PIT-y 2011: Popraw swoje zeznanie

MAG FOT. JACEK ŚWIERCZYŃSKI/ARCHIWUM
Aby poprawić błąd w zeznaniu należy jeszcze raz wypełnić formularz PIT i złożyć go w urzędzie wraz z wyjaśnieniem
Aby poprawić błąd w zeznaniu należy jeszcze raz wypełnić formularz PIT i złożyć go w urzędzie wraz z wyjaśnieniem
Udostępnij:
Jeśli złożyliśmy błędnie wypełniony PIT, albo zapomnieliśmy odliczyć ulgę podatkową, możemy to naprawić. Wystarczy jeszcze raz wypełnić zeznanie podatkowe i dołączyć do niego wniosek o przyjęcie korekty wraz z pisemnym uzasadnieniem. Możemy to zrobić także przez internet.

Prawo do korygowania zeznań podatkowych jest jednym z podstawowych uprawnień podatnika. Warto z niego korzystać, i to zarówno wtedy, gdy pomyliliśmy się na swoją korzyść, jak i na korzyść fiskusa. – Korekta ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim sporządzeniu zeznania i może dotyczyć każdej jego pozycji – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.

Pięć lat na korektę Korektę zeznania możemy wtedy, gdy np. zapomnieliśmy o jakiejś uldze podatkowej. Każdy, kto przeoczył, czy po prostu nie miał świadomości, że może skorzystać z ulg, czy odliczeń może w ciągu 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych. Możemy więc odliczyć ulgę na dziecko, na internet i rehabilitację.

Jeżeli podatnik nie skorzystał z możliwości odpisania 1 proc. podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, a wcześniej złożył zeznanie podatkowe, na korektę z tego tytułu ma czas do 30 czerwca roku podatkowego.

Wyjaśnienie na piśmie Aby poprawić błąd w zeznaniu należy jeszcze raz wypełnić formularz PIT i na piśmie wyjaśnić, dlaczego korekta jest składana. Przepisy wymagają jedynie, aby do składanej korekty deklaracji dołączyć uzasadnienie. Musi być ono sporządzone w formie pisemnej. Nie ma natomiast szczegółowych wytycznych dotyczących treści samego pisma. Wystarczy, zatem, gdy na zwykłej kartce odnotujemy datę, właściwość urzędu, swoje dane osobowe i adres zamieszkania oraz PESEL, (lub NIP w przypadku przedsiębiorców), wskażemy, dlaczego korekta jest składana, np., bo zapomnieliśmy wykazać przychód z umów zlecenia. Organ podatkowy po otrzymaniu korekty musi potraktować nową deklarację jako oświadczenie podatnika zastępujące poprzednie oświadczenie.

Nadpłata Osoby, które błędnie wypełniły zeznanie zawyżając podatek poprzez np. nie wykazanie w zeznaniu np. ulgi rehabilitacyjnej lub wydatku na internet, czy innych odliczeń mogą zwrócić się do swojego urzędu z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Do takiego wniosku dołączają prawidłowo wypełnione zeznanie.

On-line Poprawiony PIT możemy też wysłać drogą elektroniczną. Istotne jest to, że forma złożenia korekty nie zależy od tego, w jaki sposób zostało złożone zeznanie. Jeśli więc złożyliśmy PIT drogą elektroniczną nie musimy przesyłać korekty w tej samej formie. Możemy to zrobić za pośrednictwem poczty lub złożyć korektę bezpośrednio w urzędzie skarbowym. – Jeśli ktoś natomiast przesłał PIT tradycyjną drogą, korektę może złożyć elektronicznie, pod warunkiem, że nie wystąpi wyższa nadpłata jak w zeznaniu pierwotnym, bowiem w tym przypadku należy wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty – dodaje Szpakowska.

Zapłać odsetki W przypadku błędu powodującego konieczność dopłacenia podatku, nie wystarczy samo złożenie korekty deklaracji, oprócz tego bowiem podatnik musi zapłacić odsetki podatkowe za zwłokę w płatności podatku. Korektę składamy aż do zakończenia okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli do 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Ale nie wszystko można skorygować. Podatnicy, którzy złożą po terminie wniosek o preferencyjne zasady opodatkowania dotyczące wspólnego opodatkowania małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, nie mają już prawa do skorzystania z tego sposobu opodatkowania.

Wniosek o przyjęcie korekty zeznania „Proszę o przyjęcie korekty zeznania podatkowego PIT-37 za 2011 r. Przyczyną złożenia korekty jest fakt niewykazania przeze mnie dochodów z tytułu umów zlecenia.”

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty „Proszę o uwzględnienie ulgi rodzinnej w złożonym przez mnie zeznaniu podatkowym PIT-37 za 2011 rok, który złożyłem w Urzędzie dn. 30 kwietnia. Wniosek swój motywuję nie uwzględnieniem w zeznaniu przysługującej mi ulgi na dziecko.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
AabartekPhalia
ThermaCuts ([u**********spalictluszcz.pl/]spalacz tkanki tluszczowej[/url]) jest suplementem diety o rewolucyjnej formule, opracowanej w oparciu o 100% naturalne substancje. To bezkonkurencyjny preparat, bedacy idealnym rozwiazaniem dla osob, ktore pragna zrzucic zbedne kilogramy bez koniecznosci stosowania drakonskich diet czy spedzania godzin na silowni. Ten preparat pozwala zrzucic nawet 12 kg w zaledwie 5 tygodni!
A
Aabgoosse
NaturalnaMama to nie tylko sklep internetowy. W siedzibie mozesz obejrzec i dotknac [u**********naturalnamama.pl/]nosidla dla niemowlat[/url] przed zakupem.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie