Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze i udane wakacje

Redakcja
Pieniądze i udane wakacjeKradzież karty nie musi się skończyć stratami finansowymi. Skradzioną gotówkę zazwyczaj tracimy bezpowrotnie.
Pieniądze i udane wakacjeKradzież karty nie musi się skończyć stratami finansowymi. Skradzioną gotówkę zazwyczaj tracimy bezpowrotnie.
Nawet jeśli jedziemy na wakacje po opłaceniu z góry podróży, noclegów, wyżywienia itd., to i tak musimy mieć pieniądze na tzw. drobne wydatki. Najchętniej zabieramy walutę w gotówce. Jednak ryzyko związane z kradzieżą gotówki jest większe niż w przypadku utracenia karty bankowej. Gotówka przepada zazwyczaj raz na zawsze, natomiast w przypadku kradzieży karty, jeśli zgłosimy to do banku, ten przejmie całkowitą odpowiedzialność za wszystkie transakcje wykonane kartą od chwili jej zastrzeżenia.

Warto też wiedzieć, że za płatności dokonane przez osoby nieupoważnione przed zgłoszeniem przez nas utraty karty też odpowiadamy w ograniczonym stopniu – tylko do kwoty 150 euro (50_w przypadku płatności zbliże­niowych).

Gdy już wyczerpiemy wszystkie możliwości i pilnie potrzebujemy gotówki, możemy się zwrócić do rodziny lub bliskich o przysłanie jej za pośrednictwem przekazu Western Union. Z Polski można w ten sposób transferować kwoty o równowartości do 7,5 tys. dol. (do odebrania w złotych, dolarach, euro lub funtach brytyjskich). Organizacja ta ma swoje placówki (ok. 0,5 mln) w ponad 200 krajach na całym świecie, a transfer gotówki trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy więc za granicą znaleźć placówkę Western Union, zatelefonować do kraju, wskazując jej lokalizację i w krótkim czasie od razu wypłacić pilnie potrzebne pieniądze. Przekazy można nadawać i odbierać również w placówkach i bankomatach banków – taką usługę oferuje na przykład PKO Bank Polski.

Operacje kontrolowane

Bywa, że dokonamy transakcji za granicą i w jakiś czas później zatelefonuje do nas pracownik banku, by dodatkowo autoryzować wydatek. To standardowa procedura, która ma nas chronić przed stratami wskutek nieuprawnionego użycia karty. Uruchamiana jest automatycznie w przypadku transakcji o znacznej wysokości lub dokonywanych w „dziwnym” miejscu, np. w Ameryce Południowej, ale też np. nad Bałtykiem, jeśli krótko wcześniej płaciliśmy kartą na południu Polski. Pamiętajmy jednak, że oszuści znają tę procedurę i też próbują ją wykorzystać do wyłudzeń. Dlatego jeśli odbierzemy taki telefon, nigdy nie podawajmy numeru PIN karty, loginu lub hasła do rachunku ani jednorazowego kodu, który służy do autoryzowania transakcji – pracownik banku nigdy o takie dane nie poprosi. Działanie, które ma wykonać po roz­mowie z nami, sprowadza się do zablokowania transakcji lub ostatecznej jej autoryzacji, jeśli ją telefonicznie potwierdzimy.

Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby bank miał nasz aktualny numer telefonu. Jeśli pracownik dzwoniący, aby potwierdzić operację, nie będzie mógł się skontaktować z nami, bank profilaktycznie zablokuje kartę ze względów bezpieczeństwa.

Podobnie powinniśmy zachować się – telefonując do  banku z własnej inicjatywy –_gdy sami zauważymy, że rachunek karty został obciążony podejrzaną kwotą. Inną przykrą przygodą, która może nas spotkać zarówno w kraju, jak i za granicą, jest połknięcie karty przez bankomat. Zdarza się to zarówno z naszej winy (np. potrójnie błędnie wprowadzony PIN), jak i z powodu awarii maszyny. Na bankomacie zawsze jest numer telefonu (lub maszyna wyświetla komunikat), pod który należy zadzwonić. Jednak dla pełnego bezpieczeństwa warto dodatkowo zadzwonić do własnego banku, by zastrzec kartę przed niepowołanym użyciem. Jeśli nie znamy numeru do swojego banku, dzwonimy pod numer w Polsce (+48) 828 828 828, pod którym całodobowo można zastrzec dowolną kartę.

Kieszonkowe w podróży

Wyprawiając dzieci na wakacje, zamiast gotówki lepiej jest wyposażyć je w nowoczesne produkty bankowe. A rozwiązań obecnie jest niemało. W przypadku najmłodszych doskonałym rozwiązaniem jest karta typu prepaid, obrazowo określana też mianem „elektronicznej portmonetki”. Ładuje się ją dowolną kwotą, w dowolnym momencie (można ją też rozładować, gdy np. karta zostanie zagubiona lub skradziona), a służą do tego proste funkcje w zakresie internetowego czy mobilnego zarządzania kontem osobistym. W odniesieniu do dzieci w wieku 13 lat i więcej warto pomyśleć o założeniu w banku konta osobistego, którego właścicielem jest nastolatek. Daje ono podobne korzyści (w tym możliwość posługiwania się kartami na zasadach podobnych jak karta wystawiona do rachunku rodziców), ale dodatkowo uczy dzieci samodzielnego korzystania z bankowości.

Pamiętaj!

* Oprócz gotówki zabierz ze sobą kilka kart różnych organizacji płatniczych – jeśli jedna nie zadziała, zawsze można zapłacić drugą.

* W niektórych miejscach, jak hotele czy wypożyczalnie samochodów, przydaje się karta kredytowa. To również dobre rozwiązanie na nieprzewidziane wydatki.

* Zapisz sobie w telefonie numer infolinii banku. Przyda się, jeśli zgubisz kartę lub połknie ją bankomat.

* Zostaw w banku swój aktualny numer telefonu. Bank może się kontaktować, żeby potwierdzić dokonywanie transakcji za granicą.

 

KONKURS BANKOMANII

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym:  www.bankomania.pkobp.pl

Masz pytania? Napisz na adres:
[email protected]

 

Fot. Małgorzata Genca

lllNa wakacje za granicą warto wziąć i gotówkę, i karty

Rozmowa z Elżbietą Śnieżyńską, doradcą w 2. Oddziale PKO Banku Polskiego w Lublinie

Są wakacje. Co lepiej wziąć ze sobą, wybierając się w podróż: gotówkę czy kartę płatniczą?

Za granicą zawsze warto mieć przy sobie gotówkę i najlepiej więcej niż jedną kartę płatniczą. Dobrze jeśli jedna będzie debetowa, a druga kredytowa. Istotne jest również, aby posiadać karty z logo różnych organizacji płatniczych (np. Visa i MasterCard). Gotówka i karty doskonale się więc uzupełniają i zapewniają nam wygodę i poczucie bezpieczeństwa w każdym miejscu.

Przed wyjazdem rezerwujemy hotel bądź samochód. Czy musimy wówczas podać numer karty?

Tak, zarówno numer karty, datę ważności, jak i trzycyfrowy numer CVC/CVV2 znajdujący się na rewersie karty. W kartach kredytowych Visa i MasterCard działa mechanizm chargeback, czyli obciążenie zwrotne. Jeśli biuro podróży zbankrutuje lub hotel nie będzie spełniał warunków zagwarantowanych umową, bank w imieniu klienta upomni się o zwrot pieniędzy.

Zdarza się, że gdy jesteśmy za granicą, bank blokuje nam kartę. Jak tego uniknąć?

System bankowy zaprogramowany jest tak, aby wyłapywać wszystkie podejrzane operacje, czyli takie, które odbiegają od dotychczasowych zachowań klienta. Może to być np. wyższa wartość operacji, częstotliwość czy nietypowe miejsce, z którego jest realizowana. Takie transakcje mogą być potwierdzane telefonicznie, dlatego ważne jest, aby na bieżąco aktualizować swoje dane teleadresowe w systemach bankowych. Brak możliwości kontaktu z klientem może spowodować zablokowanie karty lub rachunku do czasu nawiązania z nim kontaktu telefonicznego w celu autoryzacji operacji.

Jaką kartą wygodniej płacić –_z czipem czy z paskiem magnetycznym?

Karta z paskiem magnetycznym może być autoryzowana podpisem właściciela karty, natomiast transakcje autoryzowane za pomocą czipa wymagają podania kodu PIN zamiast podpisu. Obecnie większość kart to karty hybrydowe, a więc posiadające pasek magnetyczny i czip. Obecność czipa zapewnia większe bezpieczeństwo niż sam pasek. Mikroprocesor pozwala też zamieścić w karcie antenkę do płatności zbliżeniowych.

Jak zapewnić dziecku kieszonkowe na wakacjach?

Można wyposażyć nastolatka w kartę debetową do jego rachunku z funkcją zbliżeniową. Dziecko poniżej 13. roku życia możemy zaopatrzyć w kartę przedpłaconą, która pełni funkcję nowoczesnej portmonetki. Karta na bieżąco może być zasilana, a rodzic może kontrolować, na co dziecko wydaje pieniądze. PKO Bank Polski oferuje również karty przedpłacone w formie naklejki zbliżeniowej i tzw. śmigacza, czyli breloczka lub maskotki –_żyrafy – którymi dzieci mogą płacić zbliżeniowo i w in­terne­cie. Ponadto oferowane są dzieciom płatności mobilne, czyli wykonywane telefonem, co w PKO BP umożliwia Portmonetka IKO. Jeśli dziec­ko nie ma własnego telefonu komórkowego, doskonałym rozwiązaniem jest czek BLIK, czyli dziewięciocyfrowy numer generowany przez rodzica w swojej aplikacji IKO, który umożliwia dziecku wypłatę gotówki w bankomacie lub zapłacenie za zakupy w sklepie.

Zdarza się, że na wakacjach zabraknie nam pieniędzy…

Wyjeżdżając na wakacje, warto mieć dodatkowe zabezpieczenie w formie limitu w koncie osobistym czy karty kredytowej. Bank pobiera odsetki tylko od faktycznie wykorzystanego limitu, a klient płaci tylko prowizję za odnowienie limitu raz do roku. Również z kredytu na karcie kredytowej można korzystać w dowolnym momencie w ramach przyznanego limitu bez udawania się do banku i zawierania dodatkowych umów. W nagłych przypadkach możemy też wysłać gotówkę komuś z rodziny, wykorzystując przekazy Western Union. Można tego dokonać z oddziału banku PKO BP, a potwierdzeniem realizacji usługi jest kod MTCN, który posłuży odbiorcy przekazu do odbioru środków.

Rozmawiał Włodzimierz Spasiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski