MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pijany kierowca straci swój samochód. Sejm przyjął zmiany w prawie karnym. Czy za prowadzenie po alkoholu zabiorą nasze auta?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Czy policja zabierze Twój samochód, jeśli będziesz mieć za dużo promili?
Czy policja zabierze Twój samochód, jeśli będziesz mieć za dużo promili? Jarosław Jakubczak / Polska Press
Pijany kierowca straci swój samochód. Zabierze mu go policja – mają to umożliwić najnowsze zmiany, które sejm przegłosował w zeszłym tygodniu. Prawo karne zostanie zmodyfikowane, a nowelizacja przewiduje także zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa. Rekwirowanie samochodów jeszcze nie stało się faktem. Nad nowym prawem pracować będzie teraz Senat. Czy to oznacza dalszy ciąg rewolucji na polskich drogach i komu zabiorą samochód?

Policja zabierze twój samochód, jeśli będziesz mieć za dużo promili?

Jeżeli nowelizacja zostanie uchwalona w obecnym kształcie będzie możliwość konfiskowania samochodów prowadzonych przez pijanych kierowców. Policja zarekwiruje samochód, gdy:

  • kierowca ma co najmniej 1,5 promila,
  • spowoduje wypadek mając co najmniej 0,5 promila,
  • w sytuacji recydywy niezależnie od stopnia nietrzeźwości.

Gdyby jednak pijany kierowca prowadził samochód, którego nie jest właścicielem - sąd mógłby orzec nawiązkę, czyli konieczność zapłaty świadczenia kompensacyjnego. Nawiązka nie musi równać się wyrządzonej szkodzie - może być wyższa.

Te rozwiązania mają stanowić uzupełnienie zaostrzenia grzywien za wykroczenia drogowe wprowadzonych do polskiego porządku prawnego nowelizacją prawa o ruchu drogowym i kodeksu wykroczeń ze stycznia tego roku (Dz.U. z 2021 r. poz. 2328). Wszystkie te zmiany miałyby się przyczynić do zmniejszenia liczby pijanych kierowców, którzy poruszają się po drogach publicznych.

Pomysły związane z prawnym usankcjonowaniem przepadku pojazdu jak do tej pory wracały co jakiś czas.

W Polsce na drogach nie jest bezpiecznie - wynika z raportu NIK

Jak wynika z raportu NIK o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego - Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc pod względem bezpieczeństwa drogowego w Unii Europejskiej. W latach 2010-2020 średnio w skali roku traciło życie w Polsce ponad 3,2 tys. osób. Daje to wynik ok. 8 każdego dnia.

Jakie inne zmiany przewiduje nowelizacja prawa karnego?

Górna granica terminowej kary pozbawienia wolności miałoby teraz wynosić już nie 15, a 30 lat. W projekcie ustawy znalazła się również propozycja zniesienia osobnej kary 25 lat więzienia, a zabójstwo miałoby ulec przedawnieniu dopiero po 40 latach.

Oprócz tego projekt zakłada karanie przygotowań do zabójstwa oraz wprowadzenie bezwzględnego dożywocia - kary bez możliwości warunkowego zwolnienia, jeżeli:

  • sprawca był już wcześniej skazywany za określone przestępstwa,
  • wyjście na wolność sprawcy będzie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pijany kierowca straci swój samochód. Sejm przyjął zmiany w prawie karnym. Czy za prowadzenie po alkoholu zabiorą nasze auta? - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski