Piłka ręczna: W meczu na szczycie SPR Lublin przegrało z Zagłębiem Lubin

Piłkarki ręczne SPR-u Lublin przegrały pierwszy mecz w sezonie 2012/13 PGNiG Superligi Kobiet. W meczu 13. kolejki podopieczne Edwarda Jankowskiego okazały się gorsze od aktualnych srebrnych medalistek mistrzostw Polski Zagłębiu Lubin, ulegając 26:29 (13:18). Mimo straty punktów, SPR utrzymało pierwsze miejsce w tabeli. Zagłębie, które jest drugie traci do lublinianek cztery punkty.

Początek niedzielnej walki o punkty był bardzo wyrównany. Licznie zgromadzona lubelska publiczność miała powody do zadowolenia, bo miejscowe przez większość meczu prowadziły. Jednak SPR udało się wypracować najwyżej dwie bramki przewagi. Tak było w 8 minucie, kiedy po trafieniu Ewy Wilczek było 5:3, czy w 14 min po golu Doroty Małek, gdy miejscowe wygrywały 8:6. Zagłębie nie zamierzało się łatwo poddawać i w 16 min po bramce Kingi Byzdry objęły pierwsze prowadzenie w spotkaniu 9:8. Lublinianki doprowadziły do remisu 10:10, ale wtedy nagle stanęły. Przyjezdne zdobyły sześć goli z rzędu. Pierwszą odsłonę Zagłębie wygrało 18:13, dzięki dobrej grze w obronie i zbyt indywidualnej postawie SPR-u.

Po zmianie stron, miejscowe próbowały odrabiać straty, lecz Zagłębie nie zamierzało ułatwiać im zadania i utrzymywało pięciobramkową zaliczkę. W 37 min lubinianki po golu Byzdry wygrywały już 22:15 i Edward Jankowski, trener SPR-u poprosił o czas. Przerwa na żądanie początkowo niewiele jednak pomogła. Jednak gdy w 41 min po golu z rzutu karnego Małgorzaty Majerek Zagłębie wygrywało tylko 23:18, odżyły nadzieje lubelskich kibiców na korzystny wynik. Tym bardziej, że za chwilę do lubińskiej siatki trafiła Kristina Repelewska i teraz to Bożena Karkut, szkoleniowiec Zagłębia wzięła czas. Przewaga Zagłębia mogła być mniejsza, ale Majerek trafiła w słupek bramki gości. W 48 min, Majerek doprowadziła do stanu 22:25 i jeszcze nic nie było przesądzone. W 50 min znów Majerek zdobyłą bramkę i było tylko 23:25, a na dodatek dwiema minutami kary ukarana została Anna Pałgan. Jednak Byzdra szybko odpowiedziała, ale znów Majerek skutecznie egzekwowała rzut karny i było tylko 24:26.

Końcówka meczu była bardzo emocjonująca. Kolejny rzut karny w 52 min wykorzystała Majerek i SPR przegrywało tylko 25:26. Niestety za chwilę gola dla gości zdobyła Pałgan i Zagłębie prowadziło 27:25. Rzuty Aliny Wojtas i Repelewskiej obroniła Monika Maliczkiewicz, a Kaja Załęczna wyprowadziła Zagłębie na prowadzenie 28:25, a za chwilę swoją dziewiątą bramkę w meczu zdobyła Byzdra i stało się jasne, że SPR w ciągu 3 minut nie odrobi strat. Ostatecznie, Zagłębie wygrało 29:26.

"Miedziowe" zrewanżowały się lubliniankom za porażkę z pierwszej rundy, kiedy to SPR wygrało na Dolnym Śląsku 33:29.

SPR Lublin - Zagłębie Lubin 26:29 (13:18)
SPR: Gawlik, Czarna - Majerek 8, Repelewska 6, Małek 3, Wojtas 3, Kocela 2, Wilczek 2, Stasiak 2, Konsur. Trener: Edward Jankowski. Kary: 2 min.
Zagłębie: Tsvirko, Maliczkiewicz - Byzdra 9, Semeniuk-Olchawa 7, Załęczna 6, Jochymek 3, Paluch 3, Pałgan 1, Kobzar, Pielesz, Jelić. Trener: Bożena Karkut. Kary: 6 min.
Sędziowały: Joanna Brehmer (Mikołów) i Agnieszka Skowronek (Ruda Śląska)