Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze cztery boiska akademii futbolu mają być gotowe nad Bystrzycą we wrześniu. Kiedy staną kolejne obiekty?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Biznesmen ma czas na uzyskanie pozwolenia na budowę boisk przy Bystrzycy do końca maja 2021 r.
Biznesmen ma czas na uzyskanie pozwolenia na budowę boisk przy Bystrzycy do końca maja 2021 r. UM Lublin/mat. prasowe
Pierwsze cztery boiska Lubelskiej Akademii Futbolu będą gotowe do końca września 2021 r. To pierwszy etap budowy kompleksu nad Bystrzycą. W drugiej fazie ma powstać „budynek klubowy” oraz kolejne trzy boiska. Powinny być wykonane do końca października 2022. Poznaliśmy szczegóły umowy między miliarderem Zbigniewem Jakubasem z lubelskim ratuszem.

Finał negocjacji dotyczących dzierżawy terenów pod Lubelską Akademię Futbolu. Chodzi o 11,5 hektara terenów położonych nad Bystrzycą, przy ul. Przeskok i Krochmalnej. Zbigniew Jakubas, jeden z najbogatszych Polaków planuje wybudować tam obiekty sportowe.

– Negocjacje już się zakończyły. Stronom pozostało tylko podpisanie dokumentu, który określa przyjęte uzgodnienia – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Część warunków dzierżawy m.in. wysokość czynszu ratusz podał jeszcze w grudniu 2020 r. Obecnie przedstawił ustalenia dotyczące terminów powstawania poszczególnych obiektów.

Inwestycja będzie podzielona na dwa etapy. W pierwszym powstaną cztery boiska. Mają być gotowe do końca września tego roku. To o miesiąc później niż pierwotnie deklarował Zbigniew Jakubas. Dodatkowo ratusz określa termin do kiedy biznesmen będzie musiał uzyskać pozwolenia na budowę boisk. Ma na to czas do końca maja.

Zobacz, jak ma wyglądać Lubelska Akademia Futbolu nad Bystrzycą:

Miliarder dostanie 11,5 hektara terenów nad Bystrzycą. Ma ta...

W drugiej fazie inwestycji planowa jest budowa „budynku klubowego” (trzykondygnacyjny obiekt z zapleczem treningowym, pokojami dla młodzieży i trenerów) oraz trzech kolejnych boisk. Mają być wykonane do końca października 2022 r. Jest też dodatkowy warunek. I musi go spełnić miasto.

Chodzi o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego terenu. Po co? Bo budowa „budynku klubowego”, w którym będzie się mieściło m.in. pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, zgodnie z obowiązującymi rozwiązaniami planistycznymi uniemożliwiłoby powstanie dwóch boisk zewnętrznych. Dlatego ratusz zobowiązał się przesunąć o ok. 7 metrów istniejącą linię zabudowy. – Zmiana planu jest niezbędna tylko w zakresie budynku sportowego – wyjaśnia Duma. I zapewnia: – Nie ma mowy o dopuszczeniu na tym terenie innych, poza obiektami sportowymi, form budownictwa.

Ratusz uznał, że ze zmianą planu upora się do końca maja. Jeśli tak się nie stanie to termin realizacji drugiego etapu budowy akademii ma przesunąć się o tyle dni, ile będzie wynosiło „opóźnienie” w zmianie dokumentów planistycznych.

Umowa dzierżawy będzie obowiązywać przez 30 lat. Po jej wygaśnięciu wszystkie obiekty przejmie gmina. Dostanie je za darmo. Jakubas szacuje, że na budowę akademii wyda 50-60 mln zł.

Jeszcze w grudniu 2020 r. ratusz podał, że miesięczny czynszu za teren będzie wynosił 4 600 zł (dla porównania LKJ w 2014 r. wynegocjował czynsz za położone po sąsiedzku 10,5 hektara terenów w wysokości 2 100 zł). – W okresie obowiązywania umowy będzie podlegać aktualizacji, o wskaźnik inflacji – przypomina Duma.

Jeśli Zbigniew Jakubas nie wykona pierwszego etapu inwestycji - ze swojej winy - to będzie musiał zapłacić pół miliona złotych kary.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski