Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piesi poczują się bezpieczniej. Szykują się zmiany na przejściach

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
materiały prasowe
Zemborzycka, Wileńska, Krańcowa, Zana, Witosa i Nałęczowska – to ulice gdzie piesi będą mogli poczuć się bezpieczniej przechodząc przez jezdnię. Na poprawę sześciu przejść dla pieszych trafi ponad pół miliona złotych.

– Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego poprzez doposażenie przejść dla pieszych – podkreśla Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

 

Chodzi o poprawę przejść dla pieszych. Mają być wyposażone m.in. w azyle dla pieszych, wyświetlacze prędkości. Ten ostatni element to nowość w Lublinie.

- Wyświetlacze mają pokazywać ikony – czerwoną smutną w sytuacji przekraczania dozwolonej na danym odcinku prędkości i zieloną uśmiechniętą, kiedy pojazd porusza się z prędkością dozwoloną lub niższą – opisuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Jak te wyświetlacze wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pieszych?

– Wyświetlacze stanowią jeden z elementów całego projektu i mają pełnić funkcję informacyjną, a jednocześnie prewencyjną. Jako miasto nie mamy narzędzi karania za przekroczenie prędkości. Jest to w gestii policji. Natomiast ze swojej strony staramy się podnosić świadomość kierowców na temat bezpiecznego korzystania z dróg – wyjaśnia Góźdź.

Na liście „do poprawy” jest sześć przejść. Na ul. Zemborzyckiej (przy Zespole Szkół Transportowo Komunikacyjnych) pojawia się dwa azyle bezpieczeństwa, a także zlikwidowany zostanie pas do skrętu w lewo.
Na ul. Wileńskiej (między Wajdeloty a Głęboką. Te wybudowane będą dwa azyle bezpieczeństwa a ponadto przesunięte będzie przejście przy zatoce przystankowej.

Spore zmiany szykują się na przejścia przez ul. Zana (przy ul. Krasińskiego).
- Planuje się inny podział szerokości jezdni na odcinku poprzedzającym przejście dla pieszych - dla kierunku od al. Kraśnickiej zaprojektowano dwa pasy ruchu na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Skierki, w tym jeden pas dla relacji w lewo, jeden pas dla relacji wprost i w prawo – opisuje Góźdź.
Lustrzany charakter będą miały rozwiązania wprowadzone w przeciwnym kierunku jazdy.

Cztery wyświetlacze prędkości pojawią się w rejonie przejścia dla pieszych przez al. Witosa (ul. Rolna Osada). Tak samo będzie na ul. Krańcową (ul. Kossaka).
Dwa wyświetlacze będą zamontowane przy przejścia dla pieszych przez ul. Nałęczowską (ul. Gnieźnieńska).

- Dodatkowo na wybranych przejściach przewiduje się m.in.: wykonanie płytek z wypustkami dla osób z dysfunkcją wzroku, montaż punktowych elementów odblaskowych, zastosowanie pasów wibracyjnych – akustycznych oraz umieszczenie słupków przeszkodowych – zabezpieczenie powierzchni przeznaczonej dla pieszych – dodaje Góźdź.

Koszt zmian ratusz szacuje na prawie 545 tys. zł, z czego ponad 396 tys. zł będzie stanowiło dofinansowanie z funduszy UE.

- Obecnie jesteśmy na etapie finalizowania podpisania umowy o dofinansowanie tego zadania z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie postępowań na wybór wykonawcy i realizacja prac w terenie – informuje Szymczyk.

Inwestycje mają być wykonane w 2023 r.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski