Prezentacja slow joggingu, czyli japońskiej metody truchtania oraz pokazowy trening odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Trening poprowadzi Aneta Mojduszka.
- Interesuję się kulturą japońską. Pięć lat temu przebywałam na stypendium językowym w Fukuoce, która uważana jest za centrum slow joggingu. To tam pierwszy raz zetknęłam się z tym sposobem biegania – mówi Aneta Mojduszka.
Slow jogging zaczęła uprawiać w maju ubiegłego roku. W październiku została pierwszym certyfikowanym instruktorem tej metody w Lublinie.
Slow jogging to metoda biegania opracowana w Japonii przez prof. Hiroakiego Tanakę. Jest to bieg w bardzo wolnym tempie, a właściwie powolne truchtanie. Średnie tempo wynosi od trzech do pięciu kilometrów na godzinę. Niektórzy są w stanie pokonać w ten sposób maraton.
- W Japonii slow jogging rozwija się od lat 70-tych. Biznesmeni, a nawet seniorzy praktykują go, bo mniej obciąża organizm niż tradycyjny bieg. Badania potwierdziły, że regularne uprawianie slow joggingu zmniejsza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. To jest jedna z przyczyn, dlaczego Japończycy żyją dłużej niż inne nacje – wyjaśnia Mojduszka.
Japońscy naukowcy potwierdzili związek pomiędzy bieganiem w rytmie „niko niko” a poprawieniem większości kluczowych parametrów organizmu (przyrost masy mięśniowej, stabilizacja stawów, poprawa wydolności ogólnej, regulacja ciśnienia krwi, dotlenienie organizmu, zwiększenie ilości „dobrego” cholesterolu HDL, zmniejszenie współczynnika BMI, poprawa pamięci).
Wyścig rozpocznie się w Lublinie. Znamy szczegóły trasy 78. ...
Biegając w stylu „slow” można zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, takim jak: otyłość, cukrzyca, choroby krążenia. Jednocześnie nie narażamy się na kontuzje, zakwasy, bóle mięśni i co najważniejsze – nie odczuwamy zmęczenia.
Jak biegać w stylu „slow”? Przekonamy się w najbliższy weekend. Zapisy trwają do 21 maja do godz. 14 pod numerem 81 743 49 00. Liczba uczestników jest ograniczona.
Zainteresowani ćwiczeniem spotkają się w sobotę o godz. 9.45 przed wejściem głównym do Ogrodu Botanicznego UMCS (od strony ul. Willowej).
Udział w treningu jest płatny. Koszt wynosi 4 zł. W cenę wliczony jest koszt biletu do Ogrodu Botanicznego UMCS.
- Lublinianie korzystają z otwartych ogródków restauracyjnych. Zobacz zdjęcia!
- Ogród Botaniczny zachwyca! Zobacz zdjęcia ze spaceru
- Rodzina amiszów o epidemii: „Ludzie marnują czas, marząc o jakichś mercedesach”
- Lubelski deptak znowu ożył. Ogródki w restauracjach otwarte
- Ciemne chmury w Lubelskiem. Zobacz zdjęcia naszych Czytelników
- V Lubelska Wymiana Roślin na Zamojskiej. Chętnych nie brakowało! Zobacz zdjęcia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby