzie pięknie pachniał lasem, co spotęguje świąteczny klimat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski