MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza komunia św. w zawieszeniu. Najbardziej realny termin to wrzesień

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Sławomir Kowalski/polska press
Miały być prezenty, życzenia od najbliższych i pierwszy taki sakrament w życiu. Z powodu epidemii kolejne parafie przekładają pierwsze komunie święte. Większość dzieci przystąpi do sakramentu dopiero jesienią.

- U nas niestety komunia w zawieszeniu. Nie mamy przełożonej, ani nie znamy nowego terminu. Decyzje mają zapadać na dniach i trochę nas to denerwuje - mówi Kinga, mama 9-letniego Maksa.

Z powodu licznych pytań od rodziców dzieci, które mają w tym roku przystąpić do sakramentu, kuria wydała proboszczom z terenu archidiecezji specjalne wytyczne. Zaleca przeniesienie uroczystości na okres późniejszy, także powakacyjny.

- Decyzja o terminie uroczystości powinna być owocem dialogu proboszczów z rodzicami. Jeśli dzieci wrócą do szkół jeszcze przed wakacjami, istnieje możliwość zorganizowania uroczystości w maju lub czerwcu. Jeżeli to nie nastąpi, jest możliwość organizowania pierwszych komunii świętych w wakacje lub w czasie powakacyjnym

- informuje ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Postępowanie księży ma być uzależnione od decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jeśli dzieci wrócą do szkół przed wakacjami, będzie można zorganizować komunie we wcześniejszym terminie, ale z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. - Zdajemy sobie sprawę, że nie jest łatwo podjąć decyzję odpowiednią dla wszystkich, dlatego istnieje możliwość organizowania uroczystości w małych grupach - mówi ks. Adam Jaszcz.

Nowy termin: wrzesień
O przeniesieniu uroczystości na inny termin część lubelskich parafii powiadomiła w ostatnią niedzielę. W kościele św. Józefa Oblubieńca NMP na LSM uroczystość przełożono z 24 maja na 20 września. Podobnie u Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej. „Termin został ustalony po uprzednich konsultacjach z katechetami i przedstawicielami rodziców. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą proboszcza, istnieje możliwość wcześniejszej pierwsze komunii świętej w małych grupach” - czytamy na stronie parafii. Na 25 kwietnia w kościele planowano bierzmowanie. Uroczystość została odwołana, ale bez podania innego terminu.

„Z nieukrywanym bólem informujemy, że ze względu na zaistniałe okoliczności jesteśmy zmuszeni przenieść pierwszą komunię świętą, rocznicę pierwszej komunii oraz bierzmowanie na dzień odpustu, tj. 27 września 2020 r.” - ogłosił swoim parafianom ks. Arkadiusz Paśnik z kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej w Lublinie. Wszystkie trzy uroczystości odbędą się w tym samym dniu, ale o trzech różnych godzinach. O godzinie 10.30, 12 i 18.

W parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Dziesiątej rozważane są dwa warianty. Jeśli dzieci wrócą do szkół przed Bożym Ciałem (11 czerwca), komunie odbędą się 21 czerwca. Jeśli dzieci nie wrócą do szkół do 11 czerwca, to uroczystość odbędzie 20 i 27 września (w zależności od szkoły). Nowe terminy pierwszej komunii świętej i bierzmowania w archikatedrze lubelskiej mają zostać uzgodnione z rodzicami. Proboszczowie kolejnych parafii mają ogłaszać terminy w najbliższą niedzielę.

Komunia kojarzy się nie tylko z białymi szatami i koniecznością wyuczenia się modlitw. Od lat dzieci liczą tego dnia na prezenty, którymi obdarowują rodzice, dziadkowie i chrzestni. Jednak w tym roku sytuacja wygląda zupełnie inaczej. - Maks bardziej ubolewa nad brakiem szkoły i kontaktu z kolegami niż prezentami komunijnymi. Na szczęście nie wychowaliśmy go na „idealnego konsumpcjonistę" i jakoś nie łączy komunii z prezentami - zastrzega pani Kinga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski