reklama

Pikiety antyaborcyjne pod lubelskimi kościołami (ZDJĘCIA)

EPZaktualizowano 
Pikieta obok wejścia do kościoła św. Józefa przy ul. Filaretów 7 w Lublinie EP
Zdjęcia lubelskich posłów, a obok zbliżenia na zakrwawione ludzkie płody. Takie transparenty pojawiły się w niedzielę obok czterech kościołów w Lublinie. Akcję przygotowały organizacje domagające się wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. - Popieram takie działania - mówili jedni. - To zbyt osobista sprawa, by mówić o niej w ten sposób - twierdzili inni.

- Jesteśmy tu po to, by pokazać mieszkańcom Lublina, jak głosowali ich posłowie - tłumaczyła Justyna Niezabitowska z fundacji PRO - Prawo do życia. Chodziło o wrześniową debatę w sejmie nad obywatelskim projektem zaostrzającym ustawę antyaborcyjną. Jego autorzy postulowali by zakazać usuwania ciąży w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Projekt został odrzucony w pierwszym czytaniu.

- Katolik nie może głosować za aborcją, ale nasi posłowie mają swoją filozofię. Nie przeszkadza im to natomiast w chodzeniu do kościoła. Zwłaszcza tuż przed wyborami - tłumaczyła Niezabitowska.

Na plakatach znalazły się zdjęcia: Joanny Muchy, Magdaleny Gąsior-Marek i Cezarego Kucharskiego. Wyżej widniał napis: "Poparł/poparła prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa". Niżej znalazły się zdjęcia zakrwawionych ludzkich płodów. - Akcja jest słuszna, ale te zdjęcia nie powinny być tak eksponowane. Przecież mogą je zobaczyć dzieci - komentowała jedna z kobiet idących do kościoła św. Józefa przy ul. Filaretów.

- Ten zarzut pojawia się przy każdej naszej manifestacji. Nie mamy jednak żadnych sygnałów, że jakiemukolwiek dziecku takie zdjęcia zaszkodziły - zapewniała Niezabitowska. Podkreślała też, że na stronie internetowej jej fundacji można znaleźć opinię psychologa na temat wystawy. - Wniosek z niej jest taki, że nie szkodzi dzieciom w żadnym wieku - podkreślała. I dodała: - Dlaczego nie ma troski o te dzieci z plakatów? O nie bym się bardziej martwiła, bo im nie pozwolono się nawet urodzić. To nie znaczy oczywiście, że nie troszczymy się o maluchy wchodzące do kościoła.

Wierni ze spokojem przechodzili obok plakatów. Część z nich, była nieco zaskoczona. - Nie spodziewałam się takiej akcji, może nie byłam na nią przygotowana - mówiła Jolanta Turowska, jedna z osób uczestniczących we mszy św. w kościele św. Józefa.

Akcja skłaniała też do bardzo osobistych refleksji. - Ja też stałam kiedyś przed dylematem czy urodzić czy poddać się aborcji. Urodziłam, jednak nie potępiam kobiet, które postąpiły inaczej. To jest bardzo osobista i bolesna sprawa. Z człowieka wyrywa się wewnętrzny krzyk, wołanie o pomoc. Niestety, zwykle żadnej pomocy przy kobiecie wtedy nie ma - mówiła pani Elżbieta, z którą rozmawialiśmy przed kościołem św. Józefa.

Harmonogram akcji:
- parafia pw. św. Józefa przy ul. Filaretów (niedziela, godz. 9.45 – 11.45)
- parafia Miłosierdzia Bożego przy ul. Romera (niedziela, godz. 11.45 – 13.15)
- parafia św. Rodziny przy ul. Jana Pawła II (niedziela, godz. 12.45 – 14.15)
- parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka (Poczekajka) (niedziela, godz. 12.45 – 14.15)

Akcję zorganizowały: fundacja PRO - Prawo do życia, Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo Radykalny, Stowarzyszenie Koliber i Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół".

Z posłami, których zdjęcia znalazły się na plakatach nie udało nam się skontaktować.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 88

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kowalska

Polska to średniowieczna i ciemniacka kraina. Chyba że to tylko Lublin jest jakąś cywilizacyjną czarną dziurą. Człowiek jest całkiem bezradny wobec takiego horrendum. Brak słów.

J
Ja

Nie rozumiem tych całych organizacji i pikiet, które tak bardzo lubią wmawiać społeczeństwu co jest dobre, a co złe. Jestem za tym, aby każda kobieta miała prawo wyboru w sytuacji, kiedy ciąża nie przebiega prawidłowo. Sama byłam w podobnej sytuacji i pomimo tego, że targały mną sprzeczne myśli uważam, że lepiej jest usunąć chory płód, niż potem żebrać na ulicy na jakieś operacje, rehabilitacje itp. W dzisiejszych czasach nikt nam nie daje niczego za darmo. Każdy musi sobie zarobić pieniądze na utrzymanie, emeryturę, wychowanie dzieci. Jako rodzic dziecka niepełnosprawnego, czy posiadającego jakiekolwiek wady, nie jesteśmy idealnymi pracownikami... A często też tej pracy nie ma- a z czego żyć??? Zatem nie zgadzam się z tym, aby politycy, czy ktokolwiek inny ingerował w życie kobiety, która będąc w ciąży z dzieckiem z ZD i tak staje przed dylematem co będzie mniejszym złem. A to powinien być tylko i wyłącznie jej dylemat, jak również dylemat rodziny, a nie polityków, czy młodzieży, która nie zna jeszcze życia. Wydając na świat dzieci z ZD nie mamy gwaracji, że poradzą sobie w życiu, jak zabranie ich rodziców. Pewnie teraz mnie wszyscy zminusują, ale mówię to z własnego doświadczenia. Osoby, których coś podobnego nie spotkało nie powinny się w ogóle wypowiadać

C
Cierzoń

Popieram protestujących! Brawa dla nich! :-)

M
Magda

I tu się grubo mylisz wszystkowiedząca. DOSKONALE wiem jakie jest życie w domu kiedy członek rodziny jest chory, więc nie mów mi abym popatrzyła bo do dziś mam lekki sen przez pilnowanie czy aby w nocy się nic nie dzieje. Mówisz, że każdy potrafi jak to nazwałaś
"szczekać" spójrz na swoją wypowiedź i się zastanów kto szczeka.

100% pewności

a może kalendarzyk, bo gumka, też niezgodna z religią

M
Miśka

To teraz rusz dupencję sprzed kompa i idz do pierwszej lepszej kobiety wychowującej kalekie dziecko. Bądz tak od rana do wieczora, tylko jeden dzień. Nawet nie pomagaj, tylko stań z boku i patrz na jej krzątaninę, na niewyspane podkrążone oczy, bo przecież w nocy do dużego kalekiego dziecka też trzeba wstać, bo coś boli. Ty nawet nie masz pojęcia jaka to męka, zwłaszcza dla samotnej kobiety, bo często mężczyzna nie może sobie poradzić i odchodzi do innej, która mu zdrowe dziecko urodzi. Szczekać każdy może, ale spróbuj pomóc najpierw.

M
MIka

Te organizacje lepiej niech zaczną pomagać kobietom/rodzinom, które zdecydowały się urodzić kalekie dziecko. Dlaczego rząd nie pomaga finansowo rodzinom z chorym/kalekim dzieckiem?? Tylko jeszcze co rusz ucina dofinansowania. Zacznijcie pomagać, a problem aborcji sam zniknie, bo kobiety nie będą się bały, że sobie nie poradzą. Mając wsparcie finansowe i pomoc nie będą zabijać. Ale łatwiej jest siać propagandę. Też jestem przeciwna aborcji, ale nie wiem co bym zrobiła, jeśli byłoby wiadomo na 100 proc, że dziecko będzie kaleką. Zarobki w naszym kraju są śmiesznie niskie, a mając chore dziecko przeważnie to kobieta rezygnuje z pracy (musi) by zająć się dzieckiem, rehabilitacjami i całą masą innych rzeczy, bieganiem po lekarzach. Dlaczego wtedy nikt jej nie pomoże, nie doradzi?? Nie wesprze finansowo?? Przecież to wszystko kosztuje!! A z czego żyć??

M
MIka

Te organizacje lepiej niech zaczną pomagać kobietom/rodzinom, które zdecydowały się urodzić kalekie dziecko. Dlaczego rząd nie pomaga finansowo rodzinom z chorym/kalekim dzieckiem?? Tylko jeszcze co rusz ucina dofinansowania. Zacznijcie pomagać, a problem aborcji sam zniknie, bo kobiety nie będą się bały, że sobie nie poradzą. Mając wsparcie finansowe i pomoc nie będą zabijać. Ale łatwiej jest siać propagandę. Też jestem przeciwna aborcji, ale nie wiem co bym zrobiła, jeśli byłoby wiadomo na 100 proc, że dziecko będzie kaleką. Zarobki w naszym kraju są śmiesznie niskie, a mając chore dziecko przeważnie to kobieta rezygnuje z pracy (musi) by zająć się dzieckiem, rehabilitacjami i całą masą innych rzeczy, bieganiem po lekarzach. Dlaczego wtedy nikt jej nie pomoże, nie doradzi?? Nie wesprze finansowo?? Przecież to wszystko kosztuje!! A z czego żyć??

O
OM

Tym komentarzem wystawiłeś sobie najlepsze świadectwo o tym, jakim jesteś człowiekiem.

P
Paweł

Zapytałem kiedyś tzw. obrońcę życia biegającego z transparentem "antyaborcyjnym" : w jaki sposób pomagasz, na czym polega wasza działalność. Nie chciał ze mną rozmawiać. A przecież grzecznie zapytałem. Najgorsze jest to że działalność tego rodzaju grup sprowadza się do propagandy. Jest to jakaś tam namiastka pomocy, oparta na ciepłym słowie skierowanym do kobiety będącej w ciąży, która znalazła się w trudnej sytuacji. wtedy kiedy dziecko się narodzi kobieta pozostaje ze swoim problemem i np chorym, kalekim dzieckiem. Wtedy już nie może liczyć na pomoc obrońców życia bo oni przecież bronią nienarodzonych. Aborcja to na pewno trudna decyzja przynajmniej dla niektórych, ale lepiej byłoby aby pomoc , faktyczna pomoc była skierowana do żyjących, czujących ludzi, mających świadomość swego istnienia a nie płodów.

O
Ość

nie powstrzymam się przed złośliwością. Bo czytam: zorganizowała "fundacja", "akcja", "towarzystwo" takie, "towarzystwo" owakie, nawet i "Sokół" się tu znalazł (trochę ani z gruszki ani z pietruszki) - a ja się pytam: GDZIE SĄ TOWARZYSTWA POMOCY EKONOMICZNEJ MATKOM które urodziły dzieci upośledzone, z wadami genetycznymi? Gdzie jest TOWARZYSTWO, FUNDACJA, niesienia pomocy ekonomicznej takim dzieciom, teraz i później, kiedy rodzice już odejdą, bo taka jest kolej życia? A jeżeli jest, to TYLKO JEDNA na ponad 30 paro milionowe państwo w Europie, w kraju pono cywilizowanym... kraju, którego władz (i nie tylko o rządzie tu myślę) cały ten tragiczny problem NIE OBCHODZI. Nie ma... no i nie dziwota, bo takich Towarzystw TEŻ nie ma. Bo nie ma TOWARZYSTW do konkretnych działań, ale do ględzenia, reklamowania się, uprawiania polityki - o, takich jest od cholery.

O
Ość

""Ja też stałam kiedyś przed dylematem czy urodzić czy poddać się aborcji. Urodziłam, jednak nie potępiam kobiet, które postąpiły inaczej. To jest bardzo osobista i bolesna sprawa. Z człowieka wyrywa się wewnętrzny krzyk, wołanie o pomoc. Niestety, zwykle żadnej pomocy przy kobiecie wtedy nie ma - mówiła pani Elżbieta, z którą rozmawialiśmy przed kościołem św. Józefa.""
I to jest podsumowanie całej tej akcji. Bo PIĘKNE SŁOWA, piękne apele, interpolacje, manifestacje, pokazywanie się pod publiczkę przy okazji - jacy to my MORALNI i w ogóle - CACY, ale kiedy przyjdzie do konkretów, do poszczególnych przypadków - wtedy d*** w troki i ci głośno wrzeszczący "obrońcy" życia, ci najbardziej "moralni" - zmywają się czym prędzej. I z przed kościołów, i z sejmu... tak, słowa nic nie kosztują, prawda?
Chciałem napisać coś trochę złośliwego o takich akcjach, ale to, co powiedziała pani Elżbieta... no cóż, tu miejsca na złośliwości nie ma. TU TRZEBA KRZYCZEĆ!

..

propagandyści zamiast wziąć się do roboty, to zaglądają kobietom do cip

a
antykoncepcja tak

to załóżcie gumkę przed... i wielu tego typu dylematów po prostu nie będzie.....

M
Magda

czy aby na pewno wybaczy przemyślane morderstwo na niczemu niewinnej istocie (?)
Jeśli zabijasz to zabijasz... nieważne czy zdrowego czy chorego ( swoją drogą, "katoliku" jedno z 10 przykazań ).
Ludzie teraz stali się tak bardzo obojętni na zło, że nawet tak potworny czyn chcą wytłumaczyć, a komentarz poniżej "młodym, niosącym te plakaty,życzę aby ich narodzone potworki wyglądały właśnie tak jak na tych ohydnych plakatach" jest poniżej krytyki.
Jeśli tak bardzo przeszkadzają wam chore dzieci dlaczego nie wybijecie tych, które mają 10 lat, więcej lub mniej - czym różnią się od tych nienarodzonych? Jeśli znalazłby się ktoś chętny od razu byście osądzali, ale nie tych, którzy zabiją kogoś kto się sam nie obroni.
Obawiam się jednak, że żadne plakaty nic nie zdziałają, bo ludzie zawsze będą chcieli usprawiedliwiać swoje grzechy / złe czyny ... cokolwiek, do wyboru - żyjemy w świecie gdzie jest trzecia płeć (bo w końcu można samemu o tym zdecydować), gdzie dzieciom w przedszkolach opowiada się bajki o homoseksualistach, gdzie śmiejemy się z ludzi uczciwych, a wywyższamy złodziei i kłamców - i nic to już ludzi nie obchodzi - każdy żyje własnym życiem bo w obecnych czasach mało kto ma coś takiego jak sumienie - a jeśli ma - to trzeba go zgnoić.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3