Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Litewski: Rzeź drzew poprzedzi przebudowę

Małgorzata Szlachetka
Co ze szpalerem drzew przy ulicy Radziwiłłowskiej? Urzędnicy zastrzegają, że część z nich (na zdjęciu) może być wycięta w trakcie prac.
Co ze szpalerem drzew przy ulicy Radziwiłłowskiej? Urzędnicy zastrzegają, że część z nich (na zdjęciu) może być wycięta w trakcie prac. Paweł Żurek
Generalna przebudowa placu wiąże się z wycinką nawet 71 drzew, waży się los niektórych z nich. Pod topór idą nie tylko drzewa chore, ale też kolidujące z inwestycją, np. z nowymi chodnikami.

W czwartek, w związku z przebudową, zaczyna się grodzenie placu Litewskiego. Pierwszym krokiem ekip remontowych będzie wycinka zieleni. Wydział Inwestycji i Remontów UML podaje, że jest już zgoda na usunięcie 72 drzew z placu i jego bezpośredniej okolicy.

- Jeśli to jest prawda, to jestem przerażony - podkreśla Ryszard Milewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Śródmieście.

- Skala wycinki jest ogromna. Co z tego, że miasto zrobi tam nowe nasadzenia? Ile lat będziemy czekać, aż sadzonki urosną do rozmiarów wyciętych okazów? W końcu ludzie chcą mieć na placu Litewskim trochę cienia, bez zieleni to będzie smutne miejsce - przekonuje Milewski.

We wtorek na placu Litewskim fotografowaliśmy drzewa, które mają pójść pod topór. Wskazywał je Paweł Giezek z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin.

Te drzewa wkrótce mają być wycięte

Wykarczowane zostaną wszystkie krzewy z pl. Litewskiego. A drzewa? Przesądzony wydaje się na przykład los lekko pochylonej brzozy, która rośnie przy stacji meteorologicznej. Dziesięciometrowe drzewo ma rosnąć „bezpośrednio na sieci wodnej”.

Pod topór mają iść też drzewa, które rosną w miejscu, gdzie projektowana jest nowa, szeroka droga, która połączy plac Litewski z ulicą Radziwiłłowską. Pięć z nich rośnie na terenie UMCS, za ogrodzeniem gmachu Wydziału Politologii.

Zniknie też okaz rosnący po stronie placu, przy hotelu Europa - w tej chwili drzewo wypuściło już zielone listki, jego konary rzucają cień na ustawioną w pobliżu ławkę.

Ubędzie też zieleni z trawnika, na którym stoi zabytkowy pomnik Unii Lubelskiej. Robotnicy mają wyciąć trzy iglaki oraz cztery drzewa rosnące za pomnikiem.

Remont placu zakłada przedłużenie deptaka do ulicy Kołłątaja. Miasto zgodziło się na wycinkę dwóch drzew rosnących przy Krakowskim Przedmieściu, w pasie drogi, podobnie jak mniejszego drzewka, między Europą a dawnym Pedetem. Czy to naprawdę potrzebne?

Fontanna kosztem zieleni

Pewne jest, że nowa fontanna będzie większa niż obecna: ma sięgać do kwietnika znajdującego się obecnie za pomnikiem Marszałka. Efekt? Wycinka wszystkich drzew kolidujących z projektem.

To nie wszystko. Chodnik prowadzący z placu Litewskiego do ulicy 3 Maja ma być wytyczony w taki sposób, że konieczna będzie wycinka czterech drzew, w tym jednego dość rozłożystego.

Będą też wycinki drzew rosnących przy placu zabaw. Jedno z nich ma pecha, bo ma kolidować z podziemną siecią.
- Czy nie dało się jej zaprojektować tak, aby wycinka nie była potrzebna - pytamy.
- Czasami nie ma takiej możliwości - odpowiedział Paweł Giezek z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta.

Na pewno możemy być spokojni o drzewa, które mają status pomników przyrody. Poza topolą czarną, nazywaną baobabem, są to dwa dęby rosnące na wysokości gmachu Instytutu Psychologii UMCS. Generalnie też zostaną przy życiu największe okazy z placu Litewskiego.

Czy jest szansa na ocalenie drzew?

Słyszymy, że otwarta jest sprawa trzech wysokich świerków rosnących przy gmachu psychologii. Być może zostaną one „wmontowane” w planowany w tym miejscu drewniany podest.

Nie wiadomo też co z sześcioma drzewami rosnącymi między pałacami, wzdłuż ulicy Radziwiłłowskiej.
- Na razie są one zostawione, ale może się okazać, że jak usunie się ten betonowy murek, przy którym rosną, to drzewa przestaną być stabilne - zastrzega Paweł Giezek.

- Drzewa są ważną częścią krajobrazu ul. Radziwiłłowskiej, z mojej strony była zgoda na wycinkę tylko jednego - mówi z kolei Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, który na razie zgodził się na usunięcie 46 drzew z placu Litewskiego. - Co do tych rosnących za pomnikiem Unii Lubelskiej, być może skończy się tylko na korekcie koron - zaznacza Mącik.

Według inwentaryzacji zieleni, na którą powołują się urzędnicy, na pl. Litewskim jest około 200 drzew. - Stan niektórych jest naprawdę tragiczny - zapewnia Marzena Szczepańska, z-ca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów UML. I dodaje, że na placu Litewskim i w jego sąsiedztwie będą dosadzane nowe drzewa, m.in. o obwodzie pnia wynoszącym ponad 70 cm.
- Ilość drzew na terenie objętym inwestycją to 195 sztuk, do likwidacji jest 71. Nasadzenia 58 drzew plus 5004 sztuk krzewów, część z nich wyrośnie na wysokość około 3 metrów - podał Paweł Giezek z Wydziału Inwestycji i Remontów UM Lublin.

Wątpliwości wokół placu Krąpca

Wydział inwestycji informuje, że całkowicie wymieniona ma być także zieleń na sąsiednim placu im. Krąpca. - Naszej zgody jeszcze na to nie ma. Chcemy rozmawiać z wydziałem inwestycji o ocaleniu jak największej liczby drzew - powiedział Kurierowi Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

Zieleń w historii placu Litewskiego

Najbardziej zielony plac Litewski był w drugiej połowie XIX wieku. Ogród znajdował się m.in. przed pałacem poradziwiłłowskim, a później siedzibą gubernatora.

- Historia ogrodu w tym miejscu sięga końca XVIII wieku, później był wielokrotnie przekomponowywany - zauważa Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie.

Dwa dęby mające status pomników przyrody, które rosną przed gmachem Instytutu Psychologii, czyli dawnego pałacu Lubelskiego Rządu Gubernialnego, były sadzone w drugiej połowie XIX stulecia.

ZOBACZ TEŻ:

Plac Litewski wczesnym rankiem w niedzielę

Plac Litewski. Wkrótce rusza przebudowa. Czekamy na "pożegna...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski