Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsi zakażeni z Podkarpacia trafili już na leczenie do naszego regionu

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Lubelskie oddaje 50 łóżek pacjentom z innych regionów
Lubelskie oddaje 50 łóżek pacjentom z innych regionów archiwum
Lubelskie oddaje 50 łóżek pacjentom z innych regionów. Trzydzieści z nich przeznaczonych jest dla osób z Podkarpacia. Gdzie trafiają chorzy?

- Oddaliśmy do dyspozycji 30 łóżek województwu podkarpackiemu: 20 w Tomaszowie Lubelskim i 10 w Biłgoraju. Są to miejsca dedykowane pacjentom z Podkarpacia, ponieważ w tamtym regionie jest ponad 2 tys. hospitalizacji. Rano w czwartek było już przewiezionych do nas trzech pacjentów. Natomiast jeśli w ciągu kilku następnych dni te miejsca nie będą zajęte, to wtedy przeznaczmy je dla pacjentów naszego województwa - informuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Dodatkowo na wypadek ewentualnej dyslokacji pacjentów jeszcze z innych województw przeznaczono 20 kolejnych łóżek: 10 w Chełmie i 10 w szpitalu tymczasowym w Lublinie.

Obecnie w naszych szpitalach na drugim poziomie znajduje się ponad 2098 łóżek zakaźnych, z czego 1937 dla pacjentów z potwierdzeniem koronawirusa. W środę zajętych było ok. 1600 miejsc. Na 213 respiratorów wolnych było ok. 60 miejsc.

W czwartek dowiedzieliśmy się o ponad tysiącu nowych zakażeń i aż 44 ofiarach COVID-19. Najgorsza sytuacja jest w pow. puławskim (81,5 zakażeń na 100 tys. osób), pow. hrubieszowskim (80 na 100 tys.), mieście Zamość (74,3 na 100 tys.). Najniższy wskaźnik ma powiat biłgorajski - 22,4.

- Zobaczymy, jaki wpływ na dalszą dynamikę zakażeń będą miały święta wielkanocne. W najbliższych dniach okaże się, który z dwóch czynników: spotkania świąteczne czy brak funkcjonowania zakładów pracy, będzie miał istotne znacznie na transmisję koronawirusa - dodaje wojewoda.

W woj. lubelskim ma powstać 38 nowych punktów szczepień, które będą szczepić na masową skalę. Wojewoda nie ujawnia jeszcze, gdzie te miejsca powstaną. Nieoficjalnie w Lublinie mówi się dużo o Icemanii i Globusie. - Nie chcę upubliczniać tych miejsc przed weryfikacją punktów przez lubelski NFZ. W tym tygodniu spłynęły do nas propozycje nowych punktów szczepień ze strony jednostek samorządu terytorialnego. Następnie w urzędzie wojewódzkim nastąpiła weryfikacja tej listy pod kątem dostępnej infrastruktury. W środę po południu przekazaliśmy te informacje do NFZ, gdzie nastąpi ostateczna weryfikacja tych propozycji, a w ślad za tym ogłoszenie listy punktów masowych punktów szczepień. Nastąpi to do 11 kwietnia - tłumaczy Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Lekarze ze szpitala przy ul. Staszica w Lublinie walczą o ży...

Kolejne 32 takie punkty będą działać na bazie istniejących już do tej pory adresów. Tym samym w każdym powiecie mają być co najmniej dwa duże punkty szczepień.

Na Lubelszczyźnie wykonano już prawie 400 tys. szczepień, z czego 122 tys. osób dostało drugą dawkę. Potencjalnie do zaszczepienia może być 1,7 mln dorosłych mieszkańców woj. lubelskiego. Pod względem wskaźnika szczepień nasz region znajduje się na piątej pozycji w kraju. Pierwszą dawką zaszczepiono 1817 na 10 tys. osób, a drugą dawką - 578 na 10 tys. osób.

W SPSK1 wykonano dotychczas ok. 30 tys. szczepień. 13,5 tys. seniorów otrzymało pierwszą dawkę, a 6 tys. - dwie dawki. Obecnie w punkcie szczepień szpitala tymczasowego przy ul. Radziwiłłowskiej szczepionych jest ok. 350-360 osób dziennie przez siedem dni w tygodniu.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski