PO zarzuca PiS bezczynność w sprawie śmigłowców. MON zapowiada przetargi

Piotr Nowak
Piotr Nowak
PZL-Świdnik i grupa Leonardo proponują Marynarce Wojennej śmigłowiec AW101
PZL-Świdnik i grupa Leonardo proponują Marynarce Wojennej śmigłowiec AW101 archiwum
Udostępnij:
- Odleciały śmigłowce ze Świdnika i z całej armii - przekonuje poseł Stanisław Żmijan z PO. - Przydatność śmigłowców dla polskiej armii skończy się w latach 2019-2021. Za chwilę nie będziemy mieli śmigłowców. Będziemy bezbronni - dodaje Joanna Mucha, posłanka PO. Podpisanie pierwszych kontraktów na zakup maszyn Ministerstwo Obrony Narodowej przewiduje jeszcze w tym roku.

- Bardzo smutne jest to, że nie mamy realnego terminu, kiedy polskie wojsko dostanie śmigłowce. To osłabia nasze bezpieczeństwo. Nie ma też realnej perspektywy, że jakiekolwiek śmigłowce dla polskiego wojska będą produkowane w Świdniku. Gdyby przetarg na Caracale został rozstrzygnięty, polskie wojsko już latałoby śmigłowcami, a być może, do Świdnika trafiłyby kolejne zamówienia - mówi Wojciech Wilk, poseł PO.

Przypomnijmy, za rządów PO-PSL francuska firma Airbus Helicopters była jedyną, która zakwalifikowała się do negocjacji na zakup 50 śmigłowców dla polskiej armii. Kontrakt wart był 13 mld zł. Ówczesne decyzje rządów PO-PSL wywołała protesty wśród załóg PZL-Świdnik i PZL z Mielca. Po wygranych wyborach, PiS unieważnił to postępowanie. Od tego czasu, MON zapowiada kolejny przetarg.

- Jedyne zaniechanie rządu PiS związane ze śmigłowcami jest zaniechaniem likwidacji zakładów w Świdniku i Mielcu, bo gdyby rządziła PO, to dziś nie byłoby zakładów w Świdniku i Mielcu - mówi poseł Artur Soboń z PiS i sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Polsko-włoskie śmigłowce uderzeniowe?

W komunikacie z 14 czerwca br. MON informuje, że „kończymy prace analityczno-koncepcyjne i za kilka miesięcy ogłosimy postępowanie na pozyskanie nowych śmigłowców uderzeniowych”. Soboń twierdzi, że w tej materii propozycja PZL-Świdnik i grupy Leonardo jest bezkonkurencyjna. Jest też szansa na kontrakty na remonty i modernizację maszyn, które obecnie latają w polskiej armii.

- Kluczowy jest program europejskiego śmigłowca uderzeniowego. Ewentualna współpraca Polskiej Grupy Zbrojeniowej i grupy Leonardo w tym zakresie byłaby ogromną szansą dla PZL-Świdnik - mówi Artur Soboń.

„Za kilka miesięcy zostanie wszczęte postępowanie przetargowe, a umowę planujemy podpisać w przyszłym roku. Docelowo zakupione zostaną 32 śmigłowce uderzeniowe” – informuje MON.

Śmigłowce za duże dla Marynarki?

Resort obrony deklaruje, że priorytetem resortu jest pozyskanie nowych śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych w wersji pokładowej. Jednym z warunków jest zdolność do lądowania na fregatach ORP Puławski i Kościuszko. Miałyby one zastąpić planowane do wycofania śmigłowce SH-2G.

„Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje właśnie zaproszenia dla potencjalnych wykonawców na składanie ofert ostatecznych. Wstępne oferty złożyło konsorcjum Airbus Helicopters SAS i Heli Invest na Caracale H-225 i zakłady WSK PZL-Świdnik na maszyny AW-101” - czytamy w komunikacie MON z 14 czerwca br. Soboń zapowiada, że w pierwszej kolejności zostanie rozstrzygnięty właśnie ten przetarg.

- Nawet gdyby był przetarg na śmigłowce dla Marynarki Wojennej, to zakłady w Świdniku ze śmigłowcem AW101, niestety, nie spełniają jego kryteriów. One po prostu nie wylądują na fregatach Puławski i Kościuszko - zastrzega Stanisław Żmijan.

Dlaczego? Zdaniem posła, są one zwyczajnie za duże. Lądowisko na pokładzie ORP Kościuszko i ORP Pułaski ma wymiary 11x15 metrów. Fregaty są przystosowane do śmigłowców SH-2G, w których średnica wirnika nośnego przekracza 13 metrów. A mimo to, lądowanie tymi maszynami na pokładzie jest dużym wyzwaniem. W przypadku AW101, średnica wirnika nośnego przekracza 18 metrów.

Dla porównania, Caracale są zaledwie o 2 metry mniejsze. Czy to oznacza, że oba śmigłowce nie spełniają wymogów przetargu? Tego nie wiemy, ponieważ jego zapisy nie są jawne. O komentarz zwróciliśmy się do PZL-Świdnik.

„Zaproszenie do złożenia ofert ostatecznych w omawianym przetargu nie zostało jeszcze opublikowane. Z uwagi na zastrzeżony charakter postępowania przetargowego warunki techniczne nie mogą być przedmiotem publicznej debaty. Obecnie, czyli po dialogu technicznym i przed ogłoszeniem RFP (zapytanie ofertowe - przyp. red.), jesteśmy przekonani, że spełniamy wszystkie wymagania Inspektoratu Uzbrojenia" - informuje PZL-Świdnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pisiolo
albo marynarka "wojenna" - nowe statki niepotrzebne, kajaki i materace dmuchane wystarcza.
Ż
ŻmijoMucha
Galopująca amanezja w szeregach POpaprańców. Orżnęli PZL Świdnik za 300mln bez zapewnienia sobie jakichkolwiek praw do wyrobu którego Polska Armia posiada ponad 50szt. POpaprana prywata i biznesik. Doraźny zysk okazał się ważniejszy niż strategiczny interes kraju. Teraz nagle PO 8miu latach stają się ekspertami do spraw lotnictwa...... POpaprane towarzystwo.
k
krzyhoo1
1) AWS (Buzek/L.Kaczyński); 2)SLD/PSL (Miller/Pawlak); 3) PiS/LPR/Samoobrona (Kaczyński, Giertych, Lepper); 4 PO/PSL (Tusk, Kosiniak); 3)PIS (Szydło + przystawki) ?
Jeśli wskazała(e)ś 2, to masz IQ>BMI w pozostałych przypadkach leć do psychiatry
Zakup zakup i wdrożenie F16, pozyskanie eskadry Mig 29 z Luftwaffe za 1 euro; modernizacja infrastruktury zbrojeniowej (lotniska, porty, radary); zakup i dwrożenie KTO Rosomak, zakup i wdrożenie ppk SPIKE; pozyskanie 2 fregat z USA. Pytania?
s
say69mat
W międzyczasie flota transportu taktycznego sił zbrojnych Republiki Francuskiej wygasza użytkowanie rodziny śmigłowców Puma oraz Cougar/Caracal. Wprowadzając systematycznie do linii NH90, generując tym samym istotną zmianę jakościową w funkcjonowaniu sił zbrojnych. Tak na marginesie, temat NH90 leży na tapecie, jako projekt natowskiej wspólnoty NAHEMA od 1992 roku. Polska miała wielokroć okazję włączyć się w program i projekt dokonując zarazem istotnej modernizacji naszych zakładów lotniczych.
A
Adam z Lublina
Kasa się rozeszła a śmigłowców nie ma. Może kupią dwa dla picu i obtrąbią wielki sukces.
A
ALOJZY
Mucha ja ty mozesz jeszcze bzyczec po tych twoich przekretach, dzieci pilnuj swoich, i juz wiecej sie nie wypowiadaj bo sie kompromitujesz,albo na 3 lige hokeja na meczyk pójdz
s
say69mat
@pthet.pl:
- Odleciały śmigłowce ze Świdnika i z całej armii - przekonuje poseł Stanisław Żmijan z PO. - Przydatność śmigłowców dla polskiej armii skończy się w latach 2019-2021.

say69mat:
Proszę zwrócić uwagę, że zakup samolotów dla rządowej floty jest finansowany z budżetu MON-u. Dalej, zakup systemu Patriot, w ramach realizacji programu WISŁA, jest również finansowany z budżetu MON-u. Podczas gdy zakup samolotów F16 dla sił zbrojnych RP był finansowany z budżetu rządu w oparciu o ustawę. Stąd MON - obecnie - nie dysponuje środkami finansowymi pozwalającymi realizować intensywny proces modernizacji technicznej naszych sił zbrojnych.
d
dvd
Byłyby Caracale ale za smoleńskiej swołoczy nie będzie nic. Jawne rozbrojenie polskiej armii własnie ma miejsce. Putin się cieszy a ty tępy elektoracie bijesz brawo.
j
ja
sobon załatwi wszystko
L
LSW
czy to nie wy zaPOmnieliście o Świdniku jak Komorowski wybrał Caracale?
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie