Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień wiosny w Lublinie. Marzanna nie utonie w rzece. Będzie za to korowód

SKO
Maluchy z przedszkola nr 4 przy ul. Narutowicza
Maluchy z przedszkola nr 4 przy ul. Narutowicza Małgorzata Genca
W Lublinie kukły marzanny nie topi się w Bystrzycy już od kilku lat. Zamiast tego przedszkolaki przygotowują ozdoby na barwny korowód. Tak właśnie we wtorek najmłodsi pożegnają zimę i przywitają wiosnę. Korowód przejdzie z ul. Kapucyńskiej pod ratusz, a dodatkową atrakcją dla najmłodszych będzie wspólne zdjęcie zrobione specjalnie z okazji 700-lecia miasta.

- Topienie marzanny. Jakie topienie? Już od dawna się tego nie robi - słyszymy w jednym z lubelskich przedszkoli i zadajmy sobie pytanie, gdzie podziało się tradycyjne przywitanie wiosny? Przecież przedszkolaki i uczniowie powinni tłumnie iść nad rzekę. Tam powinni spalić i wrzucić do wody słomiano-papierową kukłę marzanny. Tak zawsze było.

- Niczego nie wrzucamy do rzeki, nie zaśmiecamy jej - mówi stanowczo Bogusława Begiełło, dyrektor przedszkola nr 4 przy ul. Narutowicza. - Teraz działamy ekologicznie - wyjaśnia. W zamian lubelskie przedszkolaki przechodzą w barwnym korowodzie pod ratusz i tam witają wiosnę.

Proszę się jednak nie martwić, bo w korowodzie nie zabraknie ani kwiatów z bibuły, ani samej marzanny. Tyle że w Lublinie kukła przeżyje pierwszy dzień wiosny.

- Dziecięcy korowód wyruszy we wtorek o godzinie 11 od ul. Kapucyńskiej deptakiem w stronę ratusza. Dzieci z tradycyjnym gaikiem - gałązką sosnową przyozdobioną wstążkami i grzechotkami - przejdą na plac Władysława Łokietka, gdzie wykonają radosny taniec z chustami na powitanie wiosny. Finałem wydarzenia będzie wspólny portret najmłodszych lublinian na 700-lecie miasta Lublin - opisuje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Pierwszy dzień wiosny to także tzw. dzień wagarowicza. Dlatego szkoły (i uczelnie!) starają się uczniów i studentów powstrzymać przed wagarami. UMCS, a właściwie funkcjonujący na uczelni program Projektor, organizuje we wtorek (między godz. 11 a 13) pokazy fizyczne, chemiczne, sztuki cyrkowej na placu Marii Curie-Skłodowskiej.

VIII LO im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie organizuje już 24. edycję Wiosny Teatralnej. Tam od godziny 9 będą wystawiane m.in. scenki teatralne, i kabaretowe. To alternatywny sposób spędzenia tzw. dnia wagarowicza.

- Jak co roku będziemy monitorować miejsca, gdzie zbiera się młodzież. To np. Ogród Saski - mówi Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej i przyznaje, że tradycja wagarów umiera tak samo jak palenie marzanny. W całym 2016 r. strażnicy przyłapali tylko siedem osób na wagarach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski