Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płuca regionu powiększyły się o posadzone dęby. Akcja “Łączą nas Drzewa” nad zalewem Zemborzyckim. Zobacz zdjęcia

- Stare porzekadło mówi “Nie było nas był las. Nie będzie nas, będzie las.” Będzie, ale pod jednym warunkiem - będziemy odpowiednio szanować i stwarzać warunki, aby nie był niszczony, drzewa rosły i były sadzone. Reasumując: odpowiednia gospodarka leśna - powiedział wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik.

We wtorek (9 maja) odbyła się akcja sadzenia lasu “Łączą nas Drzewa”, której pomysłodawcą jest wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Leśnictwo Zemborzyce na terenie Nadleśnictwa Świdnik w związku z projektem wzbogaciło się o dęby. Młodzież chętnie skorzystała z lekcji przyrody. Uczniowie posadzili drzewa, dzięki czemu mają swój wkład w lubelską naturę, który pozostanie na dziesiątki lat.

- W ramach akcji spotykamy się po raz trzeci na terenie Nadleśnictwa Świdnik, w innych nadleśnictwach ten projekt też ma miejsce. Akcja ma przybliżyć nam rolę drzew jaką dla nas pełnią. Sadzenie jest początkiem cyklu – cały czas korzystamy z tego drzewostanu, np. chodząc na spacery, jagody. Poprzez projekt przybliżamy społeczeństwu rolę drzew. Od momentu posadzenia, przez wzrost i potem wycięcia, co też jest ważne. Produkty z drewna otaczają nas m.in. w najbliższym otoczeniu - wyjaśnił Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa w Świdniku.

Miejsce, gdzie uczniowie sadzali drzewa, determinuje jaki gatunek może tam rosnąć. Na glebie rozwija się specyficzna roślinność, a podłoże pod tę akcję zostało dobrane do dębów. Żyzne siedlisko pozwoli na dobry rozwój tego drzewa.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę czym jest las, a kwestia świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych jest rzeczą istotną. W ten temat włączyły się Lasy Państwowe na terenie całej Rzeczpospolitej Polskiej. W województwie lubelskim, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych podjęła szereg czynności, które prowadzą do pogłębienia wiedzy o lasach i uświadamiają co trzeba robić, aby się dobrze rozwijał - powiedział Bolesław Gzik.

Teren Polski jest pokryty w 30 proc. lasami. Zagajniki to nie tylko drzewa, ale też miejsce rozwoju dla jagód, a także wytrwale zbieranych jesienią grzybów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski