Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień Święta Politechniki Lubelskiej: doktorat honoris causa PL dla krakowskiego mechanika

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Fot. Jakub Krzysiak/SAF PL
Największa uczelnia techniczna w regionie świętuje w tym tygodniu 68. rocznicę powstania. W ramach dwudniowych wydarzeń odbywają się m.in. wręczenia honorowych tytułów naukowych. Pierwszego dnia obchodów tytuł doktora honoris causa odebrał prof. Józef Gawlik z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, odbyła się też promocja doktorów habilitowanych i doktorów.

Ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, uroczystości rocznicowe odbywają się w formie hybrydowej i są streamingowane na żywo na stronie internetowej i mediach społecznościowych uczelni. Obok reprezentacji społeczności akademickiej Politechniki Lubelskiej w auli St. Podkowy na Wydziale Mechanicznym PL zasiadło wielu ważnych gości – przedstawicieli rektorów i prorektorów lubelskich uniwersytetów, innych zaprzyjaźnionych uczelni oraz władz miasta i regionu.

13 maja to niezwykły dzień dla Politechniki Lubelskiej, bo właśnie tego dnia 68 lat temu uchwałą ówczesnej Rady Ministrów utworzona została w Lublinie Wieczorowa Szkoła Inżynierska, którą przekształcono później w Wyższą Szkołę Inżynierską, a następnie w Politechnikę Lubelską. Obecnie uczelnia zatrudnia łącznie 1100 pracowników i kształci ok. 7,7 tys. studentów na 22 kierunkach w 6 wydziałach. Jej mury opuściło do tej pory ponad 62 tys. absolwentów.

– Tytuł doktora honoris causa jest najwyższą godnością akademicką. Senat nadaje go osobom szczególnie zasłużonym w działalności naukowej, kulturalnej, społecznej, współpracującym z Politechniką Lubelską. Pierwszy tytuł nadany został przez naszą uczelnię w 2002 r. profesorowi Michałowi Kleiberowi – przypomniał prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

W czwartek (13 maja br.) do tego zaszczytnego grona honorowych osobistości dołączył prof. dr hab. Józef Gawlik. Laudację na tę okazję przygotował i wygłosił prof. dr hab. inż. Józef Kuczmaszewski, rektor Politechniki Lubelskiej w latach 2002-2008 i promotor honorowego doktoratu.

Profesor Józef Gawik z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej pełni funkcję wiceprzewodniczącego Akademii Inżynierskiej w Polsce i jest jednym z najwybitniejszych specjalistów w zakresie obróbki ubytkowej. To także autor wielu opracowań monograficznych, ma na swoim koncie ponad 250 publikacji, 13 patentów, kierownictwo nad 14 pracami wdrożeniowymi i 5 projektami celowymi. Ponadto wypromował 220 prac dyplomowych w tym 12 doktorskich i 5 habilitacyjnych.

– Prof. Józef Gawlik posiada bogaty dorobek naukowy i wdrożeniowy. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce naukowców w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, głównie ze względu na dokonania naukowe i przemysłowe. Prof. Gawlik od lat współpracuje naukowo z Wydziałem Mechanicznym, a zwłaszcza z Katedrą Podstaw Inżynierii Produkcji. Był między innymi recenzentem w 2 przewodach doktorskich i uczestniczył w 8 postępowaniach habilitacyjnych na naszym wydziale – mówi prof. Józef Kuczmaszewski, promotor doktoratu.

Prof. Gawlik jest już doktorem honoris causa Politechniki Koszalińskiej, Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego na Ukrainie oraz profesorem honorowym Uniwersytetu w Miskolcu. W trakcie czwartkowych uroczystości laureat wygłosił wykład zatytułowany „Wkład polskich twórców – inżynierów w rozwój techniki i technologii. Wybrane przykłady”.

13 maja to również wyjątkowy dzień dla tych, którzy uzyskali wyższe stopnie naukowe. Zaszczytu tego dostąpiło 14 doktorów i 12 doktorów habilitowanych.

– Moment odebrania dyplomu to jedna z najważniejszych chwil w życiu pracownika nauki. To ukoronowanie wielu lat ciężkiej pracy, osiągania naukowej i osobistej dojrzałości. Zdobywanie kolejnych stopni i tytułów jest nie tylko osobistym sukcesem nauczyciela akademickiego, ale także ogromnym wkładem w naukowo-badawczą pozycję Politechniki Lubelskiej – podkreślał prof. Zbigniew Pater, rektor PL.

Drugi dzień obchodów rozpocznie się 14 maja o g. 11. w auli Wydziału Mechanicznego odbędą się uroczystości nadania tytułu Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej, który otrzymają prof. prof. Leonard Runkiewicz z Instytutu Techniki Budowlanej
w Warszawie i prof. Waldemar Wójcik z Katedrze Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Lubelskiej.

Lata 1970-1975, Lublin. Wyższa Szkoła Inżynierska - Wydział Elektryczny (Źródło: Kurier Lubelski)

Politechnika Lubelska na starych zdjęciach. Jak zmieniły się...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski