Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po czym poznać, że oczy chorują? Objawy, które mogą oznaczać początki jaskry, zaćmy lub starczowzroczności. Na co zwrócić zwrócić uwagę?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
O oczy należy dbać niezależnie od wieku. Pierwsze objawy pogorszenia wzroku można zaobserwować już po 35. roku życia. Podpowiadamy, jakie dolegliwości mogą oznaczać, że Twój wzrok ulega pogorszeniu.
O oczy należy dbać niezależnie od wieku. Pierwsze objawy pogorszenia wzroku można zaobserwować już po 35. roku życia. Podpowiadamy, jakie dolegliwości mogą oznaczać, że Twój wzrok ulega pogorszeniu. rh2010/123RF
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, dzięki któremu postrzegamy otaczający nas świat, jesteśmy w stanie iść prosto i zachować równowagę, a także w pewnym stopniu unikamy niektórych niebezpieczeństw. Niestety, gdy oczy zaczynają chorować, pojawia się wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Podpowiadamy, jakie symptomy mogą zwiastować pogorszenie wzroku lub jego nieodwracalne uszkodzenie.

Spis treści

Po czym poznać, że oczy chorują? Zwróć uwagę na niepokojące objawy

Wady wzroku powszechnie występują na całym świecie, a wzrost cyfryzacji i popularność pracy zdalnej niestety nie pomaga oczom zachować zdrowie. Pierwsze objawy zaburzeń wzroku mogą pojawić się wiele lat przed faktycznym rozwojem wady. W galerii podpowiadamy, na jakie objawy warto zwrócić uwagę.

Po czym poznać, że oczy chorują?

Czym są wady wzroku i jak powstają?

Wada wzroku to upośledzenie pracy oka, które wywołane jest przez zaburzenie powstawania obrazu na plamce żółtej oka. Wskutek tego dochodzi do szeregu różnych dolegliwości, w tym rozmazanego i niewyraźnego widzenia, pogorszenia ostrości obrazu lub zaburzenia postrzegania barw.

Czytaj: To może być przełom w leczeniu AMD. Naukowcy wyhodowali komórki siatkówki oka

Wśród głównych czynników, które wpływają na rozwój wad wzroku wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne – szczególnie astygmatyzm, zez, krótkowzroczność, daltonizm i dystrofia siatkówki oka,
  • wiek – szacuje się, że pierwotne pogorszenie wzroku może pojawić się już po 35. roku życia,
  • choroby współistniejące – cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze krwi, nowotwór,
  • brak prawidłowej higieny wzroku – długie spędzanie czasu przed monitorami komputera, telewizora lub telefonu, czytanie książek po ciemku, unikanie noszenia okularów przeciwsłonecznych, brak zabezpieczenia oczu podczas prac budowlanych, częste przecieranie oczy brudnymi rękami, a nawet nałogowe palenie papierosów i ciągłe narażenie na dym tytoniowy.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o oczy, aby nie pogarszać wady wzroku?

Należy pamiętać, że na niektóre czynniki jak wiek lub predyspozycje genetyczne nie mamy wpływu, jednak nawet drobne zmiany w stylu życia mogą znacząco poprawić zdrowie oczu i na dłużej zachować dobrą jakość wzroku. Warto również regularnie przychodzić na wizytę do okulisty, dzięki czemu można w szybki sposób wykryć wady wzroku i podjąć odpowiednie leczenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po czym poznać, że oczy chorują? Objawy, które mogą oznaczać początki jaskry, zaćmy lub starczowzroczności. Na co zwrócić zwrócić uwagę? - Strona Zdrowia

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski