Pierwszy krok w kierunku awansu zrobiony. Pszczółki pokonują Tarbes GB

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin są już jedną nogą w 1/8 finału rozgrywek EuroCup. W pierwszym meczu 1/16 pokonały we własnej hali francuski Tarbes GB 72:55.

Zespół francuski co prawda w grupie EuroCup na sześć meczów wygrał pięć, ale w krajowych rozgrywkach jego forma pozostawia wiele do życzenia. Prowadzone przez Francisco Pinto zawodniczki odniosły tylko jedno zwycięstwo w dziesięciu kolejkach. To mogło dawać sporo nadziei Pszczółkom, które mimo swoich kłopotów, ten sezon mogą zaliczyć do udanych.

Spotkanie w hali MOSiR rozpoczęło się od trafienia Any Tadic, po której z linii osobistych przewagę powiększyła Marie Pardon (0:4). Wynik po stronie gospodyń ładnym wejściem pod kosz otworzyła Emilia Kośla (2:4). To bez wątpienia nieco rozluźniło lublinianki. Pierwsze prowadzenie tego wieczoru dała im po czterech minutach gry Natasha Mack (9:8). Żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć. W cieniu pozostawała najlepsza w ostatnich tygodniach zawodniczka Pszczółek – Kamiah Smalls. Po pierwszej odsłonie tablica pokazywała 18:19.

Druga w wykonaniu akademiczek była zdecydowanie lepsza. Różnica między drużynami stała się szczególnie widoczna po około pięciu minutach gry. Gdy kolejne punkty zapisała na swoim koncie Kośla, zrobiło się 24:21. Od tego momentu miejscowe powiększały dystans. Najpierw “trójką” popisała się Klaudia Niedźwiedzka (27:21). Koniec końców do szatni zespoły udały się przy rezultacie 32:24.

Po zmianie stron miejscowe dalej próbowały rzutów z dystansu. Odblokowała się Smalls. Po jej “trójce” lublinianki wygrywały 35:26. Co prawda w pierwszym fragmencie trzeciej odsłony lepiej radziły sobie rywalki, które doszły akademiczki na trzy oczka (37:34). Jednak na więcej zielono-białe już im nie pozwoliły. Impulsem dla zespołu trenera Krzysztofa Szewczyka było trafienie Aleksandr Stanaćev (40:34). Po trzech kwartach gospodynie miały osiem oczek zaliczki (54:46).

Pszczółki na pierwsze punkty w ostatniej odsłonie czekały ponad trzy minuty. Przy stanie 54-51 do kosza trafiła Natasha Mack. To pobudziło zespół lubelski, który wkrótce prowadził 60-53. Szybko przewaga zaczęłą rosnać. Na dwie minuty do końca AZS wygrywał 68:55. Trener gości wziął czas, ale ten na niewiele się zdał. Pszczółka zwyciężyła w pierwszym spotkaniu 1/8 finału EuroCup 72:55. Rewanż decydujący o losach awansu za tydzień we Francji.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin – Tarbes GB 72:55 (17:18, 15:6, 22:22, 18:9)

Pszczółka: Mack 26, Kośla 12, Smalls 9, Stanaćev 8, Niedźwiedzka 8, Jakubcova 7, Sklepowicz 2. Trener: Krzysztof Szewczyk

Tarbes: Tadic 22, Samson 10, Wojta 8, Ewodo 7, Brezinova 3, Mitrashinovikj 3, Pardon 2, Diarisso. Trener: Francisco Pinto

Sędziowali: Maka Kuptadze, Marko Vuckovic, Kristine Simanovica