Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plan zagospodarowania przestrzennego lubelskiego Śródmieścia. Trwają konsultacje

Ilona Leć
Przygotowanie planu zajęło urzędnikom prawie dwa lata
Przygotowanie planu zajęło urzędnikom prawie dwa lata Anna Kurkiewicz
Mieszkańcy mogą przesyłać swoje uwagi pocztą lub drogą mailową do 26 listopada.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia w obszarze ulic: Krakowskie Przedmieście, Kapucyńska, Narutowicza, Peowiaków i Kościuszki jest już gotowy. W opinii urzędników uwzględnia on zarówno ochronę zabytków, jak i zachowanie placu Czechowicza oraz tzw. placu przed Domem Towarowym "Sezam" (dawnym pedetem), w którego miejscu ma stanąć Pasaż Victoria.

W środę w siedzibie Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin zorganizowano debatę. Udział w niej wzięli studenci z KUL oraz mieszkańcy, którzy mogli na forum zgłosić swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące projektu. W trakcie spotkania największe emocje wzbudzała możliwość zburzenia gmachu dawnego pedetu.

- Czemu plan nie chroni budynku pedetu i uwzględnia możliwość jego wyburzenia? - pytał pan Tomasz.

Pasaż Victoria jest szansą na ożywienie umierającego powoli deptaka

- Sam obiekt jest wpisany do rejestru cennej architektury XX wieku. Niestety, nie jest objęty żadną ochroną prawną. Inwestor może go wyburzyć, a my nie możemy mu tego zakazać - przyznaje Grażyna Dziedzic-Wiejak z Wydziału Planowania UM Lublin.

Początkowo warszawski inwestor - firma Centrum Development and Investments Polska (CDI) - chciał, by plac przed nową galerią został zabudowany. Odstąpiono od tego pomysłu, ale w projekcie inwestycji zmniejszono jego powierzchnię.

- Ograniczenie powierzchni placu jest wynikiem kompromisu. Jego zachowanie to wartość dodana, bo dzięki temu otworzy się widok na klasztor Kapucynów - mówi Dziedzic-Wiejak.

Lublinianie uczestniczący we wczorajszej debacie mają nadzieję, że nowe centrum handlowe w sercu miasta ożywi umierający powoli deptak. - Zakładamy, że obiekt będzie miał wiele innych funkcji, a nie tylko handlową. Teren inwestycji dotyka ulic Kapucyńskiej, Kościuszki i Peowiaków, co może być ogromną zaletą dla turystów - nie ukrywa Małgorzata Żurkowska, z-ca dyrektora Wydziału Planowania UM. - Przykładowo, po wejściu do galerii od ul. Kapucyńskiej klienci będą mogli wyjść od strony ul. Peowiaków, co da im możliwość lepszego poznania miasta.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski