Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 07godz.
  • 03min.
Odwiedź serwis wyborczy 

PKS na Lubelszczyźnie na sprzedaż: Czy to dobry krok?

Aleksandra Dunajska
Przeciwnicy prywatyzacji uważają, że stracą pasażerowie, bo prywatnym przewoźnikom nie opłaci się dojeżdżać do wielu małych miejscowości. Ale samorządowe PKS-y też tam często nie docierały
Przeciwnicy prywatyzacji uważają, że stracą pasażerowie, bo prywatnym przewoźnikom nie opłaci się dojeżdżać do wielu małych miejscowości. Ale samorządowe PKS-y też tam często nie docierały Jacek Babicz
Chodzi o PKS Włodawa i Hrubieszów, a także Lubelskie Linie Autobusowe. W ub. r., po przekształceniach w PKS Wschód, spółki weszły w skład grupy kapitałowej, gdzie rolę "czapy" pełnią należące do marszałka Lubelskie Dworce. Władze tych ostatnich zaprosiły inwestorów, zainteresowanych kupnem udziałów w przewozowych spółkach, do rokowań.

- Uważamy, że to jedynie słuszna droga, jeśli spółki mają trwać, a nie upaść - podkreśla Jacek Sobczak, członek zarządu województwa. - Rozważaliśmy przejęcie przewoźników przez samorządy lokalne lub przekazanie ich spółkom pracowniczym. Jeśli jednak ani z jednej, ani z drugiej strony nie było zainteresowania, pozostaje poszukać prywatnych inwestorów - dodaje Sobczak.

Prywatyzacji przedsiębiorstw przeciwni są politycy PiS. Trzej posłowie tej partii podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej podkreślali, że stracą na niej pasażerowie, bo do mniejszych miejscowości w regionie w ogóle nie dotrze komunikacja zbiorowa. Sławomir Zawiślak mówił też, że w Białej Podlaskiej, gdzie upadła samorządowa PKS, prywatne firmy podniosły ceny biletów.

- Bilety nie podrożały, niektóre nawet są tańsze - mówi jednak Jan Kokon, dyr. Wydziału Komunikacji w bialskim Starostwie Powiatowym. Przyznaje jednak, że jest wiele miejscowości, do których PKS jeździła, a prywatne firmy nie. - PKS też od jakiegoś czasu likwidowała nierentowne połączenia, ale i tak siatka połączeń była większa - dodaje Kokon. - Czasami jednak udaje się uzgodnić z przewoźnikami np. wydłużenie niektórych linii tak, żeby zaspokoić potrzeby mieszkańców - dodaje Tadeusz Łazowski, starosta bialski.

Samorządowej PKS nie ma już także w Tomaszowie Lubelskim. Została sprzedana prywatnej firmie prawie rok temu. - Oczywiście są miejscowości, do których żadne busy nie dojeżdżają. Ale w większości PKS też tam nie docierała - zaznacza starosta Jan Kowalczyk.

Na inny problem zwraca uwagę Artur Soboń, radny wojewódzki PiS. - W spółki przewozowe regionalny samorząd wpompował miliony złotych. Mimo to są nadal w takiej sytuacji m.in. finansowej, że najprawdopodobniej zostaną sprzedane za grosze. Władze województwa już dawno pogodziły się z faktem, że nie poradziły sobie z zadaniem restrukturyzacji tych przedsiębiorstw. Postanowiły więc pozbyć się problemu - ocenia.

Sytuacja ekonomiczna PKS rzeczywiście nie jest różowa. Wszystkie trzy spółki zanotowały na koniec ub.r. stratę. (LLA - 1,3 mln zł, Hrubieszów - i Włodawa - po 1,1 mln zł). W przypadku PKS Włodawa i Hrubieszów to kolejne podejście do sprzedaży, bo wcześniej potencjalni inwestorzy cenili spółki niżej niż liczyły Lubelskie Dworce. Zainteresowana transakcją była m.in. PKS Chełm. - Uczestniczyliśmy w rokowaniach, ale nie porozumieliśmy się co do ceny - przyznaje Waldemar Szynal, prezes PKS Chełm.

Władze województwa przekonują, że to jedyna droga. A opozycja straszy, że małe miejscowości zostaną odcięte od świata.

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc

w lublinie jezdzily dwoch przewoznikow ..pks wschod ,, i lubelskie linie autobsowe w miescie lublin wozili pasarzerow swojch wszystkich ,, a biala podlaska miala busiarza garden servis - bus ktury jezdzi tylko na trasie z biala podlaska - warszawa ochota przez miedzyrzec podlaski sobie odrali trasy najlepsze . reszte gmin nadburzanskich pozostawily bez komunikacji samochodowej wogule niechca slyszec o wozeniu pasarzerow swojch pozostawli na pastwe losu samy sobie sa to gminy rokitno , gmina rozkosz , gmina Janow Podl , gmina komarno , gmina konstatynow podl , gmina gnojno , gmina borsuki , gmina serpelice , gmina lesna podlaska bez komunikacji autobusowej wogule mieszkancow tych gmin nadburzanskich samym sobie ludzi bez dojazdu do lekarzy , dzieci do szkol i mlodzierzy do gimnaziow i Liceow w biala podlaska , losice czy siedlce , czy nawet do warszawy dojazd mlodzierzy do liceow w warszawie ...

g
greg

Mylisz się, nie jestem urzędnikiem (chciałbym mieć taką ciepła posadkę). Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, a mój były pracodawca zaproponował mi warunki "nie do odrzucenia": zamiast umowy o pracę - własna działalność (firma zaczynała padać, szukali oszczędności). I wtedy związki, szczególnie przewodniczący tych związków jakoś się nie przejmował moją sytuacją... Teraz nawet już nie robię dla tego byłego pracodawcy, sam sobie radzę. A tych wszystkich przewodniczących mam w głębokim poważaniu... dużo mówią, mało robią.

C
Chełmianin N

Chełm, Hrubieszów, Biała Podlaska i Włodawa,
to nie Lubelszczyzna,tak wyjaśnia nauka i ustawa,
zaś nagłówek do treści napisał niedouczony bubek
i tak też bywa, że jeden mądry,a drugi czubek.

RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.

 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.

w
wszystko wyprzedać

rozjebać zniszczyć, a na zaoranym terenie postawicie sobie galerie.
Najelepiej od razu sprzedajcie całe woejwództwo razem z mieszkańcami tylko żeby się nachapać.
Przykłady z ostatnioch dni: PKS, Zakłady Tytoniowe,ZETO, pielęgniarki, podwyżki, szalejące bezrobocie itd itd
A władze co robią żeby poprawić sytacje ekonomiczną mieszkańców i regionu???
Stadion, centrum spotkania kultur i basen.
Fantastyczne perspektywy dla młodych.
Właśnie kończe studia. Jak już zrobie magisterkę pójde do MUP, jak wyjdę jak zwykle z niczym pójde na stadion gdzie będzie grał 4 ligowy motor a na trybunach będzie 500 osób, później po kloejnym przegranym meczu pójdę zrelaksować się na basen, a żeby już sie tak bardzo nie denerwować że nie mam pieniędzy bo nie ma w Lublinie pracy, przemysłu i biznesu pójdę do Centrum Spotkania Kultur poopowiadać innym kulturom (może będzie jakiś żyd albo arab) jak cudownym miastem jest Lublin. A jak już skończy mi się na to wszystko pieniądze (mecz, basen, zakupy w kolejnej galerii) z providenta to pójdę się powiesić

E
ERK

Kiedyś moją podlubelską linię obsługiwała PKS Opole z filia w Bełżycach. Potem, gdy udziały przejął PKS Puławy ograniczono do minimum kursy, a dokładnie do 2 dziennie. Obecnie, gdy nie ma już PKS a są LLA kursów nie ma wcale. Hasają tylko prywatni busiarze za nic mający sobie uzgadniane z marszalkiem rozkłady, ceny biletów itp. I to jest komunikacja publiczna w regionie XXI wieku rządzonym przez prorozwojowe władze.

w
walczący z wiatrakami

Gdzie się podziały udziały [akcje ] pracownicze PKS .Znalazły się w kieszeniach prezesów mianowanych z klucza partyjnego.

w
walczący z wiatrakami

Gdzie się podziały udziały [akcje ] pracownicze PKS .Znalazły się w kieszeniach prezesów mianowanych z klucza partyjnego.

M
MICHAŁ

Wolę żeby oddano w prywatne ręce niż spółka miała by upaść

p
podróżny

należy przekazać rydzykowi, uratuje jak stocznię. Jako gratis dodać sobczaka, niech nie wraca.

k
krako

sprzedają co się da przed wyborami. Boja się kleski, która odsunie ich od koryta na lata swietlne.

G
Gość

Nawet pracodawcy są bardziej wstrzemięźliwi w słowach o członkach zawiązków zawodowych i zatrudniani z klucza... urzędnicy.

Na ciebie też kiedyś przyjdzie pora.

s
sadsiad

To mierny człowiek o przeroście ambicji nad umiejętnościami, nawet w miejscu gdzie mieszka nie potrafi się podporządkować decyzjom spółdzielni

g
greg

Oddać PKS przewodniczącym związków zawodowych "S" i po sprawie... ponoć to właśnie oni mają najwięcej do powiedzenia i chcą się rządzić. Ciekawe jak długo wówczas PKS przetrwa. Ale przynajmniej nie będą pikietować, gdy stwierdzą, że muszą zwolnić swojego...

s
superrolnik

czy ty miernoto umysłowa sądzisz, że zobligujesz całe forum do uwierzenia w swój geniusz krasomówczy???
niewyszukane ataki na moje wpisy do forum świadczą raczej o zaniku twojego organu,
który w defensywie przed codziennym spożywaniem bełtów obkurcza się i chowa się w zakamarkach czerepu...

idź lepiej zdaj w końcu maturę!
to przynajmniej mama i tato będą mieli
czym się chwalić przed współstaczami z kolejki do MUP'u.

J
Janowa

Wpisany na listę zabytków i zachowany dla potomnych (ku przestrodze oczywiście) a także wszystkie szczęki, drzewka i murki do szczania i reklamy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3