Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze stopnie dla szkół już wystawione

Joanna Biegalska, Maria Krzos
Krzysztof Kuczyński - uczeń II LO w Kraśniku, laureat olimpiady fizycznej i jego opiekunka prof. Ewa Dec.
Krzysztof Kuczyński - uczeń II LO w Kraśniku, laureat olimpiady fizycznej i jego opiekunka prof. Ewa Dec. archiwum szkoly
Piątki dla najlepszych, dwóje dla tych, które nie wywiązują się we właściwy sposób ze swoich zadań - taką rewolucję w sposobie oceniania pracy szkół wprowadziło ministerstwo edukacji. Dwie placówki na Lubelszczyźnie na ochotnika poddały się ocenie według nowych zasad.

Zmiany zostały wprowadzone przez MEN w październiku. Najważniejsza polega na tym, że raz na kilka lat każda szkoła zostanie poddana kompleksowemu sprawdzianowi. Na zakończenie pracownicy kuratorium wystawią jej ocenę. Od A (czyli odpowiednik szkolnej piątki) do E (czyli jedynki). Stopień zostanie podany do publicznej wiadomości. Przed wprowadzeniem systemu władze oświatowe postanowiły go przetestować.

Na Lubelszczyźnie ewaluacji poddano dwie szkoły, które zgłosiły się na ochotnika. To II LO im. M. Reja z Kraśnika oraz Szkoła Podstawowa z Soli (powiat biłgorajski). - Nasza szkoła otrzymała A w dwóch strategicznych obszarach - informuje Marzena Siejewicz, dyrektor "Reja". - Chodzi o analizę wyników matur oraz sposób zarządzania. Dobrze wypadły też wszystkie inne obszary funkcjonowania szkoły, m.in. kształcenie, wychowanie, baza lokalowa. Żaden element naszej pracy nie został oceniony niżej niż poziom C.

Z wyników ewaluacji zadowolona jest też Jolanta Piekarczyk, dyrektor szkoły w Soli: - Ogólnie otrzymaliśmy B. To bardzo dobra ocena. Szczególnie dumna jestem jednak z faktu, że rodzice i uczniowie w specjalnej ankiecie bardzo dobrze ocenili naszą pracę.

Kuratoryjna ocena to jednak nie tylko chwalenie. Ewaluatorzy podpowiedzieli szkołom, nad czym powinny popracować. W przypadku liceum z Kraśnika jest to np. przepływ informacji między szkołą a rodzicami. Szkoły, które poddały się testowi, oceniają go na plus. - To zmiana w dobrym kierunku - mówi dyr. Piekarczyk. - Przede wszystkim ewaluatorzy skupiają się bardziej na rzeczywistej pracy szkół, mniej na tym, jakie dokumenty tworzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski