Po 150 latach Goraj i Kamionka staną się znów miastami

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Goraj
Goraj materiały nadesłane
Od przyszłego roku na mapie Polski przybędzie dziesięć nowych miast. W tym aż dwa w woj. lubelskim. Prawa miejskie ma odzyskać Goraj i Kamionka.

Obecnie Goraj w powiecie biłgorajskim liczy prawie tysiąc mieszkańców. Od przyszłego roku ma odzyskać znowu prawa miejskie, które utracił w 1870 roku. Goraj był przede wszystkim miasteczkiem rzemieślniczym. To w tym właśnie miejscu rozgrywa się akcja debiutanckiej powieści Izaaka Baszewisa Singera "Szatan w Goraju". - Cieszymy się bardzo z odzyskania praw miejskich po 150 latach. Z przeprowadzonego referendum wynika, że 97 proc. głosujących było "za" przywróceniem statusu miasta. Szczególnie ważne jest to dla rdzennych mieszkańców Goraja. Mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli starać się o większe środki zewnętrzne na poprawę infrastruktury w miasteczku. Jednak za wiele się nie zmieni oprócz pieczątek i tego, że zamiast wójtem będę burmistrzem. Mogę zapewnić, że w związku z odzyskaniem praw miejskich, podatki i opłaty nie ulegną zmianie - zapewnia Antoni Łukasik, wójt Goraja.

Drugą miejscowością, która zmieni status będzie Kamionka w powiecie lubartowskim. Obecnie w Kamionce mieszka niespełna dwa tysiące osób, a w całej gminie ponad 6 tysięcy. W tym roku radni gminy Kamionka przeprowadzili konsultacje społeczne w sprawie odzyskania praw miejskich. „Za” opowiedziało się ponad 74 proc głosujących, „przeciw” było prawie 13 proc, a zdania nie miało niespełna 15 proc. głosujących. Przypomnijmy, że miejscowość została pozbawiona praw miejskich również w 1870 roku po 420 latach bycia miastem. - To trochę dla nas przywrócenie sprawiedliwości dziejowej wobec mieszczan, którzy pracowali na status miasta przez wieki, które jest nawet starsze od Lubartowa, a za swoją patriotyczną postawę zostali ukarani przez cara odebraniem praw miejskich. Zaborcy tak naprawdę od dawna już nie ma, a jego prawa obowiązują, bo przez 150 lat byliśmy osadą - podkreśla Karol Ługowski, wójt gminy Kamionka.

I ma nadzieję, że status miasta pozwoli przyciągnąć do Kamionki więcej turystów. - Przygotowaliśmy ofertę turystyczną bazując na najstarszym kościele w powiecie lubartowskim oraz na grobowcu rodziny Weyssenhoffów. Mamy już gotową gminną wypożyczalnię rowerów, parking dla autokarów oraz kupiliśmy meleks, aby spokojnie turyści mogli podziwiać okolicę - dodaje wójt.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie