PiS: Kopalnia Jan Karski zasługuje na wsparcie

Piotr Nowak
archiwum
Udostępnij:
Beata Mazurek, posłanka PiS, pyta ministra o możliwość wsparcia budowy nowej kopalni węgla na Lubelszczyźnie. Presja na rząd rośnie.

Budowę kopalni Jan Karski w gminie Siedliszcze planuje australijska firma Prairie Mining Ltd. i jej polska spółka córka PD Co. W maju list do rządu wystosowały samorządy zainteresowane inwestycją na swoim terenie. Oczekiwały przychylnej postawy przy przyznawaniu koncesji na wydobycie węgla. W środę głos w tej sprawie zabrała Beata Mazurek.

- Budowa kopalni, która zapewni dobrze płatne i stabilne miejsca pracy, jest inicjatywą zasługującą na wsparcie - powiedziała posłanka PiS z okręgu chełmskiego podczas posiedzenia Sejmu. - Nowa kopalnia w tym regionie leży w interesie publicznym, jest potrzebna mieszkańcom ziemi chełmskiej - dodała Mazurek, po czym zapytała: - Czy inwestorzy (...) mogą liczyć na wsparcie ministerstwa w tym procesie?

- Mamy plan budowy elektrowni, która zgazowałaby węgiel przy Bogdance, co wcale nie przeszkadza, żeby pojawiła się dodatkowa inwestycja dotycząca budowy kopalni - odpowiedział posłance Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Dodał, że jego resort pracuje obecnie nad uporządkowaniem organizacyjnym górnictwa w Polsce i zbilansowaniem zapotrzebowania rynku polskiego na węgiel krajowy. - Natomiast prywatne podmioty muszą w tej przestrzeni się odnaleźć, inwestując swoje środki, kalkulując swoją pozycję na rynku - powiedział Tobiszowski.

Przypomnijmy, o prawa do złóż, na których inwestycję planuje PD Co, ubiegał się także LW Bogdanka. We wrześniu 2014 r. Ministerstwo Środowiska przyznało pierwszeństwo PD Co. Od tego czasu Bogdanka stara się o cofnięcie nieprzychylnej dla siebie decyzji na drodze sądowej. Bezskutecznie. Okoliczności zmieniły się pod koniec 2015 r. To właśnie wtedy Lubelski Węgiel został wykupiony przez kontrolowany przez Skarb Państwa koncern Enea. Wówczas w Prairie i PD Co pojawiła się obawa, że rząd będzie faworyzował Bogdankę. Jednak ostatnie słowa ministra mogą oznaczać, że Australijczycy nie będą mieli trudności z uzyskaniem koncesji.

Łączne nakłady inwestycyjne na budowę kopalni szacowane są na 632 mln dolarów. Jak oficjalnie informuje spółka, budowa ma być finansowana ze środków Prairie. Część mają zapewnić partnerzy - China Coal oraz CD Capital. W samym PD Co dowiedzieliśmy się, że spółka nie planuje występowania do rządu o finansowanie inwestycji. - Jedyne, czego oczekujemy, to moralne wsparcie - powiedział nam przedstawiciel władz firmy.

Piłka jest po stronie Australijczyków. W maju Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie pozytywnie zaopiniował projekt zagospodarowania złoża, na którego terenie planowana jest inwestycja. PD Co ma teraz wystąpić o koncesję wydobywczą. Według wcześniejszych planów, miało to nastąpić na początku 2017 r. Teraz mówi się o przełomie 2017 i 2018 r. Wydobycie we wsi Kulik ma ruszyć w 2023 r. Szacuje się, że dzięki kopalni w regionie przybędzie nawet 10 tys. miejsc pracy.


Zobacz także: Mirosław Taras (PD Co) mówi o przygotowaniach do uruchomienia kopalni Jan Karski

Jarosław Urban świętuje urodziny i 30-lecie działalności biznesowej. Na scenie Ich Troje (ZDJĘCIA)
Pokaz taneczny na placu Litewskim w Lublinie (ZDJĘCIA, WIDEO)
Pogoda nie przeszkodziła w obchodach Nocy Świętego Jana. Były legendy, puszczanie wianków i ognisko
Tysiące rowerzystów wzięło udział w 24. Święcie Roweru w Lubartowie (WIDEO i ZDJĘCIA)
Kolejna fontanna na placu Litewskim uszkodzona. Przez samochód firmy sprzątającej [ZDJĘCIA]
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!
[/cyt]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lucyper
Wole placic na elektrownie atomowe nie zapierdziale i syfiaste kopalnie utrzymujace kopidolow
T
Teodor
Jeżeli inwestor nie chce publicznych pieniędzy na budowę, to o co chodzi? Ważne by płacił na czas pensje i podatki. Państwo może kontrolować wykonanie koncesji, ale sama inwestycje urzędnicy powinni wspierać.
A
Andrzej
Nowa kopalnia to tysiące nowych miejsc pracy, to nowa infrastruktura i dobrze płatna robota dla górników i dostawców. Ten kto popiera ruskich powinien wyjechać do Rosji. Wstyd, ze po wojnie, po 50 latach PRLu nadal są ludzie, którzy chcą płacić putinowi, a swoim zabrać!
p
peo
W ostatnich, poprzednich tez, głosowałem na PO, bo podoba mi się jak Lublin się zmienił na lepsze. Jednak region, poza obwodnica, nie odczuł tego. To działanie posłanki Mazurek budzi SZACUNEK. Nawet jeżeli nie zgadzam się z nimi, to dobrze, ze wspierają budowę polskiego przemysłu!!! Dzisiaj rzepa napisała, ze państwowe spółki kupują ruski węgiel! To co wolicie import od ruskich, a nie wydobycie w Polsce? To jest nie tylko przeciwiniestwo patriotyzmu, ale również zdrada lub czysta głupota (do wyboru). Trochę oleju w główce, trochę rozsądku! Widać, ze PSL tu działa
K
Kuliczanin
Ludzie, inwestor za własne pieniądze, a nie z kasy państwa czy samorządów chce cos zbudować. Takie inicjatywy należy wspierać, podobnie jak należy wspierać polityków, którym chce się o to walczyć, a nie jeść za pieniądze państwowych spółek obiadki! Nowa kopalnia to nowe miejsca pracy. Ona są tu potrzebne jak woda. Gmina Siedliszcze, powiat i całe lubelskie skorzysta z 2 kopalń bardziej niż z jednej.
C
Chełmianin N
POMÓŻCIE PIOTROWI!!!
Na Lubelszczyźnie rąk do pracy brakuje
a jeśli głowie rozumu brakuje, to świruje
i taką debilną głowinę - ma Piotr Nowak,
i co napisał Piotruś głup, to dostęp kup!
Do głowy jego - wyjaśnienie nie dociera
gdyż urojenie lubelskie - rozum odbiera,
czyli kojarzenia poprawnego jemu brak!
Lubelak: nienawistny - złość w sobie ma
i wie, iż Lubelszczyzny na mapie nie ma!
Morał: Piotr prawdy naukowej nie uznaje,
i puknięty gazetowy - kłamcą pozostaje!!
J
Jagodziorz
Jeszcze kopalnia na "papierach" a "Aleksander" już "żebrze" o pieniądze ??? A gdzie obiecana kasa inwestora ??? Czyżby starczyła jedynie na plany, wizualizacje, reklamy i pensje dla wirtualnego Zarządu.....oraz pana Tarasa ????
i
ib
Przypomina mi się promowanie zachodnich supermarketów.Jaki był zachwyt ileż to osób miało znaleźć zatrudnienie.Bilans ,wykończony rodzimy handel a dla polaka harówa za najniższą krajową.Na pólkach śmieci zmiecione z zachodu w cenach porównywalnych z cenami na zachodzie lub droższe.Dzięki za takie pomysły.
L
LLE
Ściema jedna wielka z tą kopalnią, a ludzie łykają i się łudzą, że cos zbudują... Wszystko rozchodzi się o sprzedaż koncesji Bogdance i tyle
G
Gucio
Pis to niech najpierw zrobi porządek z kopalniami na Śląsku
l
lbn
Podłączcie ją do jakiejś strefy ekonomicznej - żeby nie płacili podatków i zatrudnijcie ukraińców bo taniej - ZYSK DLA POLSKI BĘDZIE ZEROWY!!!! Wykopią nasz węgiel a walizki z kasą polecą wiadomo gdzie :)
b
bussines owner
Ich chyba pogięło!!! Niech ich wspiera rząd z ojczyzny na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego!!! Teraz wiadomo po co uruchomiono tyle lotów do "nich" - będą wywozić pieniądze POLSKICH podatników!
123
Po co budować kopalnię węgla, skoro to jest ślepy zaułek. Węgiel to przeszłość. Za chwilę Niemcy będą mieli dużo tańszą energię z oze, a polski prad będzie dużo droższy.
C
Chełmianin N
KOPALNIA NA ZIEMI CHEŁMSKIEJ!!!
Pani Beata Mazurek Lubelszczyzny nie wymienia,
gdyż wie, że gm. Siedliszcze, to Chełmska ziemia,
a Piotr Nowak wciska, że woj. to lubelska ziemia,
Lubelszczyzna i tępawy historię regionu zmienia
i takim samym jest Tobiaszewski, który ściemnia.
Niedouczeni, niech się douczą historii i geografii,
żeby w przyszłości nie popełniać publicznie gafy.
>>>>>>>>
Lubelak Nowak, wyjaśnienie uczonych z PAN zna
a kto z uczonymi się nie zgadza, to fiu bździu ma,
czyli mania wielkości powoduje, że człek świruje!
Morał! Kopalnia Jan Karski na wsparcie zasługuje
a prawda zaś taka, że w gabinetach się decyduje!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
>>>>
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.
>
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia
Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
>
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
G
Gość
Co polski podatnik będzie miał za wsparcie jego pieniędzmi budowy kopalni?
Tańszy węgiel?
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie