To nowy dokument planistyczny, który pokryje obszar całego miasta i od 2026 r. zastąpi Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Chodzi o Plan Ogólny Lublina.
- Będzie aktem prawa miejscowego, co oznacza, że na jego podstawie będzie można uchwalać miejscowe plany (zagospodarowania przestrzennego - dop. red.) oraz wydawać decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu - wyjaśnia rangę dokumentu Elżbieta Pawlak, prawniczka z Kancelarii KPMG Law.
Jego wprowadzenie wymusiła na gminach nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przyjęta przez Sejm w 2023 r. Uchwałę o sporządzeniu planu Rada Miasta Lublin podjęła w kwietniu 2024 r.
Do 31 lipca swoje propozycje do PO mogą składać mieszkańcy. Do udziału w pracach przy tworzeniu planu zachęcali mieszkańców społecznicy i przedstawiciele części rad dzielnic.
- Jeżeli się teraz nie wypowiemy, to zostaniemy zignorowani na kolejne 10-15 lat. Im więcej wniosków wpłynie do ratusza, tym będzie to miało większe przełożenie na przyszłość naszego miasta - podkreśla Urszula Chłopicka-Khan z Kolektywu Górki Czechowskie Wietrznie Zielone.
W ich zgłaszaniu ma pomóc przygotowany przez KGCZ formularz. Dostępny jest na stronie internetowej grupy i w jego mediach społecznościowych.
- Jego motywem przewodnim jest ochrona terenów zielonych Lublina. To jest ostatni moment by powiedzieć "stop" niepotrzebnym wycinkom drzew i oddawaniu terenów zielonych w naszym mieście deweloperom - przekonuje Chłopicka-Khan.
W sporządzonym przez siebie wniosku KGCWZ proponuje "wyłączenie całości górek czechowskich z zabudowy"
- To unikalny ekosystem zamieszkiwany przez ponad 100 gatunków prawnie chronionych. Jeżeli lublinianie nie będą w stanie ocalić tego terenu, to nie będą w stanie ocalić już niczego - zaznacza Chłopicka-Khan.
Przypomnijmy, że obowiązujące od 2019 r. Studium zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę 25 hektarów górek czechowskich. Dokument stał się przedmiotem czteroletniej batalii w sądach administracyjnych. W październiku 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnie stwierdził, że studium zostało uchwalone zgodnie z prawem. Inwestycje mieszkaniowe w tym rejonie chce zrealizować spółka TBV. Aby tak się stało, konieczna jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. A jak podaje ratusz, taka operacja to wyłączna kompetencja Rady Miasta Lublin. Od momentu wyroku NSA, rajcowie zebrali się na dziewięciu sesjach. W porządku obrad żadnej z nich nie znalazło się zmiana mpzp umożliwiająca zabudowę górek.
Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, zachęca z kolei do składania wniosków, które zawierałyby zakazy zabudowy "terenów dolin rzecznych, a zwłaszcza terenów dawnego Lubelskiego Klubu Jeździeckiego". Na części tego obszaru - między ulicami: Przeskok, Ciepła i Krochmalna ratusz przymierza się do budowy stadionu żużlowego w Lublinie, a precyzyjniej zadaszonego „wielofunkcyjnego obiektu sportowo-rekreacyjnego z funkcją stadionu żużlowego”. Ma on pomieścić 18,5 tys. widzów i służyć jako arena do zawodów żużlowych, ale też lekkoatletycznych czy gier zespołowych. Stadion ma stanąć w dolinie Bystrzycy.
- Nie jesteśmy przeciwko budowie stadionu żużlowego jako takiego, ale planowana lokalizacja nie jest najszczęśliwsza - mówi "Kurierowi" Gorczyca.
Krystyna Brodowska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Felin poinformowała, że gremium to złożyło do Planu Ogólnego wniosek o "zakaz lokalizowania spalarni śmieci na terenie Lublina".
Chłopicka-Khan zwróciła się do ratusza z apelem o przedłużenie terminu na zgłaszanie propozycji.
- Mieszkańcy powinni dostać dodatkowe dwa tygodnie, a najlepiej miesiąc na zgłaszanie swoich propozycji. Termin składania wniosków został "zepchnięty" na sezon wakacyjny. Lublinianie będąc na urlopach nie mają czasu zajmować się takimi rzeczami i wypełniać dość skomplikowane formularze - podkreśla
- Zgodnie z zapisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym termin na składanie wniosków do planu powinien wynosić co najmniej 21 dni i w przeciwieństwie do Lublina nie wszystkie miasta w Polsce zdecydowały się na wydłużenie tego terminu - podaje Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.
Wnioski do PO w Lublinie można składać od 3 czerwca.
- Zbieramy wnioski przez dwa miesiące, by zapewnić wszystkim zainteresowanym optymalny czas na złożenie pism, czyli w terminie niemal trzykrotnie dłuższym niż wskazują to przepisy. Wydział Planowania Urzędu Miasta Lublin nie otrzymał żadnych wniosków w sprawie zmian tego terminu. Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania Planu Ogólnego w kwietniu i od tego momentu część osób zainteresowanych już przygotowywała się do złożenia wniosków - wskazuje Stryczewska.
I akcentuje:
- Pamiętajmy, że zespół projektowy musi mieć również zapewniony czas na analizę złożonych wniosków, a ustawodawca wyznaczył samorządom wyjątkowo krótki termin na opracowanie Planów Ogólnych, czyli do końca 2025 roku. Dla porównania, opracowanie Studium czyli dokumentu, który Plan Ogólny ma zastąpić, zajęło blisko dekadę.
Zgodnie z założeniami ustawy Plan Ogólny, podzieli miasto na strefy planistyczne, a każda ze stref będzie miała określony profil funkcjonalny oraz podstawowe parametry urbanistyczne.
- Katalog możliwych do wyznaczenia stref obejmuje m.in. wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, wielofunkcyjną z zabudową jednorodzinną, usługową, strefę zieleni i rekreacji, a także komunikacyjną - wylicza Joanna Stryczewska.
I dodaje:
- Dokument określi gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej w zakresie zapewnienia dostępu do takich obiektów jak budynki szkoły podstawowej czy obszary zieleni publicznej. Będzie posiadał także ujednoliconą formę dla całego kraju.
Do tej pory do lubelskiego PO wpłynęło ok. 2,2 tys. wniosków oraz propozycji do ujęcia. Większość z nich dotyczyła objęcia strefą zieleni i rekreacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych
- Gotowy projekt dokumentu, który uzyska uzgodnienia instytucji ustawowo wskazanych do konsultacji jego treści, zaprezentujemy podczas konsultacji z mieszkankami i mieszkańcami w trakcie wyłożenia do wglądu publicznego – zapowiada Joanna Stryczewska.
Jak informuje ratusz, wnioski do projektu Planu Ogólnego oraz do prognozy oddziaływania na środowisko w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko można składać na piśmie w formie papierowej (osobiście w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin lub listownie na adres: Urząd Miasta Lublin, Wydział Planowania, ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin) lub drogą elektroniczną (na formularzu pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego) za pomocą skrzynki: ePUAP, poczty elektronicznej na adres e-mail: [email protected] oraz portalu decyduje.lublin.eu, gdzie można bezpośrednio złożyć wniosek do planu.
Dodatkowe informacje oraz pomoc w składaniu wniosków do sporządzanego planu ogólnego można uzyskać także w punkcie konsultacyjnym, zorganizowanym w siedzibie Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin (ul. Wieniawska 14, XI piętro, pokój nr 1101), który jest czynny w każdy wtorek w godz. 9.00-14.00 w terminie składania wniosków.
- Opromienieni słońcem i zwycięstwem. Zdjęcia kibiców na meczu z Włókniarzem
- "Kocham swoją FSC". Zobacz uczestników Zlotu Pojazdów FSC i PRL
- Skwer w Lublinie, z którego śmieje się Polska. "Beton i dwie ławki za 368 tys. zł"
- Uroczystość czepkowania na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Zdjęcia
- Wyczekiwanie trwa. Tłumy fanów na prezentacji Motoru Lublin. Zdjęcia
- Szóstka w Lotto padła w woj. lubelskim
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?