Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany dawnego Lublina: Mapa z 1875 roku

Ewa Czerwińska
ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
Dziś z wydaniem papierowym Kuriera dostaniecie plan Lublina z 1875 roku, zwany planem Arcta.

Lata 70. XIX wieku. Miasto rozwija się przemysłowo, a u schyłku stulecia nawet przoduje w Królestwie Polskim. Piwo bawarskie rodem z browaru Karla Rudolfa Vettera spijają nie tylko polscy smakosze. W drugiej połowie lat 60. dziewiętnastego stulecia z lubelskiego browaru płynie rocznie około 2o tysięcy wiader złocistego trunku! W roku 1879, w cztery lata po powstaniu mapy Arcta, Wilhelm Hesse, Czech zakłada fabrykę wag. Podobnie jak Vetter będzie miał powód do dumy: wagi z Lublina zasłyną jakością nie tylko w Królestwie Polskim, ale i w Europie. Kwitną też mniejsze biznesy. Nic dziwnego, że wraz z rozwojem przemysłu ciągną do Lublina biedacy z okolicznych wsi marząc o pracy i lepszym życiu. Napływ ludności zmusza magistrat do opracowania nowego planu zagospodarowania miasta.

W czasach, w których Arct wydał prezentowaną dziś mapę, żyło w Lublinie około 30 tysięcy mieszkańców. Jednak legenda tej publikacji nie wymienia przemysłowych obiektów, ale między innymi: 15 kościołów i 3 cerkwie, w tym jedną w trakcie budowy - na placu Litewskim. Ostatecznie uporano się z nią dopiero w roku 1876. Na planie zaznaczono również linię kolejową oraz budynek dworca, mimo że "żelazna droga" z Warszawy do Kowla zacznie działać dopiero za dwa lata.

- Sumiennie autor mapy pokazuje też Ogród Saski - widać na planie wszystkie alejki. Zaznaczył też istniejący już wówczas park na Bronowicach - mówi dr Kamil Nieścioruk, historyk kartografii. Wydawcą planu był Stanisław Arct, urodzony w Lublinie księgarz i działacz patriotyczny. Na Krakowskim Przedmieściu miał księgarnię, przez którą - w latach 60. XIX wieku - przechodziły zakazane książki po drodze do Galicji. Plan Arcta znalazł się w przewodniku po Lublinie pióra Władysława Zielińskiego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski