Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po długiej koronaprzerwie Filharmonia Lubelska wznawia koncerty z udziałem publiczności

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Małgorzata Genca/Archiwum
To z pewnością ten czas, na który z niecierpliwością czekali lubelscy melomani. Filharmonia Lubelska po długiej przerwie wznawia stacjonarną działalność artystyczną i powraca z koncertami „na żywo” z udziałem publiczności. Pierwszy z nich odbędzie się już w najbliższy piątek i jednocześnie otworzy tegoroczne XXIV Forum Witolda Lutosławskiego.

Piątkowy koncert będzie pierwszym tegorocznym wydarzeniem na żywo z udziałem publiczności i jednocześnie inauguracją rozpoczynającego się w Filharmonii Lubelskiej XXIV Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego.

W programie znajdą się m.in. dwa prawykonania „In memoriam” Frigattiego i „Temporatorium” na chór mieszany, akordeon i orkiestrę smyczkową B. Dowlasza. Pierwsza kompozycja powstała dwa lata temu i inspirowana jest „Muzyką żałobną” Witolda Lutosławskiego.

– „In memoriam” to refleksja nad żałobą. Archeologiczne zapiski sugerują, że rytuały pogrzebowe odbywały się od czasów prehistorycznych i że pojawienie się tych rytuałów zbiega się z pojawieniem się postrzegania naszej skończoności. Wszystkie narody rytualizują swoich zmarłych i reagują w podobny sposób na śmierć ukochanej osoby. Kompozytor zadedykował utwór żałobnym sercom – czytamy w opisie na stronie Filharmonii Lubelskiej.

Z kolei druga kompozycja to oratorium wokalno-instrumentalne, składające się z 13 części, powstałe na zamówienie lubelskiej akordeonistki prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak.

– Dzieło stanowi wielowątkową refleksję Twórcy nad upływającym czasem. Motyw przemijania stale nam towarzyszy i odnosi się do różnych aspektów życia. Przesłanie utworu nabiera szczególnego znaczenia w obecnym czasie, czasie pandemii Covid19, kiedy borykamy się na co dzień z problemami natury egzystencjalnej i niejako lękiem przed nieznanym – piszą organizatorzy wydarzenia.

Poza premierowymi utworami Frigattiego B. Dowlasza widzowie usłyszą "Miłość" Kantata na głos, klarnet, altówkę i wiolonczelę, op. 14 Józefa Kofflera. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej na scenie pojawi się Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz soliści, a wśród nich Elwira Śliwkiewicz-Cisak (akordeon), Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek (sopran), Katarzyna Czerniawska (altówka), Szymon Krzemień (wiolonczela) oraz Jaremi Zienkowski (klarnet) pod batutą Zofii Bernatowicz.

Dzień wcześniej, czyli w czwartek (20 maja) o g. 16 w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS miał miejsce panel dyskusyjny, w którym udział wzięli muzycy z piątkowego koncertu: akordeonista, kompozytor, prof. dr hab. Bodan Dowlasz oraz kompozytor i gitarzysta, dr Eduardo Frigatti.

Z kolei w niedzielę (23 maja) o godz. 11 lubelscy melomani będą mogli uczestniczyć na żywo w kameralnym koncercie "Młodzi Wykonawcy Muzyki Współczesnej". Na scenie pojawią się m.in. uczniowie oraz nauczyciele trzech lubelskich szkół muzycznych: SM I i II st. im. T. Szeligowskiego, SM I i II st. im. W. Lutosławskiego oraz OSM I i II st. im. K. Lipińskiego.

W ramach projektu „Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska Regionu Lubelskiego” zaprezentują się też chóry z lubelskich liceów, tj: "Chór Lorien" z I LO im. S. Staszica w Lublinie, "Chór Ergo Cantemus" z II LO im. Jana Hetmana Zamoyskiego, "Chór Kantylena" z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie oraz "Chór Copernicus" z IX LO im. Mikołaja Kopernika.

Bilety na piątkowy koncert (30 zł) i wejściówki na niedzielę (10/20 zł) dostępne są na stronie internetowej oraz bezpośrednio w kasie Filharmonii Lubelskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski