Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka w czasie pandemii. Czy lubelscy pątnicy wyruszą na Jasną Górę? GIS wydał zalecenia

Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Piotr Nowak
Piotr Nowak
Ponad dwa tysiące wiernych z Lublina uczestniczyło przed rokiem w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku na pewno będzie ich mniej. I choć lubelscy organizatorzy deklarują, że wyruszą, epidemia może pokrzyżować te plany.

Pątnicy zwykle wyruszają z Lublina 3 sierpnia. Do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej docierają 14 sierpnia, po pokonaniu ok. 320 kilometrów. W tym roku, mimo pandemii koronawirusa, pielgrzymi po raz 42. wyruszą na szlak.

- Pielgrzymka na pewno wyjdzie, ale w okrojonym składzie osobowym

- zastrzega ks. Mirosław Ładniak, organizator Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii wydał Główny Inspektor Sanitarny. W wydarzeniu mogą brać udział tylko osoby zdrowe. Wśród zaleceń dla uczestników są m.in. obowiązek częstego mycia rąk wodą z mydłem i dezynfekcji osuszonych dłoni, zachowanie dystansu społecznego pomiędzy ludźmi (rekomendowane są 2 metry), unikanie dotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu. Obowiązek zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia sanitarnego-higienicznego (zakwaterowania, toalet i umywalni, wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk i papieru higienicznego jednorazowego) spoczywa na organizatorach. GIS rekomenduje powołanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia u pielgrzymów objawów typowych dla zarażenia koronawirusem.

- Organizatorzy pielgrzymek powinni przeszkolić pielgrzymów w zakresie znajomości „Wytycznych GIS”, odebrać od nich deklaracje potwierdzające znajomość zasad i przepisów bezpieczeństwa i zobowiązanie ich stosowania

- skomentował zalecenia bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Jednak nie daje to gwarancji, że pielgrzymi na pewno wyruszą. - Należy liczyć się z tym, że w każdej chwili, zależnie od sytuacji epidemiologicznej, przepisy sanitarne mogą zostać zmienione, włącznie z odwołaniem pielgrzymki - powiedział bp Zadarko. Decyzję o kształcie pielgrzymki diecezjalnej lub zakonnej podejmuje biskup diecezji lub w przypadku zakonów prowincjał.

Rezurekcja w dobie koronawirusa: Kościół prawie pusty

W poniedziałek zaplanowano spotkanie organizatorów lubelskiej pielgrzymki z wojewodą i podległymi mu służbami. Podczas narady ma zostać ustalony ostateczny kształt i forma wydarzenia. Wszystko po to, żeby uniknąć sytuacji z końca maja, kiedy to policja zatrzymała uczestników Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Funkcjonariusze wylegitymowali i pouczyli wówczas ponad 70 osób. Duchowny, który zorganizował wydarzenie dostał mandat.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski