- Dystrofia Fuchsa jest chorobą rogówki, która nie jest częstym schorzeniem. Zdarza się np. po oparzeniach, urazach oczu, a czasem występuje jako komplikacja po operacji zaćmy. Do tej pory leczenie polegało na przeszczepieniu całej grubości rogówki - wyjaśnia prof. Robert Rejdak, kierownik okulistyki ogólnej SPSK1.
W środę zespół okulistów pod wodzą światowej sławy specjalisty Anselma Jünemanna, przeprowadził po raz pierwszy w Lublinie nowoczesną operację u pacjenta właśnie z dystrofią Fuchsa. Pacjentką była 80-latka.
- Innowacyjność tej operacji polega na tym, że przeszczepiamy tylko jedną warstwę komórek - chodzi o środbłonek rogówki, a nie całą grubość. W Polsce sporadycznie wykonuje się takie operacje - tłumaczy prof. Rejdak.
I dodaje, że w naszym kraju przeprowadza się zbyt mało przeszczepów rogówki, bo potrzeby są dużo większe. - Jesteśmy na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o przeszczepy rogówki. W Polsce wykonujemy zaledwie jedną trzecią średniej europejskiej. Rocznie potrzeba by ok. 3 tys. przeszczepień rogówki, a wykonuje się ich około tysiąca. Z czego 120 co roku w Lublinie. Dlatego niezbędne jest zwiększenie liczby pobrań rogówek w kraju,a do tego potrzebna są zmiany systemowe - zaznacza kierownik okulistyki ogólnej SPSK1.
- Maturzyści ze Staszica bawili się na studniówce. Zobacz!
- Widzów zachwycały zwierzaki małe i duże
- Lublinianie będą mieli Kartę Miejską. Co będzie dawała?
- Najpiękniejsze kibicki lubelskich drużyn. Zobacz zdjęcia
- Burzenie części szpitala w centrum Lublina. Zobacz zdjęcia
- Te kocurki z lubelskiego schroniska szukają domu. Zobaczcie!

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?