- We wtorek na godzinę 6 zaplanowane są prace związane z usunięciem topoli czarnej tzw. baobabu z placu Litewskiego. Ze względów bezpieczeństwa nie będzie możliwe wejście na ogrodzony teren, który pozostaje placem budowy - poinformowała Olga Mazurek-Podleśna z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Wycinka jest konieczna ze względu na zły stan wiekowego drzewa. Pod koniec ubiegłego roku oderwał się jeden z konarów. Po tym fakcie miasto zleciło kompleksową ocenę baobabu. Przygotowane zostały trzy ekspertyzy dendrologiczne, dodatkowo specjalista z Uniwersytetu Przyrodniczego zbadał pień topoli czarnej tomografem.
- Ekspertyzy te jednoznacznie wykazały, że drzewo jest w bardzo złym stanie zdrowotnym. Badanie tomografem wykazało, że 85 proc. obszaru w środku pnia jest spróchniałe i zainfekowane grzybem - wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna. - Po założeniu 11 punktów pomiarowych na wysokości 1,30 m od podstawy pnia i wykonaniu pomiaru stwierdzono, że wewnątrz rozwija się bardzo zaawansowany proces rozkładu tkanek drewna - dodaje urzędniczka ratusza.
Na tej podstawie miasto wystąpiło o wycinkę, wcześniej radni miejscy zdjęli baobab z listy pomników przyrody. W dniu 15 maja wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Kopciowski wydał zgodę na usunięcie topoli.
Miasto chce to zrobić jeszcze przed udostępnieniem wyremontowanego placu Litewskiego, czyli zakończeniem jego odbiorów. Zgodnie z zaleceniem konserwatora Kopciowskiego w miejsce usuniętego drzewa zostanie nasadzona inna topola czarna. - W tym momencie miejski architekt zieleni poszukuje możliwie największej sadzonki tego gatunku, zapytania o takie drzewo zostało wysłane do podmiotów w kilku miejscach Polski - dodaje Olga Mazurek-Podleśna z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Lublinianie darzą baobab ogromnym sentymentem. To miejsce spotkań, punkt orientacyjny na mapie Lublina i świadek wydarzeń historycznych, na przykład patriotycznych manifestacji w okresie PRL.
Tak jak pisaliśmy wcześniej, drewno ze ściętego baobabu ma zostać wykorzystane do stworzenia instalacji artystycznej.
Zobacz też: Ścięty baobab zmieni się w instalację artystyczną
Co zamiast "Baobabu"? Lublinianie odpowiadają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?