- W muzeum znajduje się 10 sal - informuje kierownik muzeum Maciej Zbarachewicz - Obejmują one trzy kategorie: rozwój przestrzenny Lublina, złoty wiek w Lublinie i wielokulturowość.
W muzeum znajdziemy m.in. salę poświęconą rewolucji przemysłowej, życiu sakralnemu, torturom i egzekucjom, a także salę z XVI z unikatowymi polichromiami, przedstawiającymi boginię ludzkich losów - Fortunę. Od niej powstała nazwa muzeum, natomiast sala ta nazywana jest winiarnią.
Multimedialność muzeum polega na zamontowanych 17 panelach dotykowych, na których prezentacje zostały zamieszczone w trzech językach: po polsku, angielsku i niemiecku. W kilku salach, jak np. sala tortur możemy usłyszeć odgłosy, które wpisywały się w codzienność takiego miejsca.
W poniedziałek muzeum odwiedzili pierwszy zwiedzający.
- Wszystko bardzo mi się podoba - chwalił Sławomir Jawor, którego najbardziej zaciekawiła sala przemysłowa. - Muzeum jest bardzo nowoczesne i jest tu dużo rozwiązań dla osób niewidomych. Widziałem, że niektóre opisy są w języku Braille'a.
- Wcześniej otrzymaliśmy dużo pytań. Z tego wnioskujemy, że w muzeum będzie ruch - mówi Zbarachewicz. - Spodziewamy się, że muzeum odwiedzi sporo ludzi młodych. Stąd nacisk na multimedialność.
Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 11 do 19.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?