Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany dawnego Lublina: Ściągawka dla policmajstra z 1892 r.

Ewa Czerwińska
ze zbiorów Archiwum Państwowego
Plan z 1892 roku pokazuje Lublin podzielony na policyjne rewiry. Pod tym względem, jak ocenia dr Kamil Nieścioruk, historyk kartografii, jest to plan ciekawy, a w jego treści zawarto dużo obiektów. W sobotę razem z Kurierem kolejna mapa gratis z naszej kolekcji. Do nabycia do niedzieli włącznie.

Nie wiemy, co było bezpośrednim powodem sporządzenia planu. Może wzrosła w mieście przestępczość i policja potrzebowała aktualnej mapy miasta uwzględniającej sieć komisariatów? Wiemy natomiast, że oprócz rewirów są na nim zaznaczone również remizy strażackie. Z pewnością więc plan miał służyć pośrednio utrzymaniu porządku w mieście.

Miasto przedzielone jest na dwie części, też dziś nie wiemy dlaczego. - Wiadomo natomiast, że autorem planu był L. Tosio, najprawdopodobniej inżynier, a asystował mu przy tym zadaniu ekspert - policmajster Niecharoszkow - dodaje kartograf.

Jest schyłek wieku. W 1892 roku w Paryżu powstaje Polska Partia Socjalistyczna, w Drohobyczu koło Lwowa rodzi się Bruno Schulz, przyszły autor "Sklepów cynamonowych", a na Rurach Brygidkowskich pod Lublinem przychodzi na świat Bolesław Bierut, działacz komunistyczny, po wojnie prezydent. Chodzi do pięcioklasowej szkoły katedralnej, a kiedy dorośnie, rodzice zamierzają oddać go do seminarium duchownego. Ale on woli zostać pomocnikiem murarskim, pracuje także w drukarni jako zecer i metrampaż, a w później w Lubelskiej Spółdzielni Spożywców, założonej m.in. przez Witolda Giełżyńskiego i Wandę Papiewską.

W 1892 roku Lublin świętuje położenie kamienia węgielnego pod gmach sądu. Powstanie po dwóch i pół roku pod adresem: Krakowskie Przedmieście 76.

W tymże też roku dr Mieczysław Józef Biernacki obejmuje posadę dyrektora Szpitala św. Jana, później przemianowanego na Szpital Miejski. To nie tylko świetny lekarz (absolwent Uniwersytetu Berlińskiego), ale również społecznik. Na sercu leżała mu poprawa stanu higieny w mieście. Krzewił oświatę zdrowotną. Był członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji, m.in. klubu Lublinianka.

W najbliższy wtorek kolejny plan, tym razem z 1926 roku.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski