Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze jajko u lubelskich sokołów. Ptasia rodzina wkrótce się powiększy [ZDJĘCIA]

Adrianna Romanek
Wrotka zniosła pierwsze w tym roku jajko. W gnieździe na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie samica sokoła właśnie wysiaduje swoje jajo.

Pierwsze jajko u lubelskich sokolów

Marzec to miesiąc, w którym trwa okres lęgowy większości gatunków ptaków. Samice sokołów również składają wtedy swoje jajka. Wrotka, która zamieszkuje gniazdo na kominie lubelskiej elektrociepłowni, w niedzielę (12 marca) złożyła już swoje pierwsze w tym sezonie jajko. Miłośnicy sokołów czekali na ten moment z niecierpliwością. Zwykle Wrotka znosiła je w prezencie na Dzień Kobiet - 8 marca.

Samica rozpoczyna wysiadywanie już od pierwszego zniesionego jaja. Kolejne powinny pojawić się w odstępach kilku dni. W kwietniu powinny wykluć się pisklęta, które Wrotka będzie intensywnie ogrzewać. Ojciec młodych będzie dbać w tym czasie o jedzenie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na przełomie maja i czerwca młode rozpoczną naukę latania.

Pierwsze jajko u lubelskich sokołów. Ptasia rodzina wkrótce się powiększy [ZDJĘCIA]

Historia lubelskich sokołów na Wrotkowie sięga 2015 roku

Właśnie w tym roku na kominie PGE EC Lublin jeden z pracowników zauważył ptaka. Była to pochodząca z Włocławka samica. Niebawem dołączył do niej samiec z Płocka. Później nazwano je Wrotka i Łupek. Po szybkich konsultacjach z Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym już 1 marca 2016 r. na kominie zostało zamontowane gniazdo dla sokołów.

Pierwszy lęg odbył się w 2018 roku, Wrotka złożyła wtedy aż 6 jaj! Wrotka potwierdziła, że jest pod tym względem rekordzistką - zwykle sokoły wędrowne składają jedynie po 2-3 jaja. Niestety w maju 2021 roku zaginął Łupek, który prawdopodobnie zatruł się upolowanym gołębiem. Wtedy Wrotka założyła nową rodzinę z Czartem. W ubiegłym roku samica złożyła pięć jaj, jednak nie wykluły się z nich młode. W tym roku wszyscy mamy nadzieję, że sokola rodzina znów się powiększy.

Gniazdo sokołów znajduje się na wysokości 120 metrów. Życie Wrotki oraz jej nowego jajka można obserwować dzięki kamerom online umieszczonym w gnieździe i udostępnionym TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski