Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS pod ostrzałem PSL i rolników

Redakcja
Sko
Sko
- Krew mnie zalewa, jak słyszę te bzdury wygłaszane w telewizji – mówił na sesji sejmiku województwa jeden z rolników i narzekał na działania rządu PiS. Władzę za sytuacje na wsi krytykowali też politycy PSL. Niskie ceny mleka, rozprzestrzeniający się afrykański pomór świń i trudna sytuacja producentów owoców miękkich. To, jak mówią rolnicy, są dziś największe problemy polskiej wsi. Dlatego w czwartek w południe producenci bydła i mleka będą protestować przed gmachem urzędu wojewódzkiego w Lublinie.

Dlatego też w środę na wniosek radnych PSL zwołano sesję sejmiku województwa poświęconą sytuacji w rolnictwie.

ASF i premiera „Smoleńska"

- Rolnicy pytają nas, czemu nic nie robicie, czemu jest tak źle? – mówił szef klubu ludowców, Marek Kos.
Zgodnie z oczekiwaniami sesja była atakiem na działania rządu i ministra rolnictwa. Robili to zarówno politycy PSL jak i rolnicy, którzy przyjechali na sesję. Mieli ze sobą plansze z hasłem np. „Na problemy rolnictwa polityczna policja” lub „Gniew rolnika obali pisowskiego naczelnika”.

- Też jestem rolnikiem – mówił marszałek województwa, Sławomir Sosnowski i przypomniał nagranie z ostatniej, nocnej debaty o rolnictwie w Sejmie. – Rozumiem, że minister Krzysztof Jurgiel musiał być na premierze filmu „Smoleńsk”, ale nie musiał już być na bankiecie po filmie i na debatę mógł przyjść – punktował marszałek. 

Krytykował Jurgiela za bak efektów walki z chorobą świń. – Z trzech ognisk choroby w kraju zrobiło się już ich 19. Mamy wiedzę potrzebna do tego, żeby uporać się z tą chorobą, ale nie ma odpowiednich działań – mówił Sosnowski i apelował do rządu o walkę o nowe, zagraniczne rynki zbytu dla rolników. – Czy jabłka zjedzone przez prezydenta z prezydentem Chin przyniosły jakiś efekt? Na razie nic to nie dało.

Jednak najmocniej władzy PiS dostało się od samych rolników. Adam Tymoszuk ma chlewnię z 350 świniami. Jego gospodarstwo zostało właśnie objęte strefą zagrożenia.- O jakiej współpracy z rolnikiem słyszę w telewizji? Nie ma żadnej współpracy – narzekał.

Z dnia na dzień zapadła decyzja, że nie może sprzedać żadnej świni, a restrykcyjne zalecenia weterynaryjne ma realizować na swój koszt. – W ciągu kilku tygodni mam oddać do banku 400 tys. zł. Jeśli nie sprzedam żadnej świni, to nie będę miał z czego – mówił Tymoszuk.

Radny PiS, Jerzy Szwaj tłumaczył, że o ile rolnicy nie mają wspływu na pogodę, to też nie mają na wirusa zabijającego świnie. – To groźna choroba, której nie da się zwalczyć ustawą – mówił i przekonywał, że nie jest łatwo ją pokonać przez działania na Białorusi i Ukrainy. To właśnie stamtąd do Polski przeszłe chore na ASF dziki. 

- O ile wiem na Ukrainie nie ma nawet głównego lekarza weterynarii – mówił Szwaj.

Mięso na konserwy

Rząd postanowił, że z mięsa zarażonych zwierząt zostaną wyprodukowane konserwy (choroba nie jest groźna dla ludzi). 

W środę w urzędzie wojewódzkim zebrał się specjalny zespół powołany w celu zwalczania ASF.  Ma on monitować sytuację w regionie i przypilnować realizację rządowego planu walki z choroba. 

Ten plan to np. wykupienie od rolników ponad 130 tys. zwierząt i przerobienie ich na np. konserwy w 6 wyznaczonych do tego zakładach w województwie. 

 – Wszystkie świnie, które będą „zdejmowane” w  strefach nadwyżki muszą mieć świadectwa zdrowia wystawione przez lekarza weterynarii i powinny być zarejestrowane oraz spełniać wszystkie warunki fitosanitarne i bioasekuracyjne – mówił wicewojewoda, Robert Gmitruczuk. 

Druga część planu zakłada pomoc finansową dla rolników, którzy „wycofają” w rynku nadwyżki owoców i warzyw.  
„Do 30 czerwca 2017 r. rolnicy otrzymają pomoc finansową za wycofanie z rynku wybranych owoców i warzyw. Produkty te będzie można przeznaczyć do bezpłatnej dystrybucji lub na inne cele np. paszę dla zwierząt lub spalanie w biogazowi w celach energetycznych. W ten sposób ograniczona zostanie podaż tych produktów na rynku krajowym, a w rezultacie możliwe będzie ustabilizowanie cen oferowanych za nie producentom.” – informuje urząd wojewódzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski