MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w Polsce SmartCity Lab powstanie w Chełmie. Będą w nim rozwijane innowacyjne technologie [ZDJĘCIA]

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć jak wyglądają nowoczesne laboratoria Centrum Studiów Inżynierskich chełmskiej PANS w Depułtyczach Królewskich.Fot.
Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć jak wyglądają nowoczesne laboratoria Centrum Studiów Inżynierskich chełmskiej PANS w Depułtyczach Królewskich.Fot. OM
To ogromne wyróżnienie dla Chełma. ITS Polska tworzy pierwsze w Polsce SmartCity Lab. Na lokalizację przedsięwzięcia wybrano Chełm. Sektor publiczny, nauki i biznesu będzie w nim rozwijał innowacyjne technologie, takie jak m.in. inteligentny transport. Wśród firm zainteresowanych współpracą są: Lenovo Poland, Hikvision Poland, PTV Group, Smart Factor oraz A-STER.

17 marca (piątek) w Akademickim Centrum Współpracy Transgranicznej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie odbyła się konferencja „SmartCity Lab: Sektor publiczny, nauka i biznes dla rozwoju innowacji technologicznej w Polsce”. Zainicjowała ona projekt utworzenia w Chełmie SmartCity Lab- pierwszej w Polsce inicjatywy dla rozwoju nowych technologii. Organizatorami była ITS Polska i PANS w Chełmie pod honorowym patronatem prezydenta Chełma.

SmartCity Lab jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą dla rozwoju nowych technologii w Polsce

Poza domeną inteligentnego transportu, obejmie także całą przestrzeń projektów z dziedziny tzw. inteligentnego miasta. Laboratorium powstanie w nowo wybudowanym Chełmskim Centrum Aktywności Gospodarczej, a docelowym środowiskiem testowym i produkcyjnym stanie się całe miasto Chełm.

– Laboratorium miejskie SmartCity Lab zaprasza do współpracy wszystkie ośrodki badawczo-rozwojowe, firmy oraz sektor publiczny. Założeniem jest bowiem, że każdy projekt będzie realizowany z udziałem tych trzech sektorów równocześnie - mówi dr inż. Marek Litwin prezes ITS Polska i inicjator projektu.

Współpraca w ramach SmartCity Lab w Chełmie to okazja dla startupów, które zyskują unikalne środowisko wdrożeniowe. To także sposobność dla innych miast na przetestowanie nowych rozwiązań.

– Cieszę się, że to właśnie Chełm stał się partnerem i jednocześnie gospodarzem tak wartościowej inicjatywy gospodarczej. Wierzę, że realizowane w laboratorium projekty przyczynią się do rozwoju nowoczesnego rynku pracy, szczególnie dla młodych i kreatywnych osób oraz firm. Niewątpliwie wypromują również nasze miasto jako ośrodek, w którym można prowadzić innowacyjne projekty - podkreśla Jakub Banaszek prezydent Chełma.

Projekt SmartCity Lab to również ciekawy sposób na włączenie studentów w realizację innowacji technologicznych

- Zdobyte przez młodych ludzi, w trakcie realizacji projektu, doświadczenie praktyczne na pewno stanowić będzie istotną wartość dodaną w ich przyszłym wejściu na rynek pracy – mówi dr Beata Fałda, prorektor ds. studenckich PANS w Chełmie.

Laboratorium może stworzyć też doskonałe warunki dla firm do sprawdzenia nowych rozwiązań i zaadaptowania ich do realnych potrzeb administracji zarówno samorządowej, jak i centralnej.

- Co więcej, proces ten z uwagi na współdziałanie z ośrodkami naukowymi odbywać się będzie zgodnie z rzetelnymi metodykami badawczymi – podkreśla dr inż. Ewa Wolniewicz-Warska, ekspert Związku Powiatów Polskich ds. transportu i nowych technologii.

– Laboratorium miejskie SmartCity Lab to bardzo dobra propozycja dla wszystkich stron. Sektor biznesowy przy wsparciu nauki i samorządu będzie mógł zarówno zaprezentować swoje możliwości, jak i współtworzyć nowe rozwiązania przydatne dla miasta. Będzie to miejsce na testowanie wszelkich rozwiązań, a firmie Smart Factor pozwoli na szersze wykorzystanie danych przestrzennych - mówi Tomasz Turczynowicz, prezes zarządu firmy Smart Factor.

Zobacz w naszej galerii zdjęcia Z konferencji w Akademickim Centrum Współpracy Transgranicznej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski