MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze, dzięki którym nie będziemy się musieli wstydzić naszych miast

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
130 mln euro zostanie przeznaczone na rewitalizację gmin z województwa lubelskiego w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Rewitalizacja to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Ważnym dokumentem, który pozwala na uzyskanie samorządom wsparcia w zakresie rewitalizacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 są gminne programy rewitalizacji.

Jak poinformował we wtorek (13.12) marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski do przygotowania takiego dokumentu i skorzystania w przyszłości z unijnych pieniędzy na ten cel chętnych nie brakowało. Przez ostatnie dwa lata samorządy uczyły się jak przygotować gminne programy rewitalizacji. Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego skorzystali ze wsparcia edukacyjnego w czterech modułach tematycznych: narzędzia ustawy o rewitalizacji, monitorowanie i ewaluacja w rewitalizacji, zarządzanie i włączenie społeczności lokalnej oraz dostępność w rewitalizacji.

Łącznie ze szkoleń realizowanych w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu skorzystało 829 przedstawicieli 184 gmin. Ponadto 79 chętnym gminom udzielono indywidualnego wsparcia doradczego w zakresie przygotowania gminnych programów rewitalizacji. Wsparcie to będzie przydatne przy przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do aplikowania o środki z funduszy europejskich.

A jest się o co bić. - 213 gmin czeka na 130 mln euro i mam nadzieję, że do każdej gminy w województwie trafią te pieniądze – mówił marszałek Jarosław Stawiarski. Jego zdaniem te pieniądze to szansa na rozwój województwa lubelskiego. - Nasze miejscowości, gminy muszą na tym skorzystać. Musimy doprowadzić do tego, by nasze gminy były coraz piękniejsze, coraz bardziej funkcjonalne i żeby chciało się w tych naszych małych ojczyznach młodemu pokoleniu żyć. Żeby nikt się nie musiał wstydzić za zdegradowane miejscowości, które mogą - dzięki tym programom - odzyskać swój blask i być atrakcyjnym miejscem do mieszkania, życia i realizacji zawodowych ambicji młodego pokolenia – podkreślił marszałek Stawiarski.

Zainteresowanie samorządów szkoleniami jest o tyle ważne, że od 1 stycznia 2024 roku działania rewitalizacyjne ze środków unijnych będzie można realizować wyłącznie na podstawie gminnych programów rewitalizacji. - W tym momencie przystępujemy do wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego, a samorządy kończą pisanie swoich gminnych programów rewitalizacji – zauważyła Anna Brzyska, dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w urzędzie marszałkowskim w Lublinie.

Samo województwo także bierze udział w działaniach związanych z rewitalizacją. Chodzi m.in. o rozbudowę Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Lubelskiego. Prowadzony jest również serwis internetowy dotyczący rewitalizacji w regionie. W ramach realizacji tego zadania przeprowadzono też wizyty w gminach będących w trakcie wdrażania lokalnych programów rewitalizacji realizowanych do 2023 roku. Spotkania dotyczyły stanu zaawansowania wdrażania programów, stanu realizacji wskaźników, problemów w realizacji programu oraz możliwości realizacji działań rewitalizacyjnych w programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski