MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pigwy dojrzewają jesienią. Te owoce są idealne na przetwory. Sprawdź, jak uprawiać prawdziwą pigwę i czym różni się od pigwowca?

Katarzyna Laszczak
Owoce pigwy dojrzewają późno, najczęściej zbiera się pod koniec września, w październiku, a nawet listopadzie.
Owoce pigwy dojrzewają późno, najczęściej zbiera się pod koniec września, w październiku, a nawet listopadzie. Katarzyna Laszczak
Pigwa to wartościowe drzewo, które dostarcza zdrowych owoców, idealnych na różne przetwory. Są one bogate w witaminę C i inne pożyteczne dla zdrowia składniki. Owoce pigwy mają też sporo pektyn, dlatego przetwory z nich udają się znakomicie. Podpowiadamy, jak uprawiać pigwę w ogrodzie, jak wyglądają jej owoce i odmiany oraz wyjaśniamy, jaka jest różnica między pigwą i pigwowcem.

Spis treści

Czym się charakteryzują owoce pigwy?

Owoce pigwy są bardzo wartościowe. Wprawdzie do jedzenia na surowo niezbyt się nadają, ale są idealne na różne przetwory. Mają sporo witaminy C oraz A i potasu, a co najważniejsze – zawierają wiele przeciwutleniaczy. W dodatku owoce pigwy mają mnóstwo pektyn, więc świetnie udają się z nich różne dżemy i galaretki, które mają odpowiednią konsystencję bez konieczności dodawania środków żelujących. Owoce pigwy jednak trudno kupić, a ze względu na rzadkość występowania, przeważnie należą do droższych owoców. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić pigwę i cieszyć się jej owocami bez handlowych ograniczeń.

Jak wygląda pigwa i jej owoce?

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) pochodzi z terenów Azji południowo-zachodniej, jest też uprawiana w regionie Morza Śródziemnego i to od starożytności. Jednak obecnie w ogrodach uprawia się formy szczepione i różne odmiany, a nie czysty gatunek.

Pigwa może mieć formę drzewa lub krzewu, najczęściej dorasta do 3-4 metrów wysokości, choć są też odmiany o słabszym wzroście. Przypomina nieco jabłoń, szczególnie, kiedy kwitnie, bo płatki jej kwiatów mają różowawe zabarwienie, właśnie jak wiele jabłoni. Kwiaty przy tym są duże i pojawiają się dość późno, bo na przełomie maja i czerwca. To korzystna cecha, bo dzięki temu są mniej narażone na wiosenne przymrozki.

Liście pigwy są owalne, od spodu mają szarawe zabarwienie, a to dzięki włoskom, które pokrywają spód blaszki. Takimi włoskami (czyli kutnerem) są pokryte też owoce (schodzi on bardzo łatwo przy myciu owoców). Owoce pigwy początkowo są zielone, a kiedy dojrzewają, nabierają soczyście żółtej barwy. Owoce pigwy zbiera się późno, najczęściej w październiku. Można poczekać do pierwszych przymrozków, ponieważ lekko przemarznięte owoce pigwy mają łagodniejszy smak i zmniejszą cierpkość.

Pigwa a pigwowiec. Czym się różnią te rośliny?

Owoce pigwy często są mylone z owocami pigwowca (te ostatnie nazywa się również pigwą). I choć mają one podobne zastosowania i właściwości, to owoce „prawdziwej” pigwy są znacznie większe. Zupełnie różne są za to same rośliny, bo pigwowiec to krzew, który pięknie kwitnie wczesną wiosną. Dowiedz się więcej: Jak wygląda pigwowiec i jak go uprawiać

Typy i odmiany pigwy, czyli pigwa gruszkowa i pigwa jabłkowa

Kształt i wielkość owoców zależą od odmiany pigwy. Wyróżnia się dwa główne typy:

  • pigwy jabłkowe – ich owoce przypominają kształtem jabłka, a należą tu takie odmiany jak Aurelia, Leskovacka,
  • pigwy gruszkowe – ich owoce przypominają gruszki, a popularne odmiany to np. Bereczki, Vranja, Ursynowska.

Niekiedy mówi się też o pigwach wielkoowocowych, do których zalicza się różne odmiany uprawne, wyróżniające się wielkością owoców. Zalicza się do nich zarówno pigwy gruszkowe, jak i jabłkowe.
Różne odmiany mają takie same wymagania uprawowe. Warto wybierać odmiany najbardziej odporne na mróz, szczególnie jeśli mieszkamy w zimniejszych regionach Polski.

Uprawa pigwy w ogrodzie

Pigwę należy sadzić w słonecznych, zacisznych miejscach. Najlepiej robić to wiosną, żeby młodego drzewka nie narażać od razu na mrozy. Ziemię pod uprawę pigwy warto przekopać z kompostem, bo lubi ona żyzne, próchnicze podłoże o lekko kwaśnym odczynie. W późniejszej uprawie również sprawdza się zasilanie kompostem. Tym bardziej, że poprawia on również strukturę ziemi – ziemia z kompostem dobrze chłonie wodę, ale nie jest podmokła. I właśnie takie warunki, czyli lekko wilgotną glebę pigwa doceni najbardziej. Pigwy nie warto sadzić ani na glebach podmokłych, ani takich, które szybko przesychają. Po posadzeniu drzewko należy podlewać. Również później, jeśli nie pada, warto nawadniać pigwy.

Zimowanie pigwy

Na zimę ziemię wokół pigwy warto wyściółkować kompostem. W chłodniejszych regionach i młode drzewka warto obsypać, tworząc niewielki kopczyk (wiosną ściółkę rozgarniamy).

Przycinanie pigwy

Pigwy nie wymagają intensywnego przycinania, a jedynie cięcia sanitarnego (usunięcia uszkodzonych pędów) i ewentualnie prześwietlającego (usunięcia zbyt gęsto rosnących pędów ze środka korony). Pigwę przycina się, kiedy już ruszy wegetacja i widać, na których pędach są pąki. W praktyce – najczęściej jest to kwiecień.

Ciekawostki o pigwie. Od greckiego miasta, przez mitologię, do... marmolady

Pigwy były znane i doceniania od starożytności. Łacińska nazwa pigwy, czyli cydonia, kojarzy się z pięknym kreteńskim miastem, znanym obecnie jako Chania. Jednak jego dawna nazwa to właśnie Kydonia (ku-do-ni-ja), a pojawia się ona już w epoce brązu, na tabliczkach z pismem linearnym B, które liczą sobie około 3400 lat. Być może to właśnie od tej miejscowości pochodzi nazwa rośliny i jej owoców. Niektórzy przypuszczają też, że mityczne złote jabłko, które stało się przyczyną sporu między greckimi boginiami, rozsądzonego podczas sądu Parysa, było właśnie pigwą.
Od pigwy pochodzi też swojsko brzmiące słowo... „marmolada”, które wywodzi się z języka portugalskiego, a pierwotnie oznaczało właśnie rodzaj przetworu („marmelada”) z pigwy, która w tym języku to „marmelo” .

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski