Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po nowym roku pielęgniarki wypiszą nam recepty

Gabriela Bogaczyk
Małgorzata Genca
Od nowego roku pielęgniarki będą mogły wypisywać pacjentom recepty i skierowania. - Nie sądzę, by z tego powodu zmniejszyły się kolejki do lekarzy - mówi prezes „Hipotecznej 4”.

- Ten pomysł to kolejne obciążenie dla pielęgniarek. Ministerstwo Zdrowia nakłada coraz więcej obowiązków na pielęgniarki. Nie wolno zapomnieć, że wiąże się to ze zwiększeniem odpowiedzialności. Nie można powiedzieć, żeby pielęgniarki były zadowolone z czekających je zmian. Tym bardziej że na ten moment nie wiąże się to ze wzrostem wynagrodzenia - zaznacza Andrzej Tytuła, przewodniczący Samorządu Pielęgniarek i Położnych w Lublinie.

Ministerstwo Zdrowia podało już ponad 30 nazw leków i produktów leczniczych, na które recepty będą mogły wypisać pielęgniarki i położne. Na liście znajdują się przede wszystkim leki przeciwwymiotne, znieczulające i przeciwbólowe, witamimny oraz płyny infuzyjne (sól fizjologiczna, glukoza 5%).

Nie wszystkie pielęgniarki będą miały te same uprawnienia. Pielęgniarka ze stopniem magistra będzie mogła. po zbadaniu pacjenta, samodzielnie przepisać leki z listy. Dodatkowo, będzie miała uprawnienia do wypisania skierowania na niektóre badania dla pacjenta. Chodzi o EKG czy badanie krwi.

Z kolei pielęgniarki z licencjatem będą mogły wystawić recepty tylko i wyłącznie na kontynuację terapii zaplanowanej przez lekarza.

Jednak najpierw pielęgniarki w całym kraju będą musiały przejść obowiązkowe szkolenia przygotowujące do nowych obowiązków. - Kurs ma trwać 45 godzin. Na razie prowadzi je kilka ośrodków medycznych w Polsce, np. uczelnie w Gdańsku czy Kielcach - dodaje Andrzej Tytuła.

Czy pielęgniarki będą miały osobne gabinety? Na razie nie wiadomo, jak w praktyce ma wyglądać przyjmowanie przez nie pacjentów i wypisywanie recept.

- Z pewnością wdrożenie tej praktyki przesunie się w czasie ze względu na warunek ukończenia kursu. Myślę, że realizacja pomysłu nastąpi najwcześniej po pierwszym kwartale przyszłego roku - przypuszcza Tytuła.

Pielęgniarka jak lekarz?

Jacek Malmon, prezes przychodni „Hipoteczna 4” w Lublinie, wątpi, by zwiększenie obowiązków pielęgniarek przyczyniło się do odciążenia lekarzy. - Nie sądzę, by w związku z tym zmniejszyły się kolejki do gabinetów lekarskich. Początki wprowadzania zmian do systemu służby zdrowia są trudne. Mam nadzieję, że jednak przyniosą ułatwienia dla pacjentów - mówi Malmon.

Zmiany prawdopodobnie będą dotyczyć również studentów pielęgniarstwa.

- W związku ze zwiększeniem kompetencji pielęgniarek, potrzebne są zmiany w programie nauczania na studiach medycznych. Trudno powiedzieć, czy ten pomysł sprawdzi się w praktyce - mówi prof. Grażyna Rajtar-Cynke z Zakładu Farmakologii UM w Lublinie.

Warto wiedzieć

Lista wybranych substancji zawartych w lekach oraz wyrobów medycznych, na które pielęgniarka i położna wystawią nam receptę:

Leki przeciwwymiotne
- ondansetronum
- aprepitantum

Ginekologiczne leki przeciwzakaźne
- nystatinum
- clotrimazolum

Leki przeciwbólowe
- tramadolum
- tramadolum + paracetamolum

Wyroby medyczne
- cewniki urologiczne
- worki do zbiórki moczu z odpływem
- peruka
- materac przeciwodleżynowy
- laska dla niewidomych
- paski diagnostyczne do oznaczania glukozy we krwi

Płyny infuzyjne
- sól fizjologiczna
- glukoza 5 proc.
- płyn Ringera
- płyn wieloelektrolitowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski