Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Po Farze. Przypominają, że kiedyś stał tam kościół św. Michała (ZDJĘCIA)

AK
Gdyby przetrwał do naszych czasów, byłby jednym z najstarszych lubelskich kościołów. Dawna fara ze Starego Miasta ma we wtorek swoje święto. O parafii pamiętają wierni z kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej. W poniedziałek przeszli ze swojej świątyni na plac Po Farze.

Na pamiątkę nieistniejącej już fary pod wezwaniem św. Michała Archanioła Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN” organizuje we wtorek „Misterium dzwonu”.

- Podczas wydarzenia uderzymy w dzwon na Wieży Trynitarskiej. Pochodzi z nieistniejącego już kościoła i nosi to samo wezwanie - wyjaśnia Grzegorz Jędrek. W ten sposób organizatorzy upamiętniają dawną świątynię, która przez ponad 500 lat służyła wiernym. - Kościół św. Michała Archanioła był przez wieki główną parafią miejską. Skupiał życie całego Lublina - mówi Maria Kowalczyk z Lubelskiej Trasy Podziemnej.

Wedle legendy, świątynię na wzgórzu staromiejskim ufundował książę Leszek Czarny w dowód wdzięczności za zwycięstwo nad Jadźwingami. Wspominał o tym XV-wieczny kronikarz Jan Długosz. W XIX wieku kościół stracił na znaczeniu, zaczął grozić zawaleniem, dlatego zadecydowano o jego rozebraniu. Maria Kowalczyk wiąże ten proces z powstaniem diecezji i wybudowaniem większego kościoła. - Fara była stosunkowo niewielka, więc na katedrę wybrano kościół pojezuicki. Tam też przeniesiono parafię - dodaje Kowalczyk. Do katedry trafiło też wyposażenie dawnej fary i kościelne dzwony. Jeden z nich znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej w Wieży Trynitarskiej. Tam też odbędzie się „Misterium dzwonu”, organizowane od 2001 r., kiedy to instrument zyskał nowe serce. - Zapraszamy na wieżę punktualnie o godz. 12, żeby własnoręcznie uderzyć w dzwon. Warto wspomnieć, że taka okazja zdarza się tylko raz do roku - zachęca Grzegorz Jędrek.

Jednak to niejedyne atrakcje, które czekają we wtorek na fanów historii. Podczas wydarzenia odbędzie się też premiera kolejnego poziomu gry komputerowej przygotowywanej przez Lubelską Trasę Podziemną na 700-lecie Lublina.

Kontynuują tradycję
O ważnej lubelskiej parafii pamiętają także wierni z kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła na Kośminku. W poniedziałek przeszli ze swojej świątyni na plac Po Farze. - W ten sposób dajemy znak naszej łączności z wcześniejszymi pokoleniami naszych parafian - tłumaczył podczas niedzielnej homilii ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii. We wtorek Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Michała, zaliczanego w poczet archaniołów. Z tej okazji o godz. 18 odbędzie się odpust parafialny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski