Pływanie: Wiak i Kulesza mistrzami Polski

Krzysztof SzputarskiZaktualizowano
Zuzanna Chwadeczko z Orlika Lublin zdobyła srebro na dystansie 50 m stylem klasycznym Karol Wiśniewski
Znakomity występ zanotowali młodzi pływacy z Lubelszczyzny podczas zakończonych wczoraj na 25-metrowym basenie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, zimowych mistrzostwach Polski juniorów w kategorii 15 lat. Nasi reprezentanci wywalczyli dziewięć medali, w tym trzy złote.

Mistrzem kraju w wyścigu na 1500 m stylem dowolnym został Jakub Wiak z Orlika Lublin, deklasując swoich rywali. Lubelski pływak popłynął w czasie 16.05,47, wyprzedzając drugiego w rywalizacji, Bartłomieja Kubkowskiego z Medyka Giżycko o ponad 20 sekund. Był to najlepszy wynik mistrzostw, wśród chłopców w indywidualnej klasyfikacji punktowej. Lublinianin dorzucił jeszcze dwa brązowe krążki na 200 m (1.58,86) i 400 m tym samym stylem (4.07,84).

Dwa złote medale zdobył na katowickim basenie Łukasz Kulesza z Orki Zamość. 15-letni zamościanin w piątek wywalczył tytuł mistrza kraju na dystansie 50 m stylem klasycznym (30,38), dorzucając wczoraj kolejne złoto, tym razem na 100 m żabką (1.07,28).

Z dwoma medalami powraca z Katowic Patrycja Lalak (Orlik Lublin), która była druga na 400 m stylem dowolnym (4.26,18) oraz trzecia na 200 m stylem zmiennym (2.24,00).

Lalak mogła jeszcze wzbogacić swój dorobek medalowy o kolejne trzy krążki, bowiem w wyścigach na 50 i 200 m stylem dowolnym oraz 100 m zmiennym, uplasowała się tuż za podium. Na "pięćdziesiątkę" kraulem do brązowej medalistki, Adrianny Rudzińskiej z MUKS Aqua Bydgoszcz, zabrakło jej zaledwie 0,08 s, natomiast na 200 m 0,42 s. Brąz na tym dystansie przypadł Justynie Burskiej z Piątki Konstantynów. Do medalu na 100 zmiennym brakowało jej natomiast niecałą sekundę.

Wicemistrzynią kraju na 50 m stylem klasycznym została Zuzanna Chwadeczko, koleżanka klubowa Patrycji Lalak. Chwadeczko popłynęła w czasie 33,70, przegrywając złoto z Justyną Otrembą z Delfina Toruń (33,1 4).

Brązowy medal w wyścigu na 100 m stylem dowolnym wywalczył ponadto Andrzej Mazur z Avii Świdnik, uzyskując czas 54,82. Mistrzem Polski został Kacper Łopaciński z Foki Sandomierz (53,80).

W imprezie wystartowało ponad 400 zawodników, reprezentujących 111. klubów.