Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT-y 2011: Popraw swoje zeznanie

MAG FOT. JACEK ŚWIERCZYŃSKI/ARCHIWUM
Aby poprawić błąd w zeznaniu należy jeszcze raz wypełnić formularz PIT i złożyć go w urzędzie wraz z wyjaśnieniem
Aby poprawić błąd w zeznaniu należy jeszcze raz wypełnić formularz PIT i złożyć go w urzędzie wraz z wyjaśnieniem
Jeśli złożyliśmy błędnie wypełniony PIT, albo zapomnieliśmy odliczyć ulgę podatkową, możemy to naprawić. Wystarczy jeszcze raz wypełnić zeznanie podatkowe i dołączyć do niego wniosek o przyjęcie korekty wraz z pisemnym uzasadnieniem. Możemy to zrobić także przez internet.

Prawo do korygowania zeznań podatkowych jest jednym z podstawowych uprawnień podatnika. Warto z niego korzystać, i to zarówno wtedy, gdy pomyliliśmy się na swoją korzyść, jak i na korzyść fiskusa. – Korekta ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim sporządzeniu zeznania i może dotyczyć każdej jego pozycji – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.

Pięć lat na korektę Korektę zeznania możemy wtedy, gdy np. zapomnieliśmy o jakiejś uldze podatkowej. Każdy, kto przeoczył, czy po prostu nie miał świadomości, że może skorzystać z ulg, czy odliczeń może w ciągu 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych. Możemy więc odliczyć ulgę na dziecko, na internet i rehabilitację.

Jeżeli podatnik nie skorzystał z możliwości odpisania 1 proc. podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, a wcześniej złożył zeznanie podatkowe, na korektę z tego tytułu ma czas do 30 czerwca roku podatkowego.

Wyjaśnienie na piśmie Aby poprawić błąd w zeznaniu należy jeszcze raz wypełnić formularz PIT i na piśmie wyjaśnić, dlaczego korekta jest składana. Przepisy wymagają jedynie, aby do składanej korekty deklaracji dołączyć uzasadnienie. Musi być ono sporządzone w formie pisemnej. Nie ma natomiast szczegółowych wytycznych dotyczących treści samego pisma. Wystarczy, zatem, gdy na zwykłej kartce odnotujemy datę, właściwość urzędu, swoje dane osobowe i adres zamieszkania oraz PESEL, (lub NIP w przypadku przedsiębiorców), wskażemy, dlaczego korekta jest składana, np., bo zapomnieliśmy wykazać przychód z umów zlecenia. Organ podatkowy po otrzymaniu korekty musi potraktować nową deklarację jako oświadczenie podatnika zastępujące poprzednie oświadczenie.

Nadpłata Osoby, które błędnie wypełniły zeznanie zawyżając podatek poprzez np. nie wykazanie w zeznaniu np. ulgi rehabilitacyjnej lub wydatku na internet, czy innych odliczeń mogą zwrócić się do swojego urzędu z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Do takiego wniosku dołączają prawidłowo wypełnione zeznanie.

On-line Poprawiony PIT możemy też wysłać drogą elektroniczną. Istotne jest to, że forma złożenia korekty nie zależy od tego, w jaki sposób zostało złożone zeznanie. Jeśli więc złożyliśmy PIT drogą elektroniczną nie musimy przesyłać korekty w tej samej formie. Możemy to zrobić za pośrednictwem poczty lub złożyć korektę bezpośrednio w urzędzie skarbowym. – Jeśli ktoś natomiast przesłał PIT tradycyjną drogą, korektę może złożyć elektronicznie, pod warunkiem, że nie wystąpi wyższa nadpłata jak w zeznaniu pierwotnym, bowiem w tym przypadku należy wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty – dodaje Szpakowska.

Zapłać odsetki W przypadku błędu powodującego konieczność dopłacenia podatku, nie wystarczy samo złożenie korekty deklaracji, oprócz tego bowiem podatnik musi zapłacić odsetki podatkowe za zwłokę w płatności podatku. Korektę składamy aż do zakończenia okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli do 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Ale nie wszystko można skorygować. Podatnicy, którzy złożą po terminie wniosek o preferencyjne zasady opodatkowania dotyczące wspólnego opodatkowania małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, nie mają już prawa do skorzystania z tego sposobu opodatkowania.

Wniosek o przyjęcie korekty zeznania „Proszę o przyjęcie korekty zeznania podatkowego PIT-37 za 2011 r. Przyczyną złożenia korekty jest fakt niewykazania przeze mnie dochodów z tytułu umów zlecenia.”

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty „Proszę o uwzględnienie ulgi rodzinnej w złożonym przez mnie zeznaniu podatkowym PIT-37 za 2011 rok, który złożyłem w Urzędzie dn. 30 kwietnia. Wniosek swój motywuję nie uwzględnieniem w zeznaniu przysługującej mi ulgi na dziecko.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski